
Podle asociace má Praha procentuální nárůst průměrné ceny za pokoj vyšší než například Vídeň nebo Berlín. V červnu dokonce české hlavní město obě metropole v meziročním nárůstu průměrné ceny předběhlo.
Společnost STR, z jejichž údajů asociace vychází, poskytuje srovnávání dat či analýzy pro celé globální odvětví pohostinství. Praha podle nich dosáhla podobné cenové hladiny za hotelový pokoj jako historicky dražší evropské destinace, a naopak odskočila východním sousedním metropolím, například Bratislavě a Varšavě.
Dva měsíce dražší než Berlín
V červnu dosahovala průměrná denní cena za pronajatý pokoj v pražském hotelu 126 eur, zatímco ve Vídni a Berlíně to bylo okolo 140 eur. A například za pokoj v Bratislavě zaplatil zájemce v průměru 100 eur a ve Varšavě 108 eur. V dubnu a květnu Praha průměrnou cenou dokonce Berlín předčila.
„Praha nasadila dobrý trend a je nutné v něm i nadále pokračovat. Postupně chceme smazat z Prahy nálepku levné večírkové destinace a do budoucna konkurovat ostatním metropolím, jako je právě Berlín nebo Vídeň,“ uvedl Jiří Pospíšil, náměstek pražského primátora pro kulturu a cestovní ruch.
Dodal, že česká metropole nesmí za kvalitní služby chtít menší peníze než ostatní destinace. „To se z dlouhodobého hlediska nevyplácí a je potřeba i nadále do rozvoje turismu investovat,“ poznamenal Pospíšil.
Rychlejší nárůst průměrné ceny
Praha v červnu předběhla Berlín i Vídeň v meziročním srovnání nárůstu průměrné ceny za pokoj. Oproti stejnému období minulého roku zvýšila cenu o 19,4 procenta, zatímco v Berlíně to bylo 14 procent a ve Vídni 13,4 procenta.
„Pozitivní trend nárůstu cen za pokoj a dorovnání špičkových evropských metropolí je velký úspěch. Město však se svými partnery musí pokračovat v aktivitách, které dělalo poslední dva roky, jako je reinvestice výběru poplatku z pobytu zpátky do cestovního ruchu a jeho marketingových aktivit,“ řekl Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.
Podle předsedy představenstva Prague City Tourism Františka Cipra se vyplácí postupná změna charakteru cestovního ruchu v Praze. „Na aktuálních datech je tato koncepční práce vidět a platí i to, že Praha ztrácí nálepku levné destinace,“ konstatoval Cipro.
Návrat turistů do hotelů
Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism na svých internetových stránkách uvedla, že se v letošním druhém kvartále ubytovalo v tuzemských hotelech, penzionech a apartmánech ubylo bezmála 5,7 milionu hostů, což bylo jen o zhruba 5,9 tisíce méně než v posledním předcovidovém roce. CzechTourism přitom vycházel z dat Českého statistického úřadu.
Mezi nejnavštěvovanější regiony patřily vedle Prahy také Jihomoravský a Jihočeský kraj. Návštěvnost se v porovnání s rokem 2022 zvýšila nejvíce v Karlovarském kraji (+21,4 %), v Praze (+19,7 %) a v Olomouckém kraji (+18,4 %).
„Dlouhodobě snažíme dostat turisty do regionů tak, aby se cestovní ruch rozprostřel po celé zemi,“ řekl Jan Herget, ředitel CzechTourism, podle něhož bývá velkým lákadlem gastronomie. Dodal, že pro tuzemské hospodářství jsou klíčoví zahraniční hosté, protože jsou ochotní utratit více peněz.