Psychologie investování. Jaké chyby investoři dělají nejčastěji?

Názor
Živit se obchodováním s cennými papíry považuji za jednu z nejnáročnějších činností, jak vydělávat peníze. A potvrzují to i data – v případě některých instrumentů prodělá i více než 75 procent obchodníků.
O armádě padlých a neúspěšných, jejichž investiční účty odpočívají na finančním hřbitově, se nikdo nezmiňuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přesto se na tuto nejistou půdu na vlastní pěst pouští velké množství lidí bez zkušeností, třeba jen po zhlédnutí pár videí se „zaručenými radami“ na YouTube. Obchodování přitom nabízí velký prostor pro chybování a ztrátu peněz, mimo jiné kvůli podcenění psychologických aspektů. Které chyby jsou ty nejčastější?

Při spekulování na vývoj ceny i dlouhodobějším investování je kromě znalostí, do čeho a kdy investovat, u každé investice důležitá také psychologie. Často bohužel podceňovaná. Naprostá většina ztrátových investorů se v rámci investování setkala s následujícími překážkami, které nebyli schopni překonat.

Minulost ovlivňuje nynější chování

Investoři se často řídí podle toho, jak se chovaly jejich investice v minulosti. Nikde ale není psáno, že obchod, který vyšel dvakrát úspěšně, se vydaří i napotřetí. Stejně tak může investor přehlédnout zajímavé příležitosti například v konkrétním průmyslovém sektoru kvůli tomu, že se zde jednou „spálil“. Investici je dobré posuzovat i s ohledem na minulost, ale větší váhu by měla mít aktuální situace, a především očekávaný budoucí vývoj.

Na vlně euforie nebo strachu

Ve chvíli, kdy jsou v zisku, bývají investoři často v euforii a neopatrní. Když člověk získá dojem, že mu musí vyjít, „na co sáhne“, dříve nebo později udělá chybu a kvůli ztrátovým obchodům se může dosažený zisk vypařit.

PSALI JSME:
Chyba utopených nákladů. Některé chyby investorů se opakují tak často, že mají své vlastní jméno

Opačnou variantou je, že se investoři začnou o zisk obávat a z investic odcházejí předčasně, třeba po zakolísání trhu, a to i za cenu malé ztráty. Toto negativní rozpoložení vede k sérii drobných ztrát, které ve svém součtu mohou rovněž původní zisk vymazat.

Hledání výmluv pro ztrátové obchody

Mnoho investorů není schopno přijmout odpovědnost za své ztráty. Hledají různé výmluvy a nejsou schopni se poučit z vlastních chyb. Bez toho jsou ale odsouzeni tyto chyby dokola opakovat, což ve výsledku vede v lepším případě k podprůměrné výkonnosti jejich portfolia, v horším případě ke ztrátám.

Neadekvátní analýza ztrát

Když už je někdo schopný přijmout odpovědnost za své ztráty, tak musí umět i rozlišit mezi těmi, které jsou ospravedlnitelné a která ne. K investování ztráty patří, nikdo není neomylný. Nicméně je umění rozlišit ztráty, které vznikly i přes dodržení všech investičních kritérií (ospravedlnitelné, pozn. aut.) a těch, které vznikly na základě chyb, emocí a pocitů.

Vyhodnotíme-li, že jsme prodělali, byť jsme dodrželi správný investiční postup, nemusíme na své strategii nic měnit. Pokud ale odhalíme chybu, musíme se poučit a napříště se jí vyvarovat.

PSALI JSME:
Emoce a ukvapená rozhodnutí do investování nepatří

Strach ze ztráty

Zdá se to jako paradox, ale když má investor přílišný strach ze ztráty, tak je také odsouzen, že ztráty dosáhne. Naše podvědomí nás v případě strachu ze ztráty vede k rozhodnutím, která jsou v pravém opaku s tím, co bychom měli dělat. Warren Buffet, jakožto jeden z neúspěšnějších investorů, neříká nadarmo, že máme investovat, když se každý bojí.

Jenomže je průměrný investor schopen nakupovat, když akciové trhy padají o 30 procent a jeho současná investice je také v takovém záporu? V drtivé většině se snaží „zachránit“, co se dá a investice prodává. Nicméně by měl dělat pravý opak. Nakupovat. Přesným příkladem byl například loňský propad trhů při propuknutí koronavirové pandemie.

Příliš časté obchodování

Jestliže začnete obchodovat příliš často, abyste na trhu „vystihli“ každé drobné zaváhání, tak je jen otázkou času, kdy se to obrátí proti vám. Příliš časté obchodování je znakem psychologické nerovnováhy.

Může to být symptom hamižnosti, kdy chcete více a více zisku nebo naopak zoufalství, kdy se snažíte „dohonit“ minulé ztráty rychlými obchody. A hamižnost i zoufalství jsou jen podhoubím pro budoucí problém, tedy ztrátu. Stranou nemůžeme nechat ani poplatky za obchodování, které se do negativní bilance účtu také propisují.

PSALI JSME:
Věštec z Omahy napsal dopis investorům

Zamilování se do investice

Častý jev, který je spojen s egem investora. Investor není schopen si přiznat, že daná investiční myšlenka byla chybou a stále v dané investici setrvává a v horším případě ještě navyšuje. Toto vede v drtivé většině k výrazným, někdy i absolutním ztrátám. Ne nadarmo se říká, že bývá investici složitější prodat, než koupit.

Nedostatek disciplíny

Investování je těžká dřina, daleko vzdálená romantické představě obchodníka, který mezi usrkáváním koktejlu na pláži udělá na pár kliků v mobilu úspěšný obchod. Zisky nevzniknout jen tak. Musíte skoro denně strávit skutečně hodiny a hodiny času studiem materiálů, díky kterým získáte informace, podle nichž se rozhodnete investovat.

Často slyšíme o úspěšných investorech, kteří vydělávají pohádkové jmění, ale to je jen špička ledovce. Média už neukazují tvrdou práci, která za tím stojí. Navíc se nikdo nezmiňuje o armádě padlých a neúspěšných, jejichž investiční účty odpočívají na finančním hřbitově, třeba právě kvůli tomu, že při investování neměli dostatek disciplíny, aby se mu plně věnovali.

Našli bychom samozřejmě řadu dalších překážek, ale toto byl jen krátký výčet nástrah, které nás mohou na poli samostatného investování potkat a které číhají v našich vlastních hlavách.

Autor je člen investičního výboru společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Více než čtvrtina Čechů se nevyzná v možnostech investování

Zavřít reklamu ×
  1. Doplnil bych, že první záchrannou brzdu by člověk měl lapnout ve chvíli, kdy mu někdo volá či jinak aktivně tu investici nabízí. Obvykle tam začíná malér, který přiměje investovat toho, kdo nemá zkušenost a ani investiční záměr, aby jednal pod tlakem či jiným emočním pohnutím a ne v klidu, racionálně, po vlastní zralé úvaze…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Měla by centrální banka investovat do zlata?

Nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech centrální banky zaujímá zlato. Je to dobrý záměr?  Právě zlato je velmi často atraktivní i pro ty nejméně znalé a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.