Globalizace na rozcestí (5.): Bude nejlepším zajištěním proti riziku energetika?

Investoři roky debatovali o tom, která aktiva představují nejlepší zajištění proti inflaci, až se jednoho dne vrátí. Mluvilo se o nemovitostech a dluhopisech chráněných proti inflaci, ale ukázalo se, že skutečným zajištěním proti inflaci je energetika a obecněji také sektor komodit.
Skutečným zajištěním proti inflaci je energetika a obecněji také sektor komodit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naše společnost i všechno, co děláme, je založeno na energiích. Naše dlouhá cesta spojená s neustálým růstem bohatství je postavena na energiích. Skutečně doporučuji knihu Richarda Rhodese Energy: A Human History. Představuje zajímavý exkurz do dějin energie a technologií zajišťujících její čím dál větší přísun.

Díky pokrokům v oblasti akumulátorových technologií se všechny aspekty naší společnosti čím dál víc elektrifikují, a tak bude energie i nadále zásadním faktorem a bude akcionářům přinášet enormní zisky.

Musíme počítat s tím, že tu s námi ropa a plyn ještě nějakou dobu zůstanou, a vzhledem k tomu, jak se kvůli ESG (zodpovědné chování firem ve vztahu k životnímu prostředí, společnosti i řízení rizik, pozn. red.) iniciativám propadly jejich ceny, mohou toho teď investoři, kteří si s ESG nedělají hlavu, využít.

V delším časovém horizontu ale převládnou a palivové články, vodík, obnovitelné zdroje energií a jaderná a fúzní energetika budou více vynášet. I na prahu roku 2023 je energetický sektor jasnou investicí. Strukturálně vyšší inflace a úrokové sazby v dalším hospodářském cyklu budou zase hrát do karet finančnictví.

Také těžební společnosti jsou pro investory jedním z klíčových sektorů, ovšem technologický sektor jako celek se zatím ještě nestihl přizpůsobit nové situaci. Jinými slovy, klíčovým konceptem pro investory je lépe vyvážit své portfolio firem podnikajících v hmotných a nehmotných aktivech.

I v roce 2023 bude inflace žhavým tématem a dynamice začnou dominovat mzdové tlaky. Firmy tedy budou v nadcházejícím roce bojovat o udržení provozních marží. V současném prostředí budou největším tlakům čelit malé podniky s velkými úvěry, kde velkou část výrobních prostředků tvoří zaměstnanci.

Také už jsme psali, že bude inflace představovat největší zátěž pro firmy s nejnižšími provozními maržemi v příslušných odvětvích. V 70. letech a počátkem let 80. zjistil Warren Buffett, že období zvýšené inflace lépe přežívají firmy s vysokými maržemi, silnými značkami, případně konkurenceschopnými technologiemi.

Tento poznatek platí i pro dnešní investory, a tak doufáme, že jej při správě svého portfolia v roce 2023 zohlední.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena