I skvělá investice může zaznamenat propad. Důležité je nepanikařit

Názor
Všechny investice v sobě mají kus rizika, a to platí v jakýchkoli časech. Každý investor má jinou toleranci k riziku a kolísaní vnímá jinak, ale i ta nejlepší investice s velkou pravděpodobností nějakými propady projde. Jednotlivé investory pak definuje mimo jiné to, jak velké a dlouhotrvající propady jsou ochotni a schopni tolerovat.
Každý investor má jinou toleranci k riziku a kolísaní vnímá jinak, ale i ta nejlepší investice s velkou pravděpodobností nějakými propady projde. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro představu si uveďme přehled propadů a jejich délek na akciovém indexu S&P 500, který sleduje vývoj hodnoty akcií 500 největších amerických společností. Tento index je asi nejpopulárnější metrikou, když se mluví o akciových trzích, a často pak slouží jako berná mince celkové ekonomiky.

Jak už bylo zmíněno, neexistuje žádná investice, která by dříve nebo později nezaznamenala určitý propad. Z nejznámějších ekonomických krizí a návazných propadů jistě známe často zmiňovaný tzv. Černý pátek z roku 1929 na newyorské burze, který odstartoval velkou hospodářskou krizi.

V následujících třech letech se celosvětový trh propadl o 86 procent své původní hodnoty; návrat do původního stavu pak trval až do půlky 60. let minulého století.

Začátek pádu – dno Název krize Návrat před pád Ztráta a doba propadu Jak dlouho se trh vracel na původní hladinu
září 1929 – červen 1932 Velká hospodářská krize Říjen 1954 ztráta 86 % trh se propadal 2 roky a 9 měsíců 25 let návrat
březen 1937 – březen 1938 Únor 1946 ztráta 51 % trh se propadal 1 rok 9 let návrat
leden 1973 – září 1974 Červenec 1980 ztráta 48 % trh se propadal 1 rok a 8 měsíců 6,5 let návrat
březen 2000 – září 2002 Červen 2007 ztráta 45 % trh se propadal 2 roky a 6 měsíců 7 let a 3 měsíce návrat
červen 2007 – únor 2009 Květen 2013 ztráta 56 % trh se propadal 1 rok a 8 měsíců 6 let návrat
únor 2020 – březen 2020 Koronakrize – první vlna Srpen 2020 ztráta 34 % trh se propadal 1 měsíc 6 měsíců návrat

Data: Eikon Refinitiv Thompson Reuters

Investování je dlouhodobý proces

Je třeba mít na paměti, že k propadům na akciových trzích nedochází nezávisle na ekonomice, a tak může investor potřebovat vybrat peníze ze svých investic, aby je použil na neočekávané výdaje nastalé v důsledku ekonomického stresu. Ať už jde o potřebu nahradit výpadek v příjmu v rodinném rozpočtu, či potřebu hradit nečekané výdaje.

Najednou se tak může investor ocitnout v situaci, kdy má v danou chvíli k dispozici pouze 50 procent peněz, které původně investoval – pokud byste investovali 100 000 korun v červnu 2007 do S&P 500 a potřebovali byste si všechny peníze vybrat v únoru 2009, dostali byste pouze asi 44 000 korun.

Právě z tohoto důvodu je třeba mít na paměti obecné pravidlo, že byste neměli investovat prostředky, které můžete v blízké době potřebovat na spotřebu. Investování je dlouhodobý proces a čas je potřeba využít ve váš prospěch, nikoliv ho mít za svého nepřítele.

PSALI JSME:
Psychologie investování. Jaké chyby investoři dělají nejčastěji?

S největší pravděpodobností si vaše investice většími či menšími propady projde. Důležité je uvědomit si, jaké riziko jsme ochotni ‚přežít‘ a poznat podstatu vámi zvolené investiční strategie.

Na trhu je hodně konzervativních produktů, u kterých je riziko propadu minimální, ale samozřejmě s nízkým rizikem je spojená i výška výnosu, která se u těchto investic typicky pohybuje pouze jeden, maximálně dva procentní body nad inflací. I to však v dnešním světě minimálních úrokových sazeb není špatný výsledek.

Jak se poučit z historie?

S&P 500 v průměru od roku 1929 vygeneruje výnos ve výši 10,2 procenta ročně, což samo o sobě vypadá skvěle. Index však zaznamenal i dlouhotrvající propady ve výši dvouciferných procentních bodů, které řadu investorů odradí.

Zjednodušeně řečeno pro dosažení oněch 10,2 procenta ročně investicí do S&P 500 musí investor splnit několik podmínek – zůstat disciplinovaný, nepropadat panice při dramatických tržních propadech a být schopen vydržet i dlouhé roky ve ztrátě.

PSALI JSME:
Když se investice propadne o čtvrtinu? Hlavně zachovat klid

Jde však o situace, které investor nemohl ovlivnit a ani v době investice předvídat. Jakýkoli výnos je proto třeba vždy dát do kontextu volatility a očekávatelných maximálních propadů z hlediska jejich délky i velikosti, a to právě pro vysokou pravděpodobnost nepředvídatelných situací v budoucnu.

Většina investorů je při svém investování konzervativní a snaží se takto vysokým propadům v hodnotě své investice vyhýbat, proto své portfolio typicky diverzifikují do více sektorů a geografických regionů a rovněž také do více druhů aktiv, než nabízí zmíněný S&P 500.

Správná diverzifikace portfolia může klientovi pomoct jednotlivé propady minimalizovat. Inspirovat se můžeme například u správy majetku prestižních amerických univerzit. Ty dlouhodobě spravují obrovské sumy peněz, na kterých je provoz univerzit životně závislý. Díky své strategii diverzifikovaného portfolia a využití potenciálu domácího i světového trhu vykazují skvělé výsledky i v dobách největší krize.

Autor je tvůrce programu ivy společnosti Colosseum
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Diverzifikace portfolia by měla být základním pravidlem každého investora

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.