Guvernér ČNB viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

Názor
Hlasování bankovní rady České národní banky (ČNB) skončilo ve středu poprvé po letech nejtěsnějším rozdílem jediného hlasu, 4:3, a to ve prospěch ponechání základní sazby na úrovni sedmi procent. K navýšení sazby nedošlo přesto, že centrální banka navyšuje svoji prognózu letošní inflace, a sice z 10,8 na 11,2 procenta.
Aleš Michl, guvernér tuzemské centrální banky, viní z přetrvávajících inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, respektive její rozpočtovou politiku. Ilustrační foto: ČNB

Koruna v reakci posilovala pod úroveň 23,50 za euro, protože trhy umocňují své sazky na to, že základní úrok tuzemská centrální banka kvůli stále rapidní inflaci nakonec ještě zvýší, nebo že sazby bude muset ponechat na nynější již tak poměrně vysoké úrovni delší dobu.

V podobném duchu se ostatně vyjádřil také guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady. Upozornil, že sázky trhu na již docela brzké snížení základní úrokové sazby jsou předčasné. A dokonce uvedl, že se na zasedání rady diskutovalo i výraznější zvýšení základní úrokové sazby než jen o 0,25 procentního bodu.

Guvernér tuzemské centrální banky podle svých slov viní z přetrvávajících inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, respektive její rozpočtovou politiku. Vláda totiž za čtyři měsíce vytvořila historicky rekordní schodek ve výši 200 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda se zadlužuje 25krát rychleji než vlády 90. let. Už v očištění o inflaci

Zavřít reklamu ×
  1. To musi byt nejaka dezinformace. Fiala prece dela vsechno nejlepe jak muze, rekordne setri a zvladnul energetickou krizi. Fiala prece nemuze lhat, takze lze Michl?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB