
V České republice je podle MUDr. Iony Hullové, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky (SPLDD ČR), zhruba 1900 praktických lékařů pro děti a dorost a ze statistiky ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) vyplývá, že v roce 2015 bylo vedeno 1 921 827 dětských pacientů, dětí a dospívajících ve věku 0–18 let.
A to přitom nebylo dalších zhruba deset procent registrováno u žádného z praktických lékařů. Na jednoho praktika tak vychází zhruba tisíc dětí a mladistvých. Při podzimním souběhu chřipky a druhé vlny koronavirové pandemie se tak budou muset otáčet…
Algoritmy koronaviru
„Lékař na základě algoritmu bude, nebo nebude indikovat testování na koronavirovou infekci. Chtěli bychom, aby to fungovalo podobně, jako když jsme měli pandemii,“ řekla pro FAEI MUDr. Alena Šebková, předsedkyně OSPDL ČLS JEP. Lidé by podle ní měli s lékařem opět komunikovat e-mailem nebo telefonicky a lékaři by si je měli adresně zvát. Pokud však počet nemocných a vyděšených rodičů stoupne, nebudou uzavřená pracoviště praktiků možná stačit.
Praktičtí lékaři rozhodně nebudou děti testovat, to budou provádět speciální testovací centra. „Musíme ochránit rizikové skupiny dětí, a tak při dodržování doporučených opatření budeme poskytovat primární péči dále, nejen kurativní, ale i preventivní, včetně očkování,“ uvedla pro náš portál MUDr. Hülleová.
Očkování jako nejúčinnější prevence
Z dostupných dat je patrné, že proočkovanost v posledních letech postupně klesala v podstatě u všech povinných očkování a obdobný trend byl i u vakcín nepovinných. „K zabránění šíření onemocnění v populaci je potřeba dosáhnout dostatečně vysoké proočkovanosti. Tím se vytvoří tzv. kolektivní imunita a chráněni jsou i jedinci, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů, případně jedinci, kteří si nevytvoří protilátky po očkování,“ upozorňuje na nutnost vysoké proočkovanosti populace MUDr. Hülleová.
Rizikové skupiny dětí jsou stejně jako ty dospělé doporučeny k očkování proti chřipce. Pokud mají nějaké chronické onemocnění, které by mohlo oslabovat imunitu. Proočkovanost je nutné v populaci udržet na určité míře.
„Očkování jako metoda nejúčinnější prevence patří k nejvýznamnějším objevům v historii medicíny a zachránilo již stamiliony životů. Naneštěstí se vakcíny staly obětí svého vlastního úspěchu. Lidé se již běžně nesetkávají s infekcemi, proti nimž se očkuje, a proto mají tendenci význam očkování podceňovat. Mnoho u nás již téměř neznámých onemocnění, ale i nových, jako je např. covid-19, či zatím neobjevených představuje pro české pacienty hrozbu,“ říká Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního průmyslu (AIFP).
Před školou ještě k lékaři
Je nejlepší čas na doplnění očkování. Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost proto doporučuje absolvovat s dětmi preventivní prohlídky a povinné i nepovinné očkování ještě před nástupem do školních škamen.
„Děti byly v koronavirové pandemii izolovány od svých vrstevníků, nemocnost významně klesla. Vyhnuly se nachlazení, rýmě a virovým infekcím, které se v dětských kolektivech rychle šíří,“ uvádí MUDr. Hülleová.
Na podzim to asi bude pro praktiky hektické a pro rodiče dramatické. „Musíme se přizpůsobit situaci. Vždycky se k tomu musí přistupovat s chladnou hlavou a s rozumem. Nejhorší je smrt z vyděšení,“ pointuje MUDr. Šebková.