I skvělá investice může zaznamenat propad. Důležité je nepanikařit

Názor
Všechny investice v sobě mají kus rizika, a to platí v jakýchkoli časech. Každý investor má jinou toleranci k riziku a kolísaní vnímá jinak, ale i ta nejlepší investice s velkou pravděpodobností nějakými propady projde. Jednotlivé investory pak definuje mimo jiné to, jak velké a dlouhotrvající propady jsou ochotni a schopni tolerovat.
Každý investor má jinou toleranci k riziku a kolísaní vnímá jinak, ale i ta nejlepší investice s velkou pravděpodobností nějakými propady projde. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro představu si uveďme přehled propadů a jejich délek na akciovém indexu S&P 500, který sleduje vývoj hodnoty akcií 500 největších amerických společností. Tento index je asi nejpopulárnější metrikou, když se mluví o akciových trzích, a často pak slouží jako berná mince celkové ekonomiky.

Jak už bylo zmíněno, neexistuje žádná investice, která by dříve nebo později nezaznamenala určitý propad. Z nejznámějších ekonomických krizí a návazných propadů jistě známe často zmiňovaný tzv. Černý pátek z roku 1929 na newyorské burze, který odstartoval velkou hospodářskou krizi.

V následujících třech letech se celosvětový trh propadl o 86 procent své původní hodnoty; návrat do původního stavu pak trval až do půlky 60. let minulého století.

Začátek pádu – dno Název krize Návrat před pád Ztráta a doba propadu Jak dlouho se trh vracel na původní hladinu
září 1929 – červen 1932 Velká hospodářská krize Říjen 1954 ztráta 86 % trh se propadal 2 roky a 9 měsíců 25 let návrat
březen 1937 – březen 1938 Únor 1946 ztráta 51 % trh se propadal 1 rok 9 let návrat
leden 1973 – září 1974 Červenec 1980 ztráta 48 % trh se propadal 1 rok a 8 měsíců 6,5 let návrat
březen 2000 – září 2002 Červen 2007 ztráta 45 % trh se propadal 2 roky a 6 měsíců 7 let a 3 měsíce návrat
červen 2007 – únor 2009 Květen 2013 ztráta 56 % trh se propadal 1 rok a 8 měsíců 6 let návrat
únor 2020 – březen 2020 Koronakrize – první vlna Srpen 2020 ztráta 34 % trh se propadal 1 měsíc 6 měsíců návrat

Data: Eikon Refinitiv Thompson Reuters

Investování je dlouhodobý proces

Je třeba mít na paměti, že k propadům na akciových trzích nedochází nezávisle na ekonomice, a tak může investor potřebovat vybrat peníze ze svých investic, aby je použil na neočekávané výdaje nastalé v důsledku ekonomického stresu. Ať už jde o potřebu nahradit výpadek v příjmu v rodinném rozpočtu, či potřebu hradit nečekané výdaje.

Najednou se tak může investor ocitnout v situaci, kdy má v danou chvíli k dispozici pouze 50 procent peněz, které původně investoval – pokud byste investovali 100 000 korun v červnu 2007 do S&P 500 a potřebovali byste si všechny peníze vybrat v únoru 2009, dostali byste pouze asi 44 000 korun.

Právě z tohoto důvodu je třeba mít na paměti obecné pravidlo, že byste neměli investovat prostředky, které můžete v blízké době potřebovat na spotřebu. Investování je dlouhodobý proces a čas je potřeba využít ve váš prospěch, nikoliv ho mít za svého nepřítele.

PSALI JSME:
Psychologie investování. Jaké chyby investoři dělají nejčastěji?

S největší pravděpodobností si vaše investice většími či menšími propady projde. Důležité je uvědomit si, jaké riziko jsme ochotni ‚přežít‘ a poznat podstatu vámi zvolené investiční strategie.

Na trhu je hodně konzervativních produktů, u kterých je riziko propadu minimální, ale samozřejmě s nízkým rizikem je spojená i výška výnosu, která se u těchto investic typicky pohybuje pouze jeden, maximálně dva procentní body nad inflací. I to však v dnešním světě minimálních úrokových sazeb není špatný výsledek.

Jak se poučit z historie?

S&P 500 v průměru od roku 1929 vygeneruje výnos ve výši 10,2 procenta ročně, což samo o sobě vypadá skvěle. Index však zaznamenal i dlouhotrvající propady ve výši dvouciferných procentních bodů, které řadu investorů odradí.

Zjednodušeně řečeno pro dosažení oněch 10,2 procenta ročně investicí do S&P 500 musí investor splnit několik podmínek – zůstat disciplinovaný, nepropadat panice při dramatických tržních propadech a být schopen vydržet i dlouhé roky ve ztrátě.

PSALI JSME:
Když se investice propadne o čtvrtinu? Hlavně zachovat klid

Jde však o situace, které investor nemohl ovlivnit a ani v době investice předvídat. Jakýkoli výnos je proto třeba vždy dát do kontextu volatility a očekávatelných maximálních propadů z hlediska jejich délky i velikosti, a to právě pro vysokou pravděpodobnost nepředvídatelných situací v budoucnu.

Většina investorů je při svém investování konzervativní a snaží se takto vysokým propadům v hodnotě své investice vyhýbat, proto své portfolio typicky diverzifikují do více sektorů a geografických regionů a rovněž také do více druhů aktiv, než nabízí zmíněný S&P 500.

Správná diverzifikace portfolia může klientovi pomoct jednotlivé propady minimalizovat. Inspirovat se můžeme například u správy majetku prestižních amerických univerzit. Ty dlouhodobě spravují obrovské sumy peněz, na kterých je provoz univerzit životně závislý. Díky své strategii diverzifikovaného portfolia a využití potenciálu domácího i světového trhu vykazují skvělé výsledky i v dobách největší krize.

Autor je tvůrce programu ivy společnosti Colosseum
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Diverzifikace portfolia by měla být základním pravidlem každého investora

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.