Předmanželské smlouvy uzavírá téměř čtvrtina českých párů

Názor
Předmanželské smlouvy uzavírá téměř čtvrtina českých párů Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu 23 procent párů. Vyplývá to z dat notářské komory a Českého statistického úřadu. Podíl tak poklesl z 23,3 procenta v roce 2020, kdy stejně jako v předchozích letech zájem o uzavření předmanželských nebo manželských smluv stále rostl.
Předmanželskou smlouvu je dobré uzavřít především tam, kde jeden ze snoubenců vlastní významný majetek, má výrazně vyšší příjmy, nebo naopak závazky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak upozorňuje, tak i přes aktuální mírný pokles čísla ukazují, že se Češi naučili být více opatrní a řeší i právní ochranu majetku. Výhoda předmanželských smluv se přitom nemusí ukázat jen u rozvodu – ochrání například i v případě, kdy jeden z manželů podniká, což může být zejména v současné turbulentní době zásadní.

Důvod poklesu byl v loňském roce dán rychleji rostoucím počtem uzavřených sňatků (z předloňských 45 415 na 46 778, pozn. aut.) a zároveň velmi mírným růstem celkového počtu uzavřených předmanželských smluv (z 10 581 smluv v roce 2020 na 10 754 v roce 2021).

PSALI JSME:
Předmanželská smlouva je silnější než sliby zamilovaných

Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit majetek obou stran.

Předmanželskou smlouvu je dobré uzavřít především tam, kde jeden ze snoubenců vlastní významný majetek, má výrazně vyšší příjmy, nebo naopak závazky. Možná ještě lepším důvodem může být případ, kdy jeden ze snoubenců má blíže k rizikům – například když podniká, protože tato rizika by pak mohla negativně dopadnout na celou rodinu.

PSALI JSME:
Manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku

Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. Velmi často se stává, že zájemci čekají vyšší ochranu přímo ze zákona, než jakou jim současná právní úprava poskytuje.

Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi začínají být více opatrní a řeší společné jmění manželů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.