Hybatelé akciových trhů v červnu? Francouzské volby a Nvidia

V posledním týdnu jsme zaznamenali tři hlavní hybatele akciových trhů. Technologické akcie poskočily o 5,5 procenta výše a Spojené státy si díky tomu polepšily a brzy mohou překonat i Japonsko, které je letos zatím nejúspěšnějším regionem. Za posílení amerických technologických akcií může hlavně společnost Nvidia, která se vyšplhala na nejvyšší příčku světových akciových trhů.
Šok z předčasných francouzských voleb, v nichž pravděpodobně zvítězí pravicová strana Marine Le Penové, srazil ceny evropských akcií, zatímco ve Spojených státech letí ceny akcií vzhůru. Na snímku pravicová politička se svým otcem v roce 2012. Ilustrační foto: Blandine Le Cain – Meeting 1er mai 2012 Front National, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35626050

Překvapením byly předčasné volby, které vypsal francouzský prezident Emmanuel Macron a které prohloubily spread mezi výnosy desetiletých francouzských a německých obligací na 78 bazických bodů. To je nejvyšší hodnota od roku 2012, kdy se teprve schylovalo ke krizi eura.

Také trh s opcemi v eurech vidí situaci bledě a jsou na něm jasně patrné obavy z propadu cen po prvním kole francouzských voleb 29. a 30. června. Klíčový francouzský benchmark, akciový index CAC 40, navíc letos podává ze všech indexů nejhorší výkon, což názorně ilustruje pesimistický postoj investorů k francouzským akciím.

Šok z předčasných francouzských voleb, v nichž pravděpodobně zvítězí pravicová strana Marine Le Penové, srazil ceny evropských akcií a v podstatě je vykázal za postranní čáru, zatímco ve Spojených státech letí ceny akcií vzhůru.

Posledním významným faktorem je pak riziko, že Spojené státy zařadí Japonsko, jehož měna dál oslabuje, na seznam měnových manipulátorů.

Japonské akcie už se kvůli tomu za poslední týden propadly o 2,5 procenta, protože trh očekává, že japonská centrální banka (BOJ, Bank of Japan, pozn. red.) bude muset upravit základní sazbu a že ji bude muset zvýšit víc, než se dosud čekalo.

V oblasti očekávaných dlouhodobých akciových výnosů se toho příliš nezměnilo. Nejzajímavější výnosová očekávaní se stále pojí s evropskými akciemi a rozvojové trhy se dál drží při zemi. Pokud jde o jednotlivé sektory, nejatraktivnější jsou energetika, zdravotnictví, finanční instituce a informační technologie.

Nvidia vyšplhala na první příčku světového akciového trhu, co dál?

Když se podíváme na jednotlivé akciové tituly, byl uplynulý týden největším trhákem vzestup Nvidie, která se nakrátko stala nejhodnotnější obchodní společností světa. Za posledních 20 let stouply akcie Nvidie o 61 051 procent.

Po reinvestici dividend to odpovídá ročnímu výnosu 37,8 procenta, zatímco americké akcie obecně se mohou pochlubit jen 10,2 procenta. Vzestup Nvidie a dalších megakorporací způsobil jejich historicky nejvyšší koncentraci v indexu S&P 500.

Z toho vyplývá, že jejich návratnost bude do budoucna nižší, protože horní část indexu nemůže stoupat navěky. Volatilita je zcela minimální a trh posiluje, ale je třeba mít na paměti, že každý vzestup jednou končí. Což může tentokrát vést k mnohem většímu chaosu, než si většina investorů myslí.

V nedávném díle podcastu Odd Lots společnosti Bloomberg nazvaném The Big Trade Underneath the Strangely Calm Surface of the S&P 500 prozrazují odborníci na opce, že na Wall Street probíhá takzvané „disperzní“ obchodování.

To znamená, že obchodníci (za pomoci futures, pozn. aut.) shortují index VIX a zároveň nakupují call opce na jisté konkrétní akciové tituly. Pokud zůstane korelace mezi americkými akciemi nízká a také index VIX se bude držet při zemi, vydělá jim tento způsob obchodování spoustu peněz.

Zároveň se v tomto podcastu zmiňuje, že k tomu dochází v takovém objemu, že pokud nějaký šok posune index VIX během krátkého časového období výš, může to s trhy pořádně zamávat. I když tedy růst cen amerických technologických akcií vypadá na první pohled krásně, pod povrchem už se možná rodí první problémy.

Co vypovídá omezení pozic Berkshire Hathaway ve společnosti BYD o situaci v Číně?

Předminulý týden jsme se věnovali tomu, že EU v rámci zostřující se obchodní války mluví o zavádění cel na čínské elektromobily. Německo a obchodní komora EU v Číně se proti těmto opatřením snažily bojovat, avšak…

Nezpochybnitelnou pravdou zůstává, že automobilový průmysl je pro Evropu záležitostí národní bezpečnosti a existuje celá řada důkazů, že Čína svůj automobilový průmysl dotuje. V posledním červnovém týdnu začala o plánech na zavedení cel na čínské elektromobily mluvit už i Kanada.

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway koncem června oznámila, že upraví svou pozici v BYD, největším čínském výrobci elektromobilů, z 7,02 procenta na 6,9 procenta. To znamená, že přehodnocuje význam svých čínských aktiv. V nadcházejících letech totiž budou již zmiňované geopolitické problémy nadále vnášet chaos do světových dodavatelských řetězců i obchodních vztahů.

Nejvíc tím budou trpět země, jejichž ekonomika je nejvíc závislá na exportu, jako Čína, Německo či Jižní Korea. Snížení podílu Berkshire Hathaway v BYD byl nejspíš pouze první krok a firma se nakonec zbaví všech svých čínských aktiv a zaměří se raději na Japonsko a do budoucna zřejmě i na Indii.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB