Hodnocení prvního roku Fialovy vlády? Známka 3-

Názor
Kabinet Petra Fiala v prvním roce své vlády čelil nečekaně složitým okolnostem, které však alespoň z ekonomického hlediska nelze srovnávat s těmi z covidového roku 2020. Tehdy se ekonomika hluboce propadla, nejvíce v historii ČR, zatímco letos poroste. Proto i přes složité okolnosti kabinet měl a mohl naplňovat více slibů ze svého programového prohlášení.
Fialova vláda rezignovala na adresnou pomoc potřebným. Místo ní uskutečňovala zbytečně nákladnou plošnou pomoc. Ilustrační foto: PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116166862

Zcela jistě ovšem zabodoval organizací předsednictví EU. Upevnilo reputaci Česka na mezinárodní scéně, stejně jako ji upevnila rozhodná pomoc a podpora Ukrajině. Na domácí půdě se ale vláda až příliš nechala zahnat do defenzivy mimořádnými okolnostmi v podobě ekonomických, zejména inflačních dopadů války na Ukrajině a energetické krize.

Rezignovala na adresnou pomoc potřebným. Místo ní uskutečňovala zbytečně nákladnou pomoc plošnou, která nemístně zatíží veřejné finance a potřebné nakonec podpoří méně, než mohla, neb peníze zbytečně půjdou bohatým a dobře finančně situovaným lidem. Rovněž zatím stále není zřejmé, jak chce vláda ozdravovat veřejné finance, jak slibovala.

PSALI JSME:
Fialova vláda „kopíruje“ tu Babišovu

Pasivitu ve snaze ozdravit veřejné finance nelze stále jen svalovat na válku na Ukrajině nebo nutnost vypořádat se s energetickou drahotou. Mimořádná daň a mimořádné odvody jsou také mnohem rozsáhlejší, než měly být.

Takže pozitivně lze hodnotit aktivita až proaktivitu na mezinárodní scéně, zejména ve vztahu k Ukrajině, negativně pak pasivitu na scéně domácí. I když zhruba od září je vláda aktivnější právě i na domácí půdě, ale to zřejmě až pod tlakem okolností typu masivní sedmdesátitisícové demonstrace v Praze na Václavském náměstí z počátku září.

Celkově si tak vláda zasluhuje, jako při hodnocení ve škole, známku 3-.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda v tichosti plánuje „sekeru“ přes 1 200 miliard

Zavřít reklamu ×
      • Naštěstí? To dělají opravdu vše skvěle? Opravdu? Je čas vánoční, nebudeme se urážet, ale pokud je tato vláda skvělá?

    • Tato vláda je neuspěšná ,vše oddaluje slibuje ,odvádí problémy na bívalou vládu a prý vše řeší , nikoho nedá padnout . Nyní si za tu lživou práci zvedají platy. Důchodcům a ženám živitelkám uvažují o zkrácení příjmů, denně se všechno zdražuje jen proto aby se naplnila státní kasa ,kde se pak dobře a dále rozhazuje . Toto nemá obdoby a je na čase změnit tuto lhavou pětikoalici pod vadením ODS.

  1. Fialova vláda si zaslouží dostat známku 1 za neskutečné
    lhaní a hájení koryt, které jim dala 108. Drzost této vlády
    a co si dovoluje k občanům ve svůj prospěch je neskonalá.

  2. Větší břídil nežli Petr Fiala v české politice neexistuje a nikdy neexistoval. Není ani k smíchu ani k pláči. Je to prostě nula.

    • jsi tak nějak soudruhu zapomněl na všechy ty socialistické vlády typu ČSSD, ANO, KSČ(M) atd. že by zráta paměti? to se hromadně stalo po roce 1989 mnoha lidem

  3. Předsednictví bylo úspěšné, prožrala se miliarda a nic to ho, aspoň ale nebyla ostuda. V zahraničí se předsednicví hodnotí úplně jinak, Fiala jako úplně neschopný. Jediné co české vládě jde, je podpora UK, tam překonává veškerá očekávaní. Na domácí scéně se nijak neprosadila, jen díky STAN a jejich průšvihům v Praze se zviditelnila. V ekonomické oblasti tragédie, dluhy kam se podíváš a nejhorší na tom, že budou čím dál větší. Známkovat nemá smysl.

  4. Svoboda slova za této vlády zmizela. Ještě,že je zrušen trest smrti. Noví Urválkové jsou již na scéně.

  5. Nejsem z této vlády nadšená, ale je to vše o lidech, i o nás, jak se vůči sobě chováme, úcta, respekt vše vymizelo, jsme prostě rozmazlení a nejsme schopni se uskromnit. Všeho je nadbytek, je mi k breku kolik potravin se v obchodech vyhazuje, proč toto někdo neřeší??

  6. Další levicový substrát.Je třeba dál privatizovat obecní a městský majetek,aby se mohly odstranit politické dotace a mohla začít skutečně fungovat tržní ekonomika.Jinak jdeme cestou ke krachu a snaha zakrýt to přijetím eura je zbytečná snaha.Tak zkrachují české dluhopisy.Ostatně dluhopisy vydané vládou už měly být dávno zakázané.Zneužívají se na zvyšování poslaneckých platů a dotace pro bankrotující podniky.Hlavně městské a obecní,které se drží nad vodou jen díky vyřízeným dotacím přes politiku.Tím se ale dále zadlužujeme a blížíme k bankrotu.Je třeba peníze přesměrovat do akcií a tam aby akcionáří penězi podpořily podniky perspektivní a nalitím peněz se ochrání rozpočet.Podniky se pak zhodnotí a tím se zabrání dotacím z rozpočtu a může se provádět vyrovnaný rozpočet.Místo dotací z rozpočtu dodají peníze akcionáři.Vrátit lidem peníze,aby sami investovali do podniků.A důchodcům zrušit rozpočtové valorizace.Mají úroky v bance atak si mohou našetřit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.