Hon na hypotéky pokračuje. Češi nechtějí propásnout příležitost

Analýza
Sazby hypoték rostou, ale záleží na tom, jakým se měří „metrem“, v tomto případě přesněji řečeno „indexem“. Zatímco podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů zveřejněného v úterý průměrná hodnota úrokových sazeb poskočila o 12 procentních bodů na 2,12 %, zavedenější a tradičnější Fincentrum Hypoindex včera informoval, že v dubnu byly poskytnuty hypotéky s průměrnou roční sazbou 1,98 procenta, což představuje meziměsíční zvýšení o čtyři bazické body.
Fincentrum Hypoindex za duben 2021. Zdroj: Fincetrum Hypoindex

Růst sazeb v podobě zdražení měsíčních splátek pocítí nejen klienti, kteří si chtějí vzít hypotéku, ale i ti stávající, kterým končí fixace úrokové sazby. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindex sice podle očekávání pokračuje v růstu, ale ne tak rychlým tempem, jako nabídkové sazby v bankách, které se přiblížily 2,5 procenta ročně.

Důvodem je především zpoždění, které banky nabírají kvůli obrovskému zájmu o hypotéky.

„Banky jsou zahlcené a nestíhají uzavírat smlouvy, které byly předjednané ještě s nižšími sazbami. To by se ale již během května mělo změnit a průměrná sazba zamíří nad dvě procenta,“ informoval redakci FAEI.cz Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Dno je již za námi

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda připomněl, že letos v únoru se průměrná sazba hypoték (podle Fincentrum Hypoindex, pozn. red.) dostala na své dno, na 1,93 procenta: „V březnu už nepatrně vzrostla, na 1,94 procenta, a v dubnu zase, na 1,98. To byl patrně na dlouho poslední měsíc, kdy ještě byla pod úrovní dvou procent. Mnohaleté dno je tedy již za námi.“

„Vývoj úrokových sazeb v posledních měsících jasně potvrdil, že sazbám pod dvěma procenty definitivně odzvonilo. Už v dubnu se začaly pomalu zvedat, nicméně od počátku května nabírá jejich růst stále větší obrátky. Dnes už se diskuze nevede o tom, kdy se sazby začnou zvyšovat, ale o tom, kdy se jejich zvyšování zastaví,“ sdělil redakci hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Pro klienty to znamená jediné – vzroste jim měsíční splátka hypotéky. Na průměrném hypotečním úvěru 2 870 000 Kč (jde o údaj Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, Fincentrum Hypoindex eviduje průměrný úvěr ve výši 3 155 581 Kč, pozn. red.) činí 0,3% rozdíl v úrokové sazbě celých 500 korun na každé měsíční splátce.

Zatímco zdražení hypoték se dříve projevovalo zejména u bonitních klientů s vyššími úvěry, vzhledem k růstu cen nemovitostí, jenž byl loni poměrně značný, letošní zdražení se citelně dotkne všech klientů s hypotékou. Nyní však poskytovatelé úvěrů začínají jeden po druhém zvedat úrokové sazby o něco razantněji a někteří z nich současně přistupují i k úpravě systému slev na těchto sazbách.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů duben 2021. Zdroj: Broker Consulting

Faktor „léta“

„Zvyšování úrokových sazeb bude také mít dopad na další zájem Čechů o pořízení hypoték, který je prozatím enormně vysoký. Rozvolňování protiepidemických opatření a možností cestování mírně utlumí zájem lidí řešit vlastní bydlení či nákup nemovitostí. Bude zajímavé sledovat, jak moc a jak rychle se tyto faktory projeví v nejbližších měsících, a hlavně pak v prázdninovém období,“ řekl Novák.

S faktorem „léta“ ve svých úvahách operuje i Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). „Kdy nastane zpomalení trhu? V momentě, kdy zájemci o hypotéku usoudí, že úrokové sazby už stouply příliš a jejich zájem oslabí. Tohle zatím stále nehrozí. Zlom tedy nejspíš nastane, až se život vrátí do normálních kolejí a lidé začnou vedle bydlení řešit i jiné „obyčejné“ věci, jako cestování, nákupy, setkávání v restauracích… To nastane v létě,“ informoval redakci.

„Jak velké ochlazení hypotečního trhu přijde, ale ukážou až nadcházející měsíce. Banky by se přesto letos mohly radovat z nového hypotečního rekordu. K tomu jim do konce roku stačí sjednat hypotéky za 115,3 miliardy korun. To představuje měsíční objem zhruba 14,5 miliardy korun, což by pro banky nemusel být problém,“ konstatoval hypoteční analytik Sýkora.

Hypotéky jsou totiž podle ekonoma Lukáše Kovandy z dlouhodobého hlediska stále levné. „Nyní už půjde jejich cena dále nahoru, bankám totiž citelně zdražují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí. Češi se proto snaží vzít si hypotéku tedy právě nyní, když jsou nejlevnější. Nechtějí propásnout příležitost. Mezinárodní investoři nyní očekávají, že Česká národní banka (ČNB) kvůli inflační hrozbě zvýší v příštích dvanácti měsících svoji základní úrokovou sazbu hned pětkrát,“ informoval redakci.

PSALI JSME:
Hrozí výrazná spotřebitelská inflace. Trh očekává pětinásobný růst sazeb ČNB v příštích dvanácti měsících

Rekord střídá rekord

Hypoteční trh v letošním roce láme jeden rekord za druhým. Po nejlepším startu hypoteční sezóny v historii Fincentrum Hypoindexu přišel ještě silnější únor, a březen předčil veškerá očekávání s objemem sjednaných hypoték ve výši 44,723 miliardy korun.

V dubnu sice banky sjednaly o téměř dva tisíce hypoték méně než v březnu a objem klesl o 5,543 miliardy korun, přesto se letošní čtvrtý měsíc může pochlubit více než dvojnásobným objemem „běžného“ hypotečního měsíce. Meziročně vzrostl počet hypoték o 5672 a objem o 21,335 miliardy korun.

„Oproti extrémně úspěšnému březnu přichází velmi mírné „ochlazení“ v zájmu o hypotéky. V bankách bylo uzavřeno celkem 12 416 hypoték v objemu 39,18 miliardy korun, což je druhý nejúspěšnější měsíc v historii Fincentrum Hypoindexu. Tento pokles je počátkem trendu sníženého zájmu zapříčiněného vzestupem sazeb hypotečních úvěrů,“ uvedl Sýkora.

Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex duben 2021. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Podíl refinancování zatím neznáme

„Z čísel Hypoindexu ale nevyčteme, jaký objem ze zmíněných 39,2 mld. korun činilo refinancování. To totiž v poslední době představuje větší a větší podíl na objemu prodaných hypoték a nárůsty refinancování jsou ještě dramatičtější než nárůsty nových obchodů,“ upozornil Vladimír Staňura z bankovní asociace.

Podle statistik ČNB objem refinancování v březnu dosáhl výše 11,1 miliardy korun. „Myslím si, že duben ukáže podobný objem. Statistika centrální banky za duben ale bude k dispozici až na konci května,“ doplnil Staňura.

V březnu podle ekonoma Kovandy dosáhl objem refinancovaných hypoték svého historického rekordu, o rok dříve si Češi refinancovali hypotéky jen za 3,4 miliardy korun. Na rekordu je podle něj i podíl refinancovaných hypoték na objemu celkově sjednaných hypoték.

„Češi využívají možnosti levného předčasného splacení a levně si hypotéku refinancují. „Zlevňují“ si ji. Tak, že v době obecně nízkých úroků přecházejí k jiné bance, která jim nabídne úrok ještě nižší. Když mají navíc předčasné splacení u stávající banky „za hubičku“, proč do toho nejít,“ usoudil Lukáš Kovanda a dodal: „Nemovitosti při výnosu kolem čtyř procent ročně představují možnost uložení peněz, které nejen zabrání jejich znehodnocení inflací, ale umožní vydělat i něco navíc. No, neberte to.“

PSALI JSME:
Češi si hypotéky výrazně zlevňují refinancováním

Ceny nemovitostí neklesnou

Zvyšování hypotečních sazeb může sice částečně zmírnit poptávku po nemovitostech, jejich nabídka se ale v dohledné době zřejmě nerozšíří. Tlaku na růst cen nemovitostí by tak klesající poptávka mohla ulevit, rozhodně však nelze počítat s tím, že by ceny nemovitostí začaly výrazněji (jestli vůbec) klesat.

Realitní makléři hlásí, že zájem o nemovitosti trvá. „Zdá se, že ani předražené byty v Praze a ve velkých městech neodrazují lidi od nákupu. Na průměrný 70metrový byt je v Praze zapotřebí vynaložit 14násobek průměrné mzdy. To dělá Prahu jedním z nejdražších měst v Evropě, a přesto hon na nemovitosti a na hypotéky pokračuje,“ uvedl Vladimír Staňura z ČBA.

Realitní trh podle Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky společnosti Central Group, která patří mezi největší tuzemské developery, zažívá historicky nejrušnější měsíce. „Počet prodaných bytů v Praze za letošní první čtvrtletí překonal dosavadní rekordy a prodalo se o 61,5 procenta více, než v loňském prvním kvartálu. Pomáhají tomu nejen nebývalé výhodné hypotéky, ale i snaha chránit vlastní úspory před inflací,“ informovala redakci.

Ekonom Lukáš Kovanda má za to, že jedním z důvodů, proč půjdou úroky hypoték nahoru, je celosvětově se zvyšující strach z výraznější inflace: „Státy se totiž kvůli pandemii obrovsky zadlužily a mnozí lidé jsou přesvědčeni, že jedinou možností, jak si vlády mohou od břímě dluhu ulevit, je právě inflační znehodnocení peněz.“

PSALI JSME:
Kdy nastane konec hypotečního „šílenství“?

Lepší ochrana před inflací

„Peníze uložené v nemovitostech jsou před inflací chráněny lépe, než ty na bankovním účtu. V Česku už loni rostla inflace po započtení nemovitostí nejrychleji za dvacet let. Může být hůře,“ doplnil ekonom.

Také šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec si myslí, že obrovský zájem o hypotéky dokazuje, že nemovitosti patří v krizi k nejlepším investicím. „V dlouhodobém hledisku totiž neztrácí na své hodnotě,“ sdělil redakci s tím, že i nadále poptávka výrazně převyšuje nad nabídkou.

„Bydlení je jednou za základních lidských potřeb a domácnosti ho musí řešit bez ohledu na aktuální ekonomický cyklus. Jediný rozdíl je, že během krize výrazně roste zájem o cenově dostupnější bydlení a cena je ještě víc důležitá než jindy. Naopak z předražených rádobyluxusních bytů se stávají neprodejné ležáky,“ konstatoval Korec.

Podle údajů Central Group i letos platí, že největší zájem je o byty 2+kk (43,7 %) a 1+kk (22,8 %), které jsou nejžádanější u jednotlivců a mladých rodin, ale i při koupi nemovitosti na investici. U bytů koupených na úvěr tvoří menší byty (1+kk a 2+kk) 80 procent. Úvěry na bydlení si nejčastěji (více než třetina všech kupujících na úvěr, pozn. red.) berou lidé ve věku 30 až 40 let.

PSALI JSME:
Developeři se budou předražených bytů zbavovat jen velmi těžko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.