Když se investice propadne o čtvrtinu? Hlavně zachovat klid

Názor
Propad akcií společnosti Meta (dříve Facebook, pozn. aut.) více než o čtvrtinu hodnoty znovu potvrdil, že akciové trhy umí být hodně divoké. Od přelomu roku se obzvlášť technologickým titulům nedaří a investoři, kteří se do tohoto světa vydali teprve nedávno, respektive po propuknutí koronavirové pandemie, zažívají tuto jízdu dost možná poprvé v životě.
Výkyvy k investování patří, ale jak se v takových chvílích chovat? Nejdůležitější je nezmatkovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výkyvy k investování patří, ale z pohledu na dvojciferná rudá čísla se znaménkem mínus může mít nejeden člověk špatné spaní. Jak se v takových chvílích chovat? Nejdůležitější je nezmatkovat.

Řekněme si otevřeně, že byť různé nové platformy a aplikace inzerují, že investovat může každý (a mají pravdu, pozn. aut.), už tolik nemluví o tom, že investice do některých titulů pro každého rozhodně nejsou.

Technologické „trendy“ tituly jsou toho příkladem. Kurzy těchto akcií táhnou vzhůru hlavně vysoká očekávání budoucího růstu, a když se očekávání nenaplní, přijde prudký pád z výšky.

To byl i částečně případ společnosti Meta, jejíž akcie propadly více než o čtvrtinu v podstatě přes noc po ohlášení čtvrtletních výsledků, kdy prvně klesl počet jejích uživatelů. „Tahle síť už asi není pro mladý“, chtělo by se napsat.

PSALI JSME:
Facebook se na burze propadl jako žádná jiná firma v historii

Technologické růstové tituly byly výrazně překoupené. V kombinaci se zdražováním peněz v podobě zvyšování úrokových sazeb, ke kterému se kvůli inflaci chystají američtí centrální bankéři, nejsou nyní tyto titulu skutečně tím pravým ořechovým.

Příliš rychlé akcie

Nechci se žádného začínajícího investora dotknout, ale i bez výše uvedeného jsou tyto akcie pro lidi, kteří s burzou nikdy nepřišli do styku, prostě příliš rychlé. A to na obě strany. Na stranu dolů svými rychlými propady, jako bylo v případě Facebooku, ale paradoxně i při rychlém růstu.

Při posilování kurzů o desítky procent denně je snadné nabýt přesvědčení, že na burze se v podstatě rozdávají peníze rychle a zdarma. Na vlastní oči jsem zažil začátečníky, kteří si s tímto dojmem brali úvěry, aby mohli obchodovat za víc peněz a „víc vydělali“. Stejná motivace pak vede lidi k tomu, aby obchodovali stále rizikovější tituly, aniž by věděli, co vlastně dělají.

Opakovaně píšu, že investice jsou jediný způsob, jak v dnešní době ochránit své peníze před vysokou inflací.

PSALI JSME:
Čeká nás náročný rok, kdy jsou investice nutností

A na tom se nic nemění. Jen je z mého pohledu vstup na burzu místo těchto divoce létajících titulů pro začátečníky lepší třeba přes klidnější akcie domácích firem a velké nadnárodní korporace nebo široce zaměřené fondy. Ty investici rozloží mezi více titulů a případný propad, jako jsme viděli u Facebooku, s celkovou hodnotou portfolia tolik nezamává.

Neprodávejte v panice

A co dělat, když vaši investici potká taková rána? Byť to zní jako pověstná knížecí rada, zachovejte hlavně klid. Prodávat v panice z propadu je jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak přijít o peníze. Netvrdím, že musíte hned začít přikupovat ve slevě (byť k tomu podobný propad může vybízet, pozn. aut.), ale pokud akcie neprodáte, žádnou ztrátu nerealizujete. A pokud daná firma vyloženě nekrachuje, může akcie postupně tuto ztrátu umazat.

V případě, že jste se rozhodli pro dlouhodobou investici, kterou chcete držet v řádu let, netrapte se neustálým sledováním grafů a tabulek. Ona ta záplava informací v režimu „24/7“ nedělá duševní pohodě dobře. A upřímně, nejste-li obchodník na denní bázi, ani takový informační tok nepotřebujete.

PSALI JSME:
Psychologie investování. Jaké chyby investoři dělají nejčastěji?

Buď, anebo? Raději investici rozložte

Investoři si po tučných letech musejí zvykat opět na to, že hodnoty akcií čas od času silně kolísají. Chtějí-li svá portfolia před propady alespoň částečně chránit, musí diverzifikovat. Tedy rozložit své finance mezi více aktiv, která se v případě podobných otřesů nevydávají stejným směrem.

Například při „koronavirovém“ propadu v březnu 2020 klesla portfolia složená z akcií, dluhopisů a zlata mnohem méně, než pouze ta akciová. Toto není žádná objevná myšlenka, ale princip starý v podstatě jako lidstvo samo.

Vsadit vše na jednu kartu se může pohádkově vyplatit, nebo také brutálním způsobem prodražit. Nejsem příliš příznivcem variant „buď, anebo“, a proto doporučuji investice rozložit mezi více titulů a typů aktiv.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Diverzifikace portfolia by měla být základním pravidlem každého investora

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB