Hypoteční trh stále zůstává utlumený, průměrná sazba hypoték opět nepatrně vzrostla

Hypoteční trh v Česku se stále potácí u dna. Po mírném březnovém oživení se v dubnu opět vrátil ke stagnaci na nízkých úrovních. Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly v dubnu roku hypoteční úvěry v celkovém objemu 10,6 miliardy korun, což je meziměsíčně o 16 procent méně.
Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru ČBA mírně vzrostla nad třímilionovou hranici. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně byl objem hypoték ve čtvrtém měsíci letošního roku o 40 procent nižší. Už před rokem přitom hypoteční trh meziročně ztrácel. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték propadl o 57 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 8,8 miliardy korun po březnových 10,3 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil 1,8 miliardy korun oproti březnovým 2,3 miliardy korun.

Zájem o hypotéky bývá v dubnu pravidelně o něco nižší než v březnu, nicméně oproti situaci před vypuknutím koronavirové pandemie jsou objemy hypoték stále o polovinu nižší. A to i přesto, že ceny nemovitostí neustále rostly.

Banky v dubnu poskytly 2,9 tisíce nových hypotečních úvěrů, zatímco ještě v březnu jich bylo takřka 3,5 tisíce. Pokud tato čísla srovnáme s minulými roky, zjistíme, že zájem o hypotéky je stále velmi nízký. Průměrný počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem šesti tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru v dubnu zastavila předchozí tříměsíční nepatrné zlevňování, když mírně vzrostla z 5,86 na 5,89 procenta. Stále se tak pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent.

Nějaké výraznější zlevnění se přitom v nejbližší době čekat nedá. Úroky u hypoték se odvozují od základních úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou (ČNB), která opakovaně avizovala, že je v nejbližší době snižovat nebude, naopak stále více mluví o dalším zvyšování. Prostor pro zásadní pokles hypotečních sazeb tu tak v nejbližších měsících nebude.

To dopadne nejen na hypoteční trh, ale i ten realitní. Většina zájemců o nové bydlení už na hypotéku nedosáhne a bude se muset spokojit s nájemním bydlením. Tento přesun z vlastnického do nájemního bydlení zvýší atraktivitu nemovitostí pro drobné i velké investory. Ti v nich nebudou hledat jen ochranu peněz před stále velmi vysokou inflací, ale také vyšší zhodnocení investice díky rostoucím cenám nájmů.

Drahé hypotéky výrazně zasáhnou také rozpočty desítek tisíc domácností, kterým letos končí fixační období. Oproti výhodným úrokům z let minulých letos zaplatí na splátkách o tisíce korun měsíčně navíc.

Průměrná výše hypotéky podle Hypomonitoru mírně vzrostla nad třímilionovou hranici. Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou činí měsíční splátka 25 146 korun. Při dvouprocentním úroku, který mohl získat v minulých letech, pak klient za stejnou hypotéku měsíčně platil 19 312 korun.

Pokud bude domácnost nyní refinancovat z dvouprocentního úroku na současný průměr, zaplatí o 5 834 korun měsíčně více. Splátky hypotéky tak z rodinného rozpočtu vytáhnou ročně o více než 70 tisíc korun navíc. Pro představu: To je více než jedenapůlnásobek průměrné měsíční mzdy v ČR.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB