Impaktové investice? Neslibují zisk, ale pomáhají odhalovat problémy. Třeba pochybné zakázky

Český technologický start-up Datlab úspěšně pomáhá rozkrývat pochybně vedené veřejné zakázky. Například ve spolupráci s projektem Rekonstrukce státu přispěl významnou měrou k odhalení kauzy dodávek pohonných hmot pro státem vlastněnou společnost ČEPRO od skupiny Agrofert.
Premiér Andrej Babiš na návštěvě ČEPRO loni v únoru. Od roku 2017 nejsou smlouvy mezi Agrofertem a státní firmou v registru smluv k nalezení. Kauzu již vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Foto: Úřad vlády ČR

V posledních čtyřech letech plnila skupina Agrofert pro státem vlastněnou akciovou společnost ČEPRO zakázky v hodnotě kolem pěti miliard korun. Na tyto zakázky přitom ČEPRO nevypsalo žádná veřejná výběrová řízení, ačkoliv tak do roku 2017 činilo. Zákonodárci však v roce 2017 přijali zákon, podle něhož se subjekty vlastněné politiky nesmí účastnit veřejných zakázek.

Od té doby podle Datlabu nejsou smlouvy mezi firmami Agrofert a ČEPRO v registru smluv k nalezení.

Na tuto kauzu, kterou již vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, upozornil právě zmíněný datový start-up, který se už od roku 2012 věnuje sběru informací o veřejných zakázkách a analýze jejich kvality a efektivity.

Veřejné instituce právě díky Datlabu mohou odhalit nedostatky ve svých procesech a připravovat tak transparentní a efektivní výběrová řízení. Například pražský magistrát i díky kontrole Datlabu letos radikálně změnil nákupní postupy – bude častěji používat otevřené soutěže. Při jejich přípravě navíc úředníci používají databázi Datlab Tenderman. Díky ní oslovují širší paletu uchazečů a méně často chybují.

„V Datlabu toho ovšem umíme mnohem víc než rozkrývání pochybných zakázek. Naším hlavním záměrem je, aby veřejná výběrová řízení fungovala lépe. Základem je naše platforma Tenderman, která obsahuje databázi všech zadavatelů veřejných zakázek a veškeré zadávací dokumentace,“ říká zakladatel start-upu Jiří Skuhrovec.

Firma klientům, mezi které patří mimo jiné také Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR či Policie ČR, také nabízíme kontrolu rizik jejich veřejných zakázek, od rychlé a bezplatné kontroly základních náležitostí až pro značně rozsáhlé analýzy veškerých veřejných zakázek,“ popisuje Skuhrovec činnost start-upu.

PSALI JSME:
Agrofertu klesají zisky. A podle Pirátů jej stále ovládá Babiš

Datlab je ukázkou toho, k čemu může pomáhat model tzv. impaktového investování. Primárním cílem impaktových fondů není zisk, ale pozitivní dopad na řešení sociálních či environmentálních problémů. Generování zisku je pak vedlejším dlouhodobým cílem.

Právě podle tohoto modelu vznikl jako první v Česku a střední Evropě impaktový investiční fond Tilia Impact Ventures, přičemž Datlab byl jednou z jeho prvních investic. Dalšími investicemi v portfoliu fondu je firma MIWA Technologies soustředící se na eliminaci jednorázových obalů nebo společnost DOT Glasses vyrábějící cenově dostupné dioptrické brýle.

„O tom, že zisk není všechno, je rok od roku přesvědčeno stále více investorů. Obzvláště těch, kteří do svého portfolia zařazují projekty s pozitivním vlivem na společnost nebo životní prostředí. Tzv. impaktové investice vykazují rostoucí trend mezi těmi, kteří chtějí měnit věci k lepšímu paralelně se svými investicemi,“ uvádí na firemním webu EY Česká republika Petr Kováč, partner oddělení Strategie a transakcí.

PSALI JSME:
Stát do marketingové komunikace meziročně investoval o čtvrtinu méně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB