Hypotéka už je luxusem

Názor
Průměrná sazba hypoték v ČR – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v říjnu vzrostla na 2,66 procenta. To je její nejvyšší úroveň od července 2014. Říjen byl z hlediska počtu i objemu poskytnutých hypoték v letošním roce rekordní. Počet nově poskytnutých hypoték byl naposledy vyšší loni v červnu a objem hypoték byl naposledy vyšší v listopadu 2016. Letošní říjnový objem poskytnutých hypoték je nominálně druhý nejvyšší v historii sledování od roku 2003.
Z hypotéky se stane luxusní zboží. Počty i objemy nově poskytnutých úvěrů budou v roce 2019 citelně nižší než letos. Foto: Pixabay

Byl to tedy na pobočkách bank, co se hypoték týče, nadmíru rušný měsíc. Takhle rušno už ale dlouho nebude. V říjnu totiž se stále dokončovaly obchody, které se nestihly uzavřít před 1. říjnem 2018, kdy vstoupily v platnost přísnější podmínky pro poskytování hypoték. Ty zhruba čtvrtinu žadatelů zbavují možnosti vzít si hypoteční úvěr na bydlení, takže zejména tito lidé pospíchali, aby si jej sjednali na poslední chvíli před zpřísněním podmínek.

V listopadu a prosinci lze očekávat citelný pokles jak počtu, tak objemu nově poskytnutých hypoték. Tento pokles prohloubí skutečnost, že průměrná úroková sazba naopak dále vzroste a přiblíží se úrovni tří procent. Důvodem je zdražování peněžních prostředků na mezibankovním trhu, kterými banky kryjí nově poskytované úvěry.

PSALI JSME:
Banky měly v září hypoteční žně. Na dlouho poslední

Například dvanáctiměsíční sazba tuzemského mezibankovního trhu PRIBOR činí nyní 2,20 procenta. Na vyšší úrovni byla naposledy v prosinci 2009. Tehdy průměrná sazba hypoték v ČR činila 5,61 procenta. Je tedy evidentní, že prostor k dalšímu růst sazeb hypoték je značný. Tím spíše, že Česká národní banka (ČNB) na svém prosincovém měnově-politickém zasedání možná opět – popáté v řadě – zvýší svoji základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjejí právě i sazby mezibankovního trhu.

Je však třeba doplnit, že podmínky na hypotečním i mezibankovním trhu jsou dnes odlišné od situace v roce 2009, takže nelze automaticky předpokládat, že průměrná sazba hypoték rychle vystoupá k pěti procentům či ještě výše. Mezibankovní trh se dnes – v důsledku intervenčního režimu ČNB, jenž skončil loni – potýká s ještě větším přebytkem volných peněžních prostředků než právě v roce 2009.

PSALI JSME:
Nahlédněte do hypotéční kuchyně. Kalkulačky mohou šálit

Mezi bankami navíc probíhá ostřejší konkurenční boj než tehdy a obecně vliv měnové politiky ČNB na výši sazeb a další nominální veličiny klesá, protože firmy a podniky v důsledku intervence přešly a přecházejí na eura. Právě tato takzvaná euroizace otupuje účinnost měnové politiky tuzemské centrální banky.

V příštím roce tak průměrná sazba hypoték v ČR vystoupá nejvýše ke čtyřem procentům. Z hypotéky se definitivně stane luxusní zboží. Počty i objemy nově poskytnutých úvěrů budou v roce 2019 citelně nižší než letos.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.