Pokles cen bytů se ve třetím čtvrtletí už zastavil

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu přestaly byty v ČR ve třetím čtvrtletí roku 2023 zlevňovat. Jejich ceny dokonce oproti předchozímu kvartálu symbolicky vzrostly o 0,3 procenta. Mírně se zvýšila cena nejenom nových bytů a rodinných domů, ale i těch starších.
Podle dat Eurostatu přestaly byty v ČR ve třetím čtvrtletí roku 2023 zlevňovat. Mírně se zvýšila cena nejenom nových bytů a rodinných domů, ale i těch starších. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně byly ceny samozřejmě nižší. Oproti třetímu čtvrtletí roku 2022, kdy už zamrzal hypoteční trh se ceny nemovitostí v ČR snížily o 3,5 procenta, což je nesrovnatelné s téměř desetiprocentním zlevněním v Německu.

Dolů s cenami šli především prodejci starších bytů, v případě nových bylo zlevnění v podstatě jen symbolické. Vzhledem k obvyklé nutnosti rekonstrukcí to snad není ani překvapivé. Asi nejvíce utrpěly energeticky náročné nemovitosti, které vyžadují velké investice.

Jde o průměrná data za celou ČR, která zakrývají jednotlivé regionální trendy. Dá se nicméně říct, že loňské zlevnění je jen velmi malou korekcí dlouhodobého růstového trendu. Ceny se v podstatě jen vracejí na úroveň začátku roku 2022 a předchozí dramatické nárůsty vlastně nijak viditelně neumazaly.

Český realitní trh se začíná stabilizovat, a to především díky opětovnému rozjezdu hypoték. Nejde zatím o boom, který jsme tu viděli ještě před třemi lety, avšak je to jasný signál, že naděje některých kupujících na výrazné zlevňování se nejspíš už pomalu rozplývají. Pomáhá k tomu i stále menší nabídka nových bytů v důsledku výrazného omezení jejich výstavby.

Co čekat dál? V letošním roce nejspíš ceny nemovitostí opět začnou pomalu narůstat. Na straně nabídky budou chybět nové byty, na straně poptávky velkou roli sehrají úrokové sazby na hypotékách. Říkat, o kolik přesně ceny bytů letos vzrostou, je však zatím velmi předčasné. Na to je ve hře až příliš mnoho neznámých.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB