Fialova vláda „kopíruje“ tu Babišovu

Už dnes může dojít ke „smazání“ efektu týden starého snížení spotřební daně v případě benzínu. Fialova vláda rozhodla s platností od 1. června o snížení daně z pohonných hmot o 1,50 koruny na litr. Předpokládala, že pohonné hmoty v důsledku opatření zlevní o 1,80 koruny na litr, neboť se bude platit i nižší DPH, která se vypočítává až po zohlednění spotřební daně.
V řadě kroků v ekonomické oblasti Fialova vláda víceméně navazuje či pokračuje v opatřeních Babišova kabinetu. Ilustrační foto: Facebook, Petr Fiala

Jenže benzín včera byl podle dat CCS už jen o 36 haléřů na litr levnější, než poslední den před snížením daně, tedy 31. května. Vzhledem k vývoji cen ropy na světových trzích i vzhledem k vývoji velkoobchodních cen paliv na Rotterdamské burze mohou už dnes, přesně týden po zavedení snížení daně, řidiči platit za benzín více, než před snížením daně.

Efekt snížení daně by tak byl v případě benzínu opticky „smazán“ za jediný týden. V případě nafty je situace poněkud jiná. Nafta včera byla levnější o 86 haléřů na litr v porovnání s její cenou z 31. května, takže v jejím případě je efekt snížení spotřební daně znatelnější.

Cena velkoobchodně prodávané nafty na surovinové burze v Rotterdamu se však stále drží poblíž svých historických maxim, vykazuje v přepočtu cenu přes 30 tisíc korun za tunu. To znamená, že nafta u českých čerpacích stanic bude dále zdražovat. A benzín také. Ropa Brent je také stále vysoko, kolem 120 dolarů za barel.

Čtyřměsíční snížení spotřební daně z pohonných hmot, které vládu vyjde na miliardu korun měsíčně, tak naráží na svůj klíčový koncepční problém. Je příliš malé na to, aby jej řidiči trvaleji zaznamenali, neboť může – a také je, jak vidíme – být překryto jen několikadenním pohybem cen ropy, od nichž se odvíjejí ceny na burze v Rotterdamu.

Čtyři miliardy korun, které vládu opatření bude přes léto stát, přitom představují dvojnásobek roční úspory plynoucí ze snížení slevy na jízdném na veřejnou dopravu pro studenty a důchodce. Toto snížení slevy platí od letošního dubna.

Fialova vláda slevu na jízdném, která platila za Babišovy vlády, nezrušila, ale jen snížila. Snížením spotřební daně z pohonných hmot zase svým způsobem navazuje na krok předchozí Babišovy vlády, která o jednu korunu na litr snížila spotřební daň z motorové nafty, a to se začátkem roku 2021.

V řadě kroků v ekonomické oblasti tak Fialova vláda víceméně navazuje či pokračuje v opatřeních Babišova kabinetu. Dalším příkladem je plošný a nesystémový mimořádný příspěvek 5000 korun na dítě, který nese řadu rysů „rouškovného“ Babišovy vlády z roku 2020.

Varovným výsledkem nedostatečného odpoutání se od hospodářské politiky Babišovy vlády jsou plánované deficity. Ten letošní nakonec podle všeho citelně přesáhne 300 miliard.

V příštím roce to podle ministerstva financí nemá být o moc lepší – počítá se schodkem bezmála 300 miliard. To jsou však objektivně málo ambiciózní čísla, navíc zatím bez náznaku tolik žádoucí dlouhodobé koncepce škrtů a úspor veřejných výdajů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 10
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. vl vlad

  Fiala nekopíruje, pro obyvatele ČR nedělá vůbec nic. Jen cpe peníze ukrajincům a vyzbrojuje neonacisty na Ukrajině. Doufám, že brzo skončí vláda nýmandů a hlupáků, co nic neumí a proto nic nedělají. Bylo by krásné, kdyby vláda padla v době předsednictví EU. To by bylo nádherné a Fiala by šel konečně do rici.

  • václav

   Docela souhlasím – to bylo řečí jak jsou připraveni a vše vyřeší vůbec nic se neděje akorát vše zdražuje , dost velké peníze jdou na Ukrajinu a na podporu běženců , na vlastní občany v potížích se nějak zapomělo dost smutné.

  • va vankr

   Neradujte se, Fialovi požehnal papež, na jeho straně je i pohádková postava.

 2. ro roddick7

  Fialka nemyslí na českej národ,ten má v hlavě je UK,poskoka v Bruselu,už aby tenhle klaun zmizel

 3. ro roddick7

  Fialo ,bylo tady dost Tvých přechudcu,ale ty jsi Král všech e…u.

  • Ka Karel

   Kovandovi už z toho hrabe, když srovnává Babiše s Fialou. Nebýt Babiše, tak půlka národa nemá co do huby a Fiala ten dělá pravý opak.

 4. Ge Genur

  Koho kopíruje Babiše? Autor článku to má v hlavě vyhrabaný. Fiala se stará pouze o svojí image, ve světě. Na lidi u nás se…e z vysoká. Jedině jít do ulic, jinak tady pochcipáme hlady.

 5. be bedřich

  fialo táhni i s pekarovou,jen nás oblbujete a vysíláte signály. cha,cha,jste odpad

 6. Mi Michal

  kez by kopirovala, Babis rozhazoval penize lidem behem slozite doby s koronavirem. Fiala je rozhazuje pro valku kdesi na Ukrajine a jeste chce maximalni saknce na energie a vytlacit inflaci aspon na 20%. To se neda s Babisem porovnavat. Ted probiha cilena likvidace CR

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB