MMF varuje před rychlejším propadem cen nemovitostí

Zprávou tohoto týdne je, že Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. To představuje zpomalení zvyšování úrokových sazeb, protože ještě nedávno zvyšovala své sazby o půl procentního bodu.
Mezinárodní měnový fond varuje, že pokud centrální banky dále zvýší své úrokové sazby, budou ceny nemovitostí klesat rychleji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tato změna v přístupu je nejspíš dána tím, že statistiky z bankovního sektoru eurozóny ukázaly nejvyšší pokles poptávky po úvěrech za více než deset let, což může být vnímáno téměř jako alarm.

Je ale možné, že na centrální bankéře více zapůsobila i statistika Eurostatu, podle které poprvé od roku 2015 poklesly v Evropě ceny nemovitostí. Ve čtvrtém kvartále poklesly ceny napříč EU o 1,5 procenta. A možná bude i hůř. To je zásadní změna v ekonomice založené na úvěrech a zejména hypotékách.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu varoval, že by korekce cen nemovitostí mohla pokračovat a dokonce nabrat na obrátkách. MMF varuje, že pokud centrální banky dále zvýší své úrokové sazby, budou ceny klesat rychleji.

Fond také varuje i před možností problémů se splácením hypoték. To by přineslo problémy nejen domácnostem, ale i bankám. To je mix, který se v mnohém podobá bankovní krizi z roku 2008.

Poklesu cen nemovitostí se asi nevyhneme. Korekce cen je pravděpodobná už jen proto, že MMF odhaduje, že ve většině zemí Evropy je trh nemovitostí přehřátý o nějakých 15 až 20 procent.

Zajímavostí je, že tu máme řadu lidí, kteří přehřátí považují za normální a dokonce tvrdí, že kolem sebe žádný pokles cen nevidí. Je možné, že některé regiony a některé typy nemovitostí poklesem neprošly. Statistika je však neúprosná. Ceny nemovitostí jako celek klesají.

Co bude s úrokovými sazbami, když negativně působí na ceny nemovitostí? Vzhledem k očekávání, že letos bude průměrná inflace eurozóny na hladině 5,3 procenta, na dvouprocentní cíl se inflace dostane až v roce 2025. Je celkem pochopitelné, že MMF očekává, že úrokové sazby ECB ještě vzrostou a klesat začnou až v polovině roku 2024.

Pokud by se toto mělo naplnit, je pravděpodobné, že ceny nemovitostí v Evropě ještě poklesnou. Nyní je otázkou, jak moc klesnou. Velký pokles cen nemovitostí by představoval ohromný problém pro banky, jimž by se znehodnotily zástavy hypoték. Možná by pak ECB musela některým komerčním bankám pomáhat.

Myslím si proto, že by ECB měla přibrzdit zvyšování úrokových sazeb. Možná, že je stávající inflace menším problémem než případná bankovní a nemovitostní krize. V tomto světle jsem rád, že Česká národní banka na svém posledním zasedání nepřistoupila ke zvýšení úrokových sazeb.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Martin

    Však ať ceny spadnou, o to jde. Zeptejte se dnešních mladých co si o tom myslí.

  2. Zd Zdenek

    Pane Pikoro, ceny nemovitostí jsou přehráté, pro lidi katastrofa. Inflace extrémní, pro úspory lidí opět katastrofa, trh práce rovněž nezdravě přehrátý, tedy dále podporující právě inflaci a vysoké ceny nemovitostí. A vy máte tu drzost veřejné žvanit o větším riziku bankovní krize při dalším zvýšení úrokových sazeb, které by výše uvedené průšvihy tolik potřebně zchladilo. Vy prostě v „analýzach“ jako je tato upřednostňujete svoje privátní zájmy, svůj byznys, ekonom nejste už dávno, pouze nedůveryhodná osoba, dostavajici prostor v médiích.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB