Hypotéky se drží nad pěti procenty, i tak si Češi rekordně půjčili

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 24,2 miliardy korun, což je nejvyšší hodnota v letošním roce. Společně s květnem se tak hypotéky poprvé po více než dvou letech vyšplhaly nad hranici 20 miliard. Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) to sdělila Česká bankovní asociace (ČBA). Komentáře pro faei.cz připojili i zástupci bank a další experti.
Zájem Čechů o hypotéky na vlastní bydlení v tomto roce roste. Ilustrační foto: Pixabay.com
Zájem Čechů o hypotéky na vlastní bydlení v tomto roce roste. Ilustrační foto: Pixabay.com

Objem poskytnutých hypoték v červnu meziměsíčně vzrostl o půl miliardy, tedy o 2,2 procenta a byl na nejvyšší úrovni od března roku 2022. Červnový objem poskytnutých hypoték tak podle ČBA i přes meziměsíční zpomalení zůstává příznivý a potvrzuje, že oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje.

Za první polovinu roku poskytly banky hypotéky v objemu 117 miliardy korun, což představuje 80procentní meziroční nárůst. Ve srovnání s první polovinou roku 2020 je však objem stále o zhruba desetinu nižší.

„Poptávka po hypotékách v posledních měsících sílí i z titulu obav, že opětovně začnou růst ceny nemovitostí. Ačkoli během nadcházejících letních měsíců vzhledem k dovoleným může aktivita mírně zpomalit, nemění to nic na tom, že výhled pro letošní rok zůstává z pohledu poskytnutých hypoték pozitivní,“ sdělil fai.cz Marek Richter, vedoucí hypotečních služeb Air Bank.

Miliardy na refinancování

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červnu dosáhl 20,2 miliardy, což představuje meziměsíční zvýšení o 0,6 procenta. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce, pozn. aut.) pak činil čtyři miliardy korun, v květnu to bylo 3,6 miliardy.

Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5 403, což je nepatrně pod květnovou úrovní, tedy druhá nejvyšší hodnota v letošním roce a společně s květnem nejvyšší úroveň od března 2022, kdy bylo poskytnuto necelých 7,5 tisíce hypoték.

„Poslední čísla z hypotečního trhu potvrzují jeho postupné oživování a objem nových hypoték v posledních měsících patří mezi nejvyšší za poslední dva roky. Za první polovinu roku se tak poskytl již obdobný objem hypoték jako v první půlce roku 2020, samotný počet hypoték byl však stále o čtvrtinu nižší,“ řekl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Úrok nad 5 procenty

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů kosmeticky poklesla z květnových 5,07 procenta na 5,06 procenta, rychlost meziměsíčního poklesu se tak oproti předešlým měsícům dále snížila.

Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst. ČBA zdůraznila, že tyto úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.

„Postupné snižování sazeb centrální bankou se nejvíce projevilo na poklesu úrokových sazeb hypoték s krátkými fixacemi. Klientům to umožňuje aktuálně využít jedno až tříleté fixace a ve střednědobém výhledu flexibilně reagovat na nové podmínky. Pokles sazeb na delších fixacích letos nebude tak rychlý – i kvůli trvající nejistotě ohledně dalšího vývoje inflace,“ uvedl pro faei.cz Michael Pupala, generální ředitel Modré pyramidy stavební spořitelny.

Průměrná výše hypotéky v květnu pokračovala v růstu, a to z 3,63 na 3,74 milionu korun. Od dubna tak průměrná výše hypotéky převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021 ve výši 3,46 milionu.

Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje postupný pokles hypotečních sazeb či zvolněním pravidel České národní banky (ČNB) společně s postupným růstem reálných příjmů domácností. Výše hypotéky pak souvisí také s vývojem cen nemovitostí, které byly v 1. čtvrtletí letošního roku o deset procent vyšší než v posledním čtvrtletí roku 2021.

Obecně platí, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 až 2 tisíce. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5,5 tisíce korun.

Finanční polštář bank

Podle Swiss Life Hypoindexu, který používá jinou metodiku, byla začátkem července průměrná nabídková sazba hypotečních úroků ve výši dokonce 5,49 procenta, přičemž v červnu to bylo 5,51 procenta.

Od maxima z února 2023, kdy byla úroková sazba podle Swiss Life Hypoindexu 6,37 procenta klesly úroky u hypoték jen o 0,88 procentního bodu. Česká národní banka přitom snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,25 procentního bodu.

„Je tak vidět, že i přes opětovné snížení základních úrokových sazeb ze strany ČNB hypotéky příliš nezlevnily a banky tak nadále drží kurz velmi pozvolného snižování sazeb. Navíc u některých fixací hypoték na 80 procent LTV (LTV vyjadřuje poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavované nemovitosti) banky naopak sáhly ke zvýšení úrokových sazeb,“ sdělil faei.cz Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

„Pokud má klient vybranou nemovitost a chtěl by čekat s žádostí o hypotéku na snížení sazeb, doporučuji s hypotékou neotálet – výraznějšího snížení by se totiž v dohledné době nemusel dočkat. V současné situaci klienti s největší pravděpodobností sáhnou po kratších fixacích hypoték, jako jsou roční nebo dvouleté, maximálně tříleté,“ dodal Sýkora.

Že je zájem o hypotéky v letošním roce opravdu velký, potvrdil redakci faei.cz také Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. A všímá si rovněž nepoměru ve snižování úrokových sazeb ČNB a hypotečních bank – úvěry na bydlení zůstávají ve výrazném závěsu.

„O něco rychleji zlevňují jen hypotéky s krátkou fixací do tří let, ostatní spíše stagnují. Vzhledem k tomu, že základní úrokové sazby, od kterých se ty hypoteční odvíjejí, klesají více než dvakrát rychleji, prostor pro výraznější zlevňování hypoték je stále poměrně vysoký. Banky by ho měly co nejrychleji využít. Prospějí tím nejen hypotečnímu trhu, ale v návaznosti na něj i trhu realitnímu. Díky levnějším hypotékám se zlepší i dostupnost vlastního bydlení,“ poznamenal Korec.

Už citovaný Jiří Sýkora ze společnosti Swiss Life Select nabízí vysvětlení, proč banky cenu hypoték nesnižují: „S ohledem na to, že schválená maximální výše poplatku za předčasné doplacení úvěru platná od letošního září neodpovídá částce, za kterou lobovaly banky, je téměř jasné, že banky si budou i nadále vytvářet rezervu na každém novém klientovi. A tak se nějaké výrazné zlevňování hypotečních sazeb nedá očekávat.“

Podle společnosti Swiss Life Select je aktuální měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,49 procenta 21 475 korun. Oproti červnu klesla o 45 korun, od začátku roku zhruba o tisícovku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB