Praha už není levná. Hotelové pokoje se blíží evropské úrovni

Hlavní město se průměrnou cenou pokojů v hotelech přibližuje ostatním evropským metropolím. S odvoláním na informace společnosti STR (Smith Travel Research) z letošního druhého čtvrtletí to uvedla Asociace hotelů a restaurací České republiky ve zprávě, kterou poskytla i redakci FAEI.cz.
Ubytování v Praze je už skoro stejně drahé jako třeba ve Vídni či Berlíně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle asociace má Praha procentuální nárůst průměrné ceny za pokoj vyšší než například Vídeň nebo Berlín. V červnu dokonce české hlavní město obě metropole v meziročním nárůstu průměrné ceny předběhlo.

Společnost STR, z jejichž údajů asociace vychází, poskytuje srovnávání dat či analýzy pro celé globální odvětví pohostinství. Praha podle nich dosáhla podobné cenové hladiny za hotelový pokoj jako historicky dražší evropské destinace, a naopak odskočila východním sousedním metropolím, například Bratislavě a Varšavě.

Dva měsíce dražší než Berlín

V červnu dosahovala průměrná denní cena za pronajatý pokoj v pražském hotelu 126 eur, zatímco ve Vídni a Berlíně to bylo okolo 140 eur. A například za pokoj v Bratislavě zaplatil zájemce v průměru 100 eur a ve Varšavě 108 eur. V dubnu a květnu Praha průměrnou cenou dokonce Berlín předčila.

„Praha nasadila dobrý trend a je nutné v něm i nadále pokračovat. Postupně chceme smazat z Prahy nálepku levné večírkové destinace a do budoucna konkurovat ostatním metropolím, jako je právě Berlín nebo Vídeň,“ uvedl Jiří Pospíšil, náměstek pražského primátora pro kulturu a cestovní ruch.

PSALI JSME:
Do Prahy se začínají vracet zahraniční turisté, tržby hotelů násobně rostou

Dodal, že česká metropole nesmí za kvalitní služby chtít menší peníze než ostatní destinace. „To se z dlouhodobého hlediska nevyplácí a je potřeba i nadále do rozvoje turismu investovat,“ poznamenal Pospíšil.

Rychlejší nárůst průměrné ceny

Praha v červnu předběhla Berlín i Vídeň v meziročním srovnání nárůstu průměrné ceny za pokoj. Oproti stejnému období minulého roku zvýšila cenu o 19,4 procenta, zatímco v Berlíně to bylo 14 procent a ve Vídni 13,4 procenta.

„Pozitivní trend nárůstu cen za pokoj a dorovnání špičkových evropských metropolí je velký úspěch. Město však se svými partnery musí pokračovat v aktivitách, které dělalo poslední dva roky, jako je reinvestice výběru poplatku z pobytu zpátky do cestovního ruchu a jeho marketingových aktivit,“ řekl Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Podle předsedy představenstva Prague City Tourism Františka Cipra se vyplácí postupná změna charakteru cestovního ruchu v Praze. „Na aktuálních datech je tato koncepční práce vidět a platí i to, že Praha ztrácí nálepku levné destinace,“ konstatoval Cipro.

PSALI JSME:
Hotel v Praze je na Silvestra až pětkrát dražší než v jiných krajích

Návrat turistů do hotelů

Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism na svých internetových stránkách uvedla, že se v letošním druhém kvartále ubytovalo v tuzemských hotelech, penzionech a apartmánech ubylo bezmála 5,7 milionu hostů, což bylo jen o zhruba 5,9 tisíce méně než v posledním předcovidovém roce. CzechTourism přitom vycházel z dat Českého statistického úřadu.

Mezi nejnavštěvovanější regiony patřily vedle Prahy také Jihomoravský a Jihočeský kraj. Návštěvnost se v porovnání s rokem 2022 zvýšila nejvíce v Karlovarském kraji (+21,4 %), v Praze (+19,7 %) a v Olomouckém kraji (+18,4 %).

„Dlouhodobě snažíme dostat turisty do regionů tak, aby se cestovní ruch rozprostřel po celé zemi,“ řekl Jan Herget, ředitel CzechTourism, podle něhož bývá velkým lákadlem gastronomie. Dodal, že pro tuzemské hospodářství jsou klíčoví zahraniční hosté, protože jsou ochotní utratit více peněz.

PSALI JSME:
Velké srovnání adventních nocí: Ušetřit můžete i tři tisíce korun za noc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB