Hrozí výrazná spotřebitelská inflace. Trh očekává pětinásobný růst sazeb ČNB v příštích dvanácti měsících

Názor
Výrobní ceny v českém průmyslu podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly v dubnu meziročně o 4,6 procenta. Jde o jejich nejvýraznější meziroční nárůst od konce roku 2011. Nárůst překonal očekávání trhu, který ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg počítal se vzestupem 4,2 procenta. 
Za rok touto dobou by Základní sazba ČNB mohla činit 1,5 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Za enormním nárůstem stojí z velké části – ovšem nikoli výhradně – efekt loňské ponížené základny meziročního srovnání. Tahounem meziročního růstu cen jsou totiž ceny ropných produktů. Ty se loni v dubnu celosvětově dramaticky propadaly v důsledku nebývalého poklesu cen ropy.

K němu došlo globálně v důsledku uzavírek a dalších opatření v rámci boje s pandemií. Vzhledem k tomu, že rostou také ceny výrobců v zemědělství a stavebnictví, lze předpokládat, že vyšší než předpokládané cenové tlaky se silněji, než se donedávna předpokládalo, promítnou so spotřebitelských cen.

Trh nyní sází na to, že Česko, resp. jeho centrální banka bude muset v příštích dvanácti měsících zvyšovat základní úrokovou sazbu třetím nejvýraznějším tempem v rámci všech 37 zemí OECD, a to o 125 bazických bodů (viz tabulka Bloombergu níže, 4. sloupec – pozn. aut).

Zdroj: Bloomberg

To znamená, že trh míní, že Česká národní banka zvýší sazbu pětkrát v rozsahu 0,25 procentního bodu. Výraznější nárůst základní sazby čeká trh v rámci zemí OECD už jen v případě Kolumbie a Chile. V dalších 34 členských zemích OECD trh předpokládá slabší nárůst základního úroku, jeho stagnaci, nebo dokonce pokles.

Trh včera mírně upevnil svá očekávání stran razance zvyšování sazeb v ČR, nicméně koruna na data k cenám výrobců výrazněji nereagovala. To svědčí o tom, že v kursu koruny je zatím víceméně započítáno tržní očekávání pětinásobného zvýšení sazby během následujících dvanácti měsíců. Základní sazba ČNB by tak za rok touto dobou mohla činit 1,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh se rizika vyšší inflace a úrokových sazeb velmi bojí, říká bývalý viceguvernér ČNB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ať naše děti chodí do školy i o prázdninách, souhlasí část rodičů

Průzkum
Mezery ve vzdělání, které způsobila distanční výuka, budou podle mínění většiny rodičů dlouhodobé. Asi třetina z nich proto míní, aby si jejich děti doplnily chybějící výuku v době letošních letních prázdnin. Tři čtvrtiny rodičů by zase uvítaly, kdyby se opakování obětovalo celé září. Ukazuje to výzkum „Vzdělávání v době pandemie“, který uskutečnila společnost Nielsen Admosphere.
Rolovat nahoru