Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního zákona fyzické a právnické osoby, které jsou podnikateli, povinnost podat na sebe insolvenční návrh bez zbytečného odkladu poté, co se ocitly v úpadku, případně co se o něm měly dozvědět.
Letos v květnu bylo vyhlášeno 60 bankrotů obchodních společností a 581 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Tato povinnost byla v období mezi 24. dubnem 2020 a 30. červnem 2021 pozastavena výše uvedenými zákony na zmírnění dopadů epidemie covid-19,“ informovala advokátní kancelář Konečná & Zacha s tím, že pokud firmy nebo podnikatelé v průběhu pandemie využili možnost oddálit podání insolvenčního návrhu, je od začátku července 2021 jeho bezodkladné učinění opět povinné.

Podle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad, který se specializuje na insolvenční právo, se namísto skutečného řešení pouze uměle oddálily reálné následky koronavirové krize. V druhé polovině roku lze proto podle jeho názoru očekávat dramatický nárůst firemních insolvencí.

„Zákon ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru, který do 30. června 2021 odložil povinnost podat insolvenční návrh, namísto skutečného řešení pouze uměle oddálil reálné následky koronavirové krize v určitých oborech a lokalitách,“ sdělil právník redakci FAEI.cz.

Podle jeho názoru je možné, že část dlužníků se rozhodla počkat s podáním insolvenčního návrhu s nadějí na určité zlepšení situace. „Jejich problém se tím ale vyřešit nemusel, naopak umělé oddalování mohlo vyvolat druhotnou platební neschopnost jejich věřitelů a celý problém se tak jen přesunul na další osoby,“ uvedl advokát.

Přicházející problém dokládají i čísla. V květnu bylo vyhlášeno 60 bankrotů obchodních společností a 581 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Zároveň byly podány 83 návrhy na bankrot obchodních společností a 557 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. Oproti dubnu se tak počet bankrotů zvýšil ve všech kategoriích, jak vyplývá z analýzy společnosti CRIF.

„Otázky našich klientů z řad statutárů na insolvenční řízení a odpovědnost spojenou s pozdním podáním insolvenčního návrhu jsou stále častější. Sice se snaží do poslední chvíle oddálit úpadek, zároveň se ale obávají vlastní odpovědnosti. Při opožděném podání insolvenčního návrhu budou totiž věřitelům odpovídat za škodu, která jim tím vznikne,“ konstatoval advokát Strnad.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena