Hotovosti se blýská na horší časy. EU plánuje přísnější regulace

Názor
Hotovostní transakce se zřejmě budou postupně omezovat. To by však nemělo vyústit k jejich úplnému zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech.
Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis si již několikrát stěžoval, že členské státy důsledně nedodržují pravidla v oblasti boje proti praní špinavých peněž. Foto: ec.europa.eu

V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu se již delší dobu hovoří o nutnosti regulovat hotovostní transakce. Nyní tento boj dostává konkrétnější kontury v oficiálních dokumentech sloužících k rozhodování Evropské komise. Té je boj proti hotovostním transakcím sympatický a má v plánu se jím zabývat v probíhajícím prvním čtvrtletí letošního roku.

V Evropské komisi má tuto problematiku na starosti její místopředseda Valdis Dombrovskis, který si již několikrát stěžoval, že členské státy důsledně nedodržují rámcová pravidla Evropské unie v oblasti boje proti praní špinavých peněž. Pravděpodobně proto dojde k prosazení jednotného soubor pravidel pro provádění hotovostních transakcí ve všech zemích Evropské unie.

Uvažuje se například o stanovení limitu pro hotovostní transakce. Ten již v současné době existuje v 18 z 27 zemí Evropské unie.

PSALI JSME:
Bankám by se zrušení hotovosti líbilo. I těm centrálním

Nejnižší limit na úrovni 500 eur platí v Řecku a nejvyšší na úrovni 15 000 eur je zaveden v Chorvatsku. Devět unijních států však žádné limity nemá stanovené.

Při úvahách nad jednotným limitem pro hotovostní transakce v Evropské unii je zmiňována částka 10 000 eur. To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice.

Evropská komise ve svých úvahách vychází z odborných stanovisek, podle kterých hotovost výrazně usnadňuje praní špinavých peněz, a dokonce je v pozici první volby, ke které se uchylují zločinci při provádění nekalých transakcí. Naopak spotřebitelé využívají hotovost méně než v minulosti a je u nich jasně patrná rostoucí obliba bezhotovostních plateb.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Visa vyhlásila válku hotovosti. A s ní i naší svobodě

Zavřít reklamu ×
  1. No autor tohoto článku zřejmě nechodí nakupovat. Takovou hovadinu by jinak nemohl napsat. 🙄🤔

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.