Hotelový trh: Praha loni začala v tempu zotavování dohánět ostatní evropská města

Analýza
Po období, kdy se pražský hotelový trh zotavoval z následků koronavirové pandemie pomaleji než ostatní evropská města, se všechny klíčové ukazatele výkonnosti zdejších hotelů v roce 2023 výrazně zlepšily.
Obsazenost pražských hotelů se loni konečně začala přibližovat předcovidovým hodnotám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak vyplývá z informací společnosti Cushman & Wakefield, která je předním světovým poskytovatelem realitních služeb pro nájemce i vlastníky nemovitostí, Praha se loni ve srovnání 30 předních evropských hotelových trhů přiblížila pozicím, jež zastávala před covidem.

„Tržby za dostupný pokoj (RevPAR) dosáhly o deset procent vyšších hodnot než v předcovidovém roce 2019, v prosinci 2023 dokonce o 35 procent vyšších než v prosinci 2019. Obsazenost v loňském roce činila 71 procent, v prosinci se pak se 79 procent již vrátila na hodnotu prosince 2019, informovala redakci FAEI.cz Michaela Šedlbauerová, šéfka marketingu a komunikace Cushman & Wakefield v ČR.

Průměrná denní cena za pokoj v Praze loni podle údajů společnosti dosáhla 110 eur, což je o 22 procent více než předloni. Podle informací společnosti Smith Travel Research z loňského druhého čtvrtletí v červnu dosahovala průměrná denní cena za pokoj v pražském hotelu 126 eur, zatímco ve Vídni a Berlíně to bylo okolo 140 eur. Loni v dubnu a květnu Praha průměrnou cenou Berlín předčila.

PSALI JSME:
Pražský hotel Marriott loni přivítal rekordní počet hostů

„Praha nasadila dobrý trend a je nutné v něm i nadále pokračovat. Postupně chceme smazat z Prahy nálepku levné večírkové destinace a do budoucna konkurovat ostatním metropolím, jako je právě Berlín nebo Vídeň,“ informoval před časem redakci Jiří Pospíšil, náměstek pražského primátora pro kulturu a cestovní ruch.

Meziroční růst parametru RevPAR měla loni druhý nejvyšší ze srovnávaných měst – zatímco evropský průměr byl 16 procent, v Praze šlo o 36 procent. Zčásti je příčinou zdejší nízká srovnávací základna – v roce 2022 se Praha ještě nezotavovala v takové míře jako ostatní evropské metropole. Loni již RevPAR dosáhl 78 eur, a předstihl tak třeba Varšavu či Bukurešť.

Také obsazenost pražských hotelů se loni začala přibližovat předcovidovým hodnotám: V roce 2019 činila 78 procent, loni 71 procent. Turistický ruch v Praze dlouho brzdila především omezená činnost pražského letiště, které však loni obnovilo více než 30 spojů a další plánuje pro letošek. Očekává se, že letos počet cestujících dosáhne 15,5 milionu, což by byl proti loňsku 12% nárůst.

PSALI JSME:
Českým letištím vzal koronavirus více cestujících, než je evropský průměr

„Díky zlepšení leteckého spojení především s klíčovými asijskými trhy, jako je Tchaj-wan a Jižní Korea, se loni proti roku 2022 o 63 procent zvýšil počet turistů z Asie. Pražskému trhu dále prospívá nárůst luxusních ubytovacích kapacit, který přinesly hotely, jako Andaz či Almanac X,“ informoval David Nath, vedoucí hotelového týmu Cushman & Wakefield pro region CEE a SEE.

Na pražském hotelovém trhu se loni zobchodovaly hotely v celkovém objemu 137 milionů eur. Přestože je to stále výrazně méně než v rekordním roce 2019, oproti tomu předloňskému jde o dvoutřetinový nárůst. Objem investic do hotelů v Česku podle údajů společnosti Cushman & Wakefield loni meziročně vzrostl o 68 procent a pro letošek se chystají další významné prodeje.

V roce 2023 se v Česku prodalo devět hotelů, 78 procent objemu investic směřovalo do Prahy, 84 procent do kategorií „luxury“ a „upscale“. Zatímco dříve převládali kupující domácího původu, loni za 77 procenty objemu transakcí stáli zahraniční evropští a asijští investoři. Český hotelový trh se tak znovu otevírá a začíná přitahovat mezinárodní kapitál.

PSALI JSME:
Praha už není levná. Hotelové pokoje se blíží evropské úrovni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB