Globálně silnější euro pomohlo středoevropským měnám

Společné evropské měně se ve čtvrtek dařilo, což se pozitivně odrazilo i na měnách středoevropského regionu. Euro se vůči dolaru během evropské seance posunulo z ranních hodnot kolem 1,108 USD/EUR směrem k 1,112 USD/EUR.
Společné evropské měně se ve čtvrtek dařilo, což se pozitivně odrazilo i na měnách středoevropského regionu. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Společné evropské měně se ve čtvrtek dařilo, což se pozitivně odrazilo i na měnách středoevropského regionu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V regionu střední Evropy posílily všechny měny, koruna se obchodovala za 25,02 CZK/EUR, i když polský zlotý v odpoledních hodinách srazil guvernér tamní centrální banky Adam Glapinsky výhledem na dřívější snížení sazeb.

Hned s otevření evropských trhů potěšila německá čísla červencových podnikových objednávek. Tamní průmysl dlouhodobě trpí. Podnikové objednávky ale po vzestupné revizi za předchozí měsíc již dna měsíce v řadě z meziměsíčního pohledu celkem svižně rostou.

Nicméně červencový výsledek je záležitostí několika objednávek velkého rozsahu, po očištění o tento faktor by objednávky meziměsíčně klesly o 0,4 procenta. Již zveřejněné sentiment indikátory za srpen také příliš optimismu nenabídly. Aktuální německá data tak nelze nijak přeceňovat.

Slabou spotřebitelskou poptávku v eurozóně pak potvrdily statistiky červencových maloobchodních tržeb, které zaostaly za tržním konsensem. Před pátečními klíčovými ukazateli z trhu práce přišel ve čtvrtek předskokan v podobě odhadu nově vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru během srpna.

Výsledek zaostal za tržním očekáváním. Nutno ale podotknout, že tento předstihový indikátor není v poslední době zrovna spolehlivý, týdenní statistiky o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti navíc žádné dramatické zhoršování na trhu práce neindikují.

Z domova jsme se dočkali informací o vývoji tržeb v maloobchodě, respektive celém sektoru služeb za červenec. Maloobchodní tržby bez prodejů aut se v červenci meziměsíčně zvýšily v reálném vyjádření o 0,7 procenta. Meziročně pak byly vyšší o 4,5 procenta a překonaly tak tržní konsensus ve výši 3,9 procenta. Směrem dolů byl však revidován údaj za červen.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB