Hypotéka může zkomplikovat rozvod

Názor
Obecně platí, že když se ze společných peněz financuje nemovitost, která je ve vlastnictví jen jednoho z manželů, je třeba to při vypořádání majetku u rozvodu druhému z manželů nahradit. Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu ale ukázal, že toto pravidlo neplatí vždy.
Hypotéka může zkomplikovat rozvod. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud rodina v nemovitosti bydlela a náklady na jiné bydlení by byly dražší než splátky hypotéky, nemusí dotyčný druhému z manželů hradit nic. Nejlepší je podobným situacím předcházet a využívat předmanželské smlouvy, zúžit společné jmění ale lze i během manželství.

V praxi se často setkáváme s případy, kdy je z výlučných prostředků jednoho z manželů financována nemovitost ve společném jmění a naopak. Tyto situace pak působí značné potíže v případě nutnosti vypořádání společného jmění.

Ideální je takovým situacím raději předcházet. Řešením je hradit společné nemovitosti ze společných peněz, a pokud to není možné, tak raději přistoupit ke zúžení společného jmění manželů (SJM) nebo úplnému oddělení tohoto majetku.

Nejistotu ohledně výsledku vypořádání společného jmění manželů lze dobře demonstrovat na případu, kterým se zabýval Nejvyšší soud (předmětný rozsudek Nejvyššího soudu ČR má sp. zn. 22 Cdo 3428/2020, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví mohou spadnout do společného jmění manželů

Rodina za trvání manželství bydlela v domě, který byl ve výlučném vlastnictví manžela. Dům byl zatížen hypotečním úvěrem, který se v době trvání manželství splácel z prostředků společného jmění manželů. Celkem šlo o částku 373 505 Kč.

Po rozvodu se bývalá manželka domáhala vypořádání této částky, protože šla na výlučný majetek bývalého manžela. Soud prvního stupně i odvolací soud návrhu manželky vyhověly.

Podle Nejvyššího soudu je ale třeba vzít v úvahu, že nemovitost zároveň sloužila k zajištění potřeb života rodiny a společné domácnosti. Při vypořádání je proto nutné zohlednit potenciální náklady, které by jinak rodina musela na bydlení vynaložit – tedy například výši nájemného.

V případě, že by hrazením hypotéky místo nájemného rodina nakonec ušetřila, není manžel povinen manželce nic nahrazovat. V opačném případě by bylo třeba přistoupit k poměrné náhradě takových splátek.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Předmanželské smlouvy uzavírá téměř čtvrtina českých párů

Zavřít reklamu ×
  1. Mne okradla bývalá o vše ale už nemá nic , v 55 letech si narazila 30 letého a nyní je z ní bezdomovec a samozřejmě jak jinak mohu za to já , holt boží mlýny .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Půjčili jste kamarádovi peníze a už vás nezná?

To nespěchá! Vrátíš mi to, až budeš mít. Kolikrát jen podobné věty doprovázely půjčení peněz, jimiž jste blízkým vytrhli trn z paty? A jak často tento dobrý skutek ukončil letité přátelství? Nic totiž tak spolehlivě …

Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než …

Výpovědní doba nejsou dvouměsíční prázdniny

Máme smutnou zprávu, zrušili jsme vaše pracovní místo. Tuto větu může prakticky každý zaměstnanec slyšet kdykoli. Personalista mu podává papír s výpovědí a zaměstnanec má pocit, že právě skončila další etapa jeho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.