Index: Ceny bytů i rodinných domů loni klesly. Realitní trh ožívá

Analýza
Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce v Česku klesly. Vyplývá to z ukazatele ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Ten sleduje aktuální situaci na českém trhu bydlení. Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta.
Loni se v Česku postavila téměř tisícovka nových bytových domů a 22 a půl tisíce rodinných domů. V novostavbách vzniklo necelých 12 a půl tisíce bytů. Ilustrační foto: Central Group

Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba.

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí k bydlení už za námi. S příchodem jara lze očekávat návrat k růstu cen bytů podobně, jako to už nastalo u rodinných domů. Domácnostem, které si plánují pořídit vysněné bydlení, můžeme doporučit, aby rozhodování zbytečně neodkládaly,“ informoval redakci Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky.

Ceny bytů na konci roku v mezičtvrtletním srovnání zpomalily pokles na 0,2 procenta. Ještě v prvních dvou čtvrtletích 2023 tempo mezičtvrtletního poklesu převyšovalo dvě procenta. U ostatních nemovitostí už ceny mezikvartálně rostly, a to v případě rodinných domů o 0,3 procenta, pozemky zdražily o desetinu procenta.

Zdroj: ČSOB Hypoteční banka

Podle České bankovní asociace (ČBA) je vývoj cen třeba hodnotit v kontextu různorodého vývoje v jednotlivých čtvrtletích posledních dvou let, kdy ceny klesaly zejména mezi třetím čtvrtletím 2022 až druhým čtvrtletím 2023 a naopak od třetího čtvrtletí 2023 již stagnovaly nebo mírně rostly. Ceny starších bytů se tak loni v posledním čtvrtletí oproti poslednímu čtvrtletí 2022 snížily jen o 4,4 %.

Cihlové domy si oproti panelovým domům držely výrazně vyšší cenu. Výraznější pokles cen u starších bytů byl v Praze, kde se propad pohyboval okolo 6,8 %, podobné to podle ČBA bylo i u novostaveb v hlavním městě. Naopak na celorepublikové úrovni se ceny novostaveb během roku 2023 snížily pouze o 0,1 procenta. Za rodinné domy lidé zaplatili o 5,5 procenta méně, v Praze ale o 0,5 procenta zdražily.

V případě novostaveb v Praze zaznamenala podle indexu ČSOB cenová hladina jen velmi mírný pokles. Způsobují ho hlavně individuální slevy, které si zákazníci vyjednávají. Objem trhu s novostavbami v Praze loni také stoupal, nejvíc transakcí z celého roku banka zaznamenala právě v posledním čtvrtletí u pražských novostaveb.

Zdroj: ČSOB Hypoteční banka

Češi v posledním kvartále nejvíc poptávali větší byty v kategoriích 3+1 a 3+kk, naopak segment investorsky zajímavých malometrážních bytů spíše stagnuje. Oproti bytům v cihlové zástavbě si kupující panelových bytů vyjednali až dvojnásobnou slevu. Rozhodující je v tomto případě větší nabídka panelových bytů na trhu a taky jejich často horší lokalita.

Poptávka domácností po rodinných domech je výrazně rostoucí. V mezičtvrtletním srovnání o desetinu a v meziročním dokonce o 16 procent. Zájem je hlavně o menší domy v dobrém technickém stavu. Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě, i díky tomu se propad cen meziročně téměř zastavil.

„Evidentní je také trend, kdy kupující nechtějí energeticky náročné domy. Zde spatřujeme vliv dosavadního růstu cen energií. Udržitelnost jednoznačně podporujeme a pro klienty máme nejširší nabídku produktů na úsporné bydlení včetně hypotéky, půjčky nebo nezajištěného úvěru,“ uvedl Vašek. Nejvíc se na konci roku stavěly rodinné domy ve Středočeském kraji a v okolí Brna.

Zdroj: ČSOB Hypoteční banka

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě vzhůru a přes určité zpomalení tempa se změna trendu nejeví v dohledné době pravděpodobná. „V případě pozemků hraje na trhu hlavní roli fakt, že poptávka po nich nadále převyšuje nabídku, a to i kvůli nepružnému územnímu plánování a nepřipravené infrastruktuře,“ konstatoval šéf ČSOB Hypoteční banky.

Tuzemský realitní trh, jak uvedla Česká bankovní asociace (ČBA), zažívá od loňského jara z pohledu počtu transakcí růst u všech typů nemovitostí. Prodeje u novostaveb v posledním čtvrtletí meziročně vzrostly téměř dvojnásobně, u starších bytů to bylo o 49 procent a prodeje rodinných domů posílily o 45 procent.

Aktivita trhu v posledním čtvrtletí loňského roku podle ČBA rostla v porovnání se stejným obdobím roku 2022 u novostaveb dvojciferným tempem, u starší bytové zástavby byl zájem nižší, přesto šlo o dvojciferný růst – na celorepublikové úrovni dosáhl 49 procent a v hlavním městě 55 procent. I prodeje rodinných domů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku výrazně posílily, a to o 45 procent.

PSALI JSME:
Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

„Postupné zotavování hypotečního trhu v loňském roce bylo zřejmě způsobeno kombinací faktorů, od uvolnění pravidel v oblasti příjmových ukazatelů ze strany České národní banky, po mírný pokles cen nemovitostí či mírný pokles hypotečních sazeb. Svou roli sehrála i odložená poptávka z předešlého období,“ informoval redakci FAEI.cz Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Česko si v rámci mezinárodního srovnání mírně polepšilo, ale nerovnováha mezi cenami nemovitostí a příjmy domácností přetrvává. Z pohledu vývoje cen nemovitostí v EU patří Česko z dlouhodobějšího pohledu mezi země s nejvyšší dynamikou růstu, a to i přes loňské mírné zlevnění. Za posledních deset let stouply ceny nemovitostí v tuzemsku o 125 procent. unijní průměr přitom byl „jen“ 55 procent.

I přesto, že jsou nemovitosti v poměru ke mzdám velmi drahé a úrokové sazby vysoké, tak se podíl úvěrů na bydlení s potížemi se splácením pohybuje stále na historicky nejnižších úrovních, konstatovala bankovní asociace. Koncem loňského roku byl podíl nevýkonných hypotečních úvěrů 0,61 procent, je tedy pod svým dlouhodobým průměrem posledních dvacet let (1,8 %).

PSALI JSME:
Pokles cen bytů se ve třetím čtvrtletí už zastavil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB