I psí přátelství něco stojí

Poradna
Věrný přítel člověka na tři písmena? V křížovce pořád vyplňujte pes, i když média nám už týdny podsouvají, že správně to bude vir. Díky čtyřnohým miláčkům jsme už v začátku karantény mohli vyrazit na legální procházku a mezi prvními znovuotevřenými provozovnami jsou psí salóny a kadeřnictví, i když páníčkové si do těch svých vyrazí až za měsíc.
Zatímco čip povinný je, jeho registrace dobrovolná a obvykle zpoplatněná a žádá o ni samotný držitel psa. Foto: Depositphotos.com

Jenže i psí přátelství něco stojí, konkrétně poplatky, které obce vybírají právě v této době. Od ledna letošního roku došlo ke změnám okruhu osob, které se placení tohoto poplatku vyhnou.

Výše poplatků se liší

Taxu za vlastnictví psa obecně stanoví zákon o místních poplatcích, každá obec si však jeho konkrétní výši upravuje na základě obecně závazné vyhlášky. Ta může poplatky snížit nebo odpustit i jiným osobám, než stanoví zákon. Jejich výše pak může být odstupňována podle povahy bydliště, ve větších městech záleží mj. na tom, v jaké části žijete a zda bydlíte v bytě či rodinném domě, nebo jestli máte psa z útulku, jste samoživitelé atd.

Maximální výše poplatku za vlastnictví jednoho psa je už delší dobu zákonem stanovena na 1500 Kč za rok.

Kdo vůbec neplatí?

Podle novely zákona nemusejí poplatek platit nevidomí majitelé, osoby závislé na pomoci jiného člověka, majitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P, osoby provádějící výcvik psů určených k doprovodu hendikepovaných, provozovatelé psích útulků a dále osoby držící psa podle zvláštních předpisů, což jsou nejčastěji myslivci.

Senioři nad 65 let mají taxu „zastropovanou“ dvěma sty korun. Na invalidní důchodce mladší 65 let (pokud nejsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P) se už vztahuje plná taxa, pokud se jich netýká místní výjimka.

Věk raději nahlaste

Změny se týkají také povinnosti hlásit obci (správci poplatku) své osobní údaje. Netýká se opět seniorů nad 65 let a dále všech majitelů psů, pokud si správce může jejich data zjistit z evidencí, do nichž má přístup.

Ale protože jde o vaše peníze a úředního šimla, vyplatí se i na dosažení věkové hranice 65 let upozornit aktivně. Beztak se snížení poplatku dočkáte až v roce, který následuje po dosažení této věkové hranice, protože sazba poplatku je vyhláškou pevně stanovena na celý rok.

PSALI JSME:
Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

Změny do 15 dní

Mohou však nastat případy, kdy se poplatek pro vás změní i v průběhu roku. Když se přestěhujete, musíte se v novém bydlišti přihlásit k této povinnosti do 15 dní a od dalšího měsíce platíte poplatek podle tamní vyhlášky. Respektive jeho poměrnou část, pokud jste se přestěhovali v průběhu roku, nebo nevlastnili psa po celý kalendářní rok.

Lhůta 15 dní platí podle legislativy pro nahlášení všech skutečností, které mají vliv na výši poplatku.

Další pes se prodraží

Při pořízení si dalšího psa nepočítejte s „množstevní slevou“, ale s tím, že se poplatek za druhého a každého dalšího miláčka navýší až o 50 %. Senioři nad 65 let tedy za druhého psa zaplatí už 300 Kč za rok, maximální sazba pro ostatní platící je 2250 korun.

Poplatky se však platí až od tří měsíců stáří zvířete a hradí se za kalendářní rok.

PSALI JSME:
Cestování se zvířaty: I zvíře potřebuje pas

Nezapomněli jste čipovat?

Od začátku roku platí také povinnost opatřit svého psa čipem, zapomnětlivým pejskařům hrozí pokuta až 15 000 Kč. Štěňata musejí být označena mikročipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tedy nejpozději v půlroce věku.

Čipy byly dosud kontrolovány jen při obchodování se psy v rámci EU či jejich exportu mimo Unii a také při cestách na zahraniční dovolenou (tato povinnost platí i pro kočky). Nyní psa na procházce může čtečkou zkontrolovat i městský policista.

Na druhou stranu ani případné hlášení souseda, že váš pes je určitě neočipovaný, neznamená, že se musíte obávat kontroly na svém pozemku. Bez povolení k domovní prohlídce nemůže psa „přes plot“ kontrolovat strážník ani veterinární inspektor.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Nebojte se kontaktu

V době stále silnějších obav z Velkého bratra se někteří držitelé psů vyhýbají čipování psa kvůli ztrátě soukromí. Jsou to zbytečné strachy, protože kód obsahuje unikátní údaje týkající se psa, nikoli jeho pána.

Ten uvádí jen svůj kontakt, což je obvykle veřejně dohledatelná informace. Čip pomůže především ve chvíli, kdy se zvíře ztratí, protože české registry jsou napojené na mezinárodní vyhledávací síť.

Zatímco čip povinný je, jeho registrace dobrovolná a obvykle zpoplatněná a žádá o ni samotný držitel psa. Když už ale psí údaje do registru zadáte, nezapomínejte na aktualizaci svého kontaktu, pokud dojde k jeho změně, protože jinak celá aktivita ztrácí smysl.

PSALI JSME:
Za nalezení zatoulaného psa Češi platí až desítky tisíc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.