Globální trhy stále sledují hlavně vývoj v bankovním sektoru

Názor
Globální trhy stále sledují hlavně vývoj v bankovním sektoru. Pondělek přinesl mírné uklidnění a částečnou korekci propadu bankovních titulů z konce minulého týdne. Tržní výhled ohledně dalšího směřování úrokových sazeb se však od komunikace Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) stále výrazně liší.
V úterý je na programu jednání maďarské centrální banky a ve středu České národní banky. Ilustrační foto: Egrian – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6671350

Zatímco minulý týden zveřejněný „dot plot“ snižování sazeb v letošním roce neindikuje, trhy se chytily hlavně nejistoty a pokračujícího monitorování situace v bankovním sektoru uvedených v prohlášení.

Do konce roku tak aktuálně zaceňují snížení klíčové úrokové sazby Fedu ze současných 4,75-5,00 procenta na 4,00-4,25 procenta. Euro v pondělí v prostředí mírného ústupu nervozity k dolaru posílilo o zhruba 0,2 procenta na úroveň lehce pod 1,08 USD/EUR.

Regionálním měnám v pondělí scházel jednoznačný impulz. Rozhýbat by je v tomto týdnu mohly zasedání centrálních bank. V úterý je na programu jednání maďarské centrální banky a ve středu České národní banky. V obou případech očekáváme ponechání nastavení měnové politiky beze změny.

PSALI JSME:
Američané rekordně ztrácejí důvěru v malé banky v zemi

Nálada německých firem se i přes nervozitu na trzích zlepšuje

Ifo index podnikatelského sentimentu v Německu po páté v řadě narostl. Oproti únoru se v březnu zvýšil o 2,2 bodu na 93,3 bodů. Ke zlepšení přispěla především složka očekávání, pozitivněji ale podniky hodnotily také současnou situaci.

Z odvětvového pohledu bylo zlepšení nálady patrné zejména ve zpracovatelském průmyslu a službách. Ve srovnání s tržním konsenzem, který meziměsíční nárůst indexu nečekal, sice šlo o pozitivní překvapení, obešlo se však bez výrazné reakce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nálada v eurozóně i USA se zlepšuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Konsolidační balíček je ze dvou třetin správný

České veřejné finance jsou sice v mizerném stavu, ale v žádném rozvratu. Ani k bankrotu rozhodně nemíříme. Určitě je ale potřeba ten mizerný stav napravovat. Nemělo by se tak však dít zvyšováním daní nebo odvodů. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB