Hitem jubilejní aukce bude nejzáhadnější pětihalíř

V pražském hotelu Mandarin Oriental se tradičně v pátek 21. dubna odehraje aukce mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických předmětů. Sběratelé budou mít na místě možnost vybírat z celkového počtu 492 položek, od následujícího pondělí, 24. dubna v rámci elektronické aukce pak z dalších 2 296 kusů, a to až do 27. dubna.
Hitem pátečního aukce bude vzácný pětihalíř 1924 z Kremnické mincovny z první republiky. Tato mince je označována jako nejvzácnější a nejzáhadnější československá oběhová mince. Foto: Macho & Chlapovič

Celková hodnota aukce tak s téměř 2 800 nabízenými položkami bude činit zhruba 100 milionů korun. Hitem letošní aukce bude pětihalíř z roku 1924. Akci pořádá největší aukční dům s numismatikou v České republice a na Slovensku, Macho & Chlapovič.  Aukční dům o tom infomoval v tiskové zprávě.

Jubilejní 30. aukce se bude skládat ze vzácných mincí, bankovek, ale i třeba medailí. Hitem pátečního dne bude vzácný pětihalíř 1924 z Kremnické mincovny z první republiky. Tato mince je označována jako nejvzácnější a nejzáhadnější československá oběhová mince.

Dodnes totiž není jasné, proč byla vlastně vyražena. Došlo k tomu, že prasklo razidlo a některé mince byly doraženy pouze pro prominenty. V 80. letech se objevily další kusy pětihalíře 1924, které byly raženy jako dárek pro prominentní členy delegací mincovny.

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Na avizované aukci se však bude dražit původní kus, který nemá známky prasklého razidla a má zřejmý původ, protože byl odchycen v bance a děděn v rodině Ritterů. Vyvolávací cena této mince činí 30 000 eur (cca 750 tisíc korun).

Pětihalíř však není mincí s nejvyšší vyvolávací cenou. Nejdražší mincí je extrémně vzácný pětidukát z roku 1675 Leopolda I., který byl vyražen v bratislavské mincovně. „Jde o kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách. Dozajista je to nejhezčí známý kus,“ uvedl Elizej Macho, spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič.

V aukci se bude podle něj dražit mnoho dalších neobyčejných položek. Patřit mezi ně bude například vzácný ročník svatováclavských dukátů 1951, a to ve všech čtyřech dukátových nominálech (desetidukát, pětidukát, dvoudukát a dukát). Celková vyvolávací cena zmíněných čtyř kusů je 240 tisíc eur (přibližně šest milionů korun).

PSALI JSME:
Tuzemský trh se vzácnými historickými mincemi překročil hranici půl miliardy korun

V rámci aukce se objeví celá řada dalších vzácných numismatických předmětů. Mezi nejzajímavějšími kousky budou například keltské mince z poloviny 3. století před Kristem, inspirované řeckými mincovými motivy.

V keltském stylu postava Atény Alkidemos anebo typ s vyobrazením galské hlavy. Za zmínku stojí určitě i tolar z nalezeného pokladu „Lékárna“, kdy v roce 1919 v Českých Budějovicích dělníci při přestavbě domu U bílého anděla nalezli poklad lékárníka Georga Seifferhelda. Poklad se skládal z řady dukátů, dvoutolarů, stovek tolarů a drobných mincí.

Zajímavou položkou aukce bude i extrémně vzácná medaile z roku 1765. Autorem je dvorní medailér vídeňské mincovny Anton Wideman. Medaili vytvořil na přijetí císařského titulu Josefa II. a na nastoupení spoluvlády s ovdovělou císařovnou Marií Terezií. Vyvolávací cena bude 60 tisíc eur.

PSALI JSME:
Každému z nás může v peněžence zacinkat malý poklad. Většina ho ale nepozná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB