Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Rozhovor
Jednačtyřicetiletá Kateřina z nevelkého města ve středních Čechách je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří se už nechali testovat na nový koronavirus. Asi dva týdny se necítila dobře: Škrábalo ji v krku, kašlala, měla stále lehkou teplotu nad sedmatřicet stupňů. Na den, dva se jí ulevilo, ale pak se potíže znovu vrátily. „Doktorka mi doporučila, abych se nechala otestovat na nemoc Covid-19,“ řekla v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) žena, která si nepřála uvést celé své jméno (redakce je má k dispozici – pozn. aut.).
Na internetu jsem četla různé zprávy třeba o tom, jak se na výsledek dlouho čeká. Já jsem měla všechno za dva dny hotové – včetně výsledné zprávy, říká Kateřina (41), která se nechala testovat na koronavirus. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak jste postupovala?
Samozřejmě mě také napadlo, jestli nemám koronavirus, lehčí průběh. Obrátila jsem se na svou doktorku u nás ve městě. Napřed jsem se jí snažila zatelefonovat do ordinace, abych se s ní poradila, co mám dělat, popsat jí svůj zdravotní stav. Ale nedovolala jsem se. A tak jsem jí napsala mail. Druhý den mi přišla odpověď, ať skutečně na test jdu, vyloženě mi to doporučila. A napsala mi, že mě zařadila na seznam testovaných, a poslala také tři nemocnice, kde testy provádějí.

Výsledek testu přišel esemeskou. Foto: FAEI.cz

Kterou jste si vybrala, a proč?
Bydlíme kousek od Prahy, ale do pražského špitálu se mi moc nechtělo. Trochu jsem se obávala, že tam budou fronty. A tak mě manžel odvezl do Kladna. Tam jsem šla skoro hned na řadu, přede mnou byla jen jedna žena.

Jak vás testovali?
Před nemocnicí, trochu stranou od hlavního vchodu, stojí stan, ale každého k němu nepustí. U postranní brány jsem musela ochrance nahlásit, že jdu na test na koronavirus. Zdravotníci měli ochranné obleky. Znovu jsem jim řekla, že jdu na doporučení své lékařky, a ukázala jim svůj občanský průkaz, aby si mohli zkontrolovat, že jsem skutečně na seznamu.
Vyplnili se mnou formulář se základními údaji: Jméno, adresa bydliště, číslo mobilního telefonu. A pak už se šlo na věc. Do stanu jsem ani nešla, všechno se odehrálo před ním. Tyčinku s vatičkou mi strčili hodně hluboko do nosu, bylo to docela nepříjemné, měla jsem pocit, jako by mi rejdili až v mozku. Ale byla to jenom chvilka, dalo se to samozřejmě vydržet.

Co bylo dál?
Dál už vlastně nic. Jen mi řekli, že za dva až tři dny se dozvím výsledek. A pokud by se mi náhodou nikdo neozval, mám se obrátit na svou doktorku.

PSALI JSME:
Koronavirus mohou rozšiřovat narkomani a bezdomovci

Jaké bylo to čekání?
Samozřejmě se mi hlavou pořád honilo, jestli jsem, nebo nejsem nakažená. Spíše jsem si myslela, že nikoli, protože jsem celou dobu byla doma s manželem a dvěma dětmi. A těm nic nebylo, cítili se všichni zdraví. Ale trochu nejistoty ve mně přece jen bylo.

A jak to tedy nakonec dopadlo?
Na testu jsem byla v pondělí odpoledne. Ve středu večer mi pípla na mobilu esemeska z laboratoře z nemocnice v pražském Motole. Výsledek: Negativní. Udělalo nám to doma všem radost, pochopitelně.
Hlavně jsem se zbavila toho pocitu nejistoty. A taky vím, že jsem nikoho nemohla nakazit, i když se celou dobu snažím plnit všechna zdravotní opatření – pracuji výhradně z domova a ven takřka nevycházím. Maximálně na naši zahrádku před domem. A také jsem byla párkrát nakoupit, ale samozřejmě v roušce a jednorázových rukavicích.

Překvapilo vás něco na testování?
Jak to všechno dobře funguje. Od doporučení mé doktorky až po oznámení testu. Na internetu jsem četla různé zprávy třeba o tom, jak se na výsledek dlouho čeká. Já jsem měla všechno za dva dny hotové – včetně výsledné zprávy.

PSALI JSME:
Koronavirová kouzla s čísly

Zavřít reklamu ×
  1. mám 63,5 roků, Měla jsem, tzv. velký knedlík v krku, závratě s menšími výpadky, bolesti a pálení na hrudi, suchý kašel, nevolnost od žaludku. Test mi nebyl doporučen, za 5 dní velká krize, voláno 1212 – test mi nebyl doporučen. Když se budu dusit mám volat 112,155. Žiju sama. Krize překonána, stav jako na houpačce další 4 dny. 10 den skoro pohoda. Takže nevím co to bylo. I tak se testuje. Vše bez teploty.

  2. mám 63,5 roků, Měla jsem, tzv. velký knedlík v krku, závratě s menšími výpadky, bolesti a pálení na hrudi, suchý kašel, nevolnost od žaludku. Test mi nebyl doporučen, za 5 dní velká krize, voláno 1212 – test mi nebyl doporučen. Když se budu dusit mám volat 112,155. Žiju sama. Krize překonána, stav jako na houpačce další 4 dny. 10 den skoro pohoda. Takže nevím co to bylo. I tak se testuje. Vše bez teploty.

  3. Nevím kdy proběhlo testování pacientky z článku, ale jednomu člověku v mém okolí byl doručen negativní výsledek testu až po 17-ti dnech. Nezbývá než doufat, že o pozitivním testu by se dozvěděl o něco dříve. Samozřejmě se během té doby snažil zjistit něco na uvedené infolince, tam se ale prakticky nebylo možné dovolat. Je však pravda, že on se nechal testovat v Praze. Test si zaplatil, protože suchý kašel bez horečky není dostatečným příznakem nemoci COVID-19.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru