Hazard se zdravím. Pacienti si během pandemie sami vysadili léky

Analýza
Bezmála každý desátý pacient ohrozil během koronavirové pandemie svůj zdravotní stav. Nikoli proto, že by nedodržoval hygienická doporučení, ale kvůli své „samoléčbě“ jiných chorob, například vysokého krevního tlaku. Sami se totiž rozhodli snížit množství léků na předpis, někteří je dokonce zcela vynechali. Ukázal to průzkum České asociace farmaceutických firem (ČAFF).
Kvůli pandemii mnozí lidé rovněž odložili očkování, což může mít negativní dopad na celkovou imunitu populace. Ilustrační foto: Pixabay.com

Téměř třetina lidí v době nouzového stavu omezila návštěvu lékařů. Z toho 44 procent nepovažovalo návštěvu v této době za nezbytnou, v 37 procentech případů zrušil návštěvu sám lékař. Až 15 procent Čechů ale současně přiznalo, že se bálo v době pandemie svého lékaře navštívit.

Vyplývá to z průzkumu ČAFF, která považuje za alarmující především přístup nemalé skupiny pacientů, kteří dlouhodobě užívají léky na předpis. Aniž by své rozhodnutí konzultovali se svým lékařem, sami si rozhodli o úpravě medikace. Podle asociace tím ohrozili svůj zdravotní stav.

Každý desátý pacient

Průzkum ukázal, že více než šest procent Čechů sama rozhodla o snížení množství léků na předpis, které užívají, a někteří (asi čtyři procenta) je vysadili úplně. Léky na předpis přitom pravidelně berou asi dvě třetiny obyvatel. Znamená to, že téměř každý desátý pacient tak ohrozil svůj zdravotní stav.

PSALI JSME:
Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Důvodem byla obava z možné nákazy koronavirem Covid-19 v případě osobní návštěvy nemocnice nebo jiného zdravotnického zařízení kvůli získání receptu. Farmaceutické sdružení ovšem připomíná, že v době koronavirové krize poskytovali lékaři poradenství po telefonu a svým pacientům se rovněž snažili vypisovat e-recepty.

„Každá změna v dávkování u léků na předpis nebo jejich úplné vysazení bez konzultace s lékařem představuje pro člověka riziko. Situace, kterou koronavirová krize přinesla, je mimořádná, je potřeba se z počátečního období poučit a zajistit, aby nedocházelo k samovolné změně předpisové medikace ani v takovýchto vypjatých situacích,“ uvedl Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

Výhoda e-receptů

Koronavirová pandemie rovněž ukázala, jak efektivní může být právě elektronická forma předepisování receptů. Více než polovina pacientů totiž podle průzkumu České asociace farmaceutických firem uvedla, že právě pomocí e-receptů řešila doplnění stávajících zásob léků na předpis.

PSALI JSME:
V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Lidé s lékaři telefonicky konzultovali také léky, které předpis nevyžadují. „Pokud bylo možné návštěvu lékaře odložit, tak jsme pacientům vyhověli nebo jsme návštěvu sami zrušili, či přeložili. I přesto trváme na tom, aby se lidé i v době pandemie nebáli v případě závažných akutních potíží lékaře po telefonickém objednání navštívit,“ řekl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Ostatně jaký fatální dopad může mít odkládání návštěvy u lékaře, ukázal případ zpěváka a kontrabasisty skupiny Spirituál kvintet Dušana Vančury, který v dubnu ve svých 82 letech náhle zemřel. Měl zánět zubu, ale kvůli koronavirové krizi nešel k lékaři. Zánět se mu rozjel, až dostal sepsi.

Podle doktora Petra Šonky je důležité konzultovat aspoň po telefonu svůj zdravotní stav i v méně závažných případech. „To se týká i situace, kdy je nutné vydání léků na předpis nebo doporučení koupit volně prodejné léky. Všechna zdravotnická zařízení – ať už samostatné ordinace nebo polikliniky a nemocnice – postupují podle přísných hygienických předpisů. Riziko nákazy je zde sníženo na úplné minimum,“ konstatoval Šonka.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Odkládané očkování

Nemocnice nebo polikliniky se od konce dubna postupně vracejí k normálnímu provozu. „Musíme však být stále opatrní. Když například odoperujete dospělému člověku páteř, tak mu musíte také zajistit následnou péči v podobě rehabilitace. Vše je provázané. Musíme tedy jednotlivé kroky ladit s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci,“ řekl nedávno Jaroslav Štěrba, ředitel Fakultní nemocnice Brno.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu rovněž upozornila, že koronavirová pandemie v některých případech prohloubila dlouhodobý sestupný trend proočkovanosti české populace. „Pandemie oddálila některá přeočkování jako např. proti klíšťové meningoencefalitidě,” řekl Igor Karen, místopředseda pro profesní záležitosti Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Odkládání očkování a přerušování již započatého očkování může být velmi závažné. „V případě, že nebudeme očkovat, sníží se celková proočkovanost, tedy kolektivní ochrana. Nemoci, proti kterým očkujeme, nevymizely, děti mohou onemocnět – především černým kašlem, závažnou hemofilovou infekcí, závažnou pneumokokovou infekcí, zkušenost máme již i s epidemií spalniček,“ konstatovala Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Intervaly očkování jsou totiž nastaveny tak, aby si organismus vytvořil optimální množství protilátek, tedy optimální ochranu. V případě, že intervaly nejsou dodrženy, účinnost očkování může klesat.

PSALI JSME:
Které kmeny chřipky budou řádit letos?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.