Pokles cen bytů se ve třetím čtvrtletí už zastavil

Názor
Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu přestaly byty v ČR ve třetím čtvrtletí roku 2023 zlevňovat. Jejich ceny dokonce oproti předchozímu kvartálu symbolicky vzrostly o 0,3 procenta. Mírně se zvýšila cena nejenom nových bytů a rodinných domů, ale i těch starších.
Podle dat Eurostatu přestaly byty v ČR ve třetím čtvrtletí roku 2023 zlevňovat. Mírně se zvýšila cena nejenom nových bytů a rodinných domů, ale i těch starších. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně byly ceny samozřejmě nižší. Oproti třetímu čtvrtletí roku 2022, kdy už zamrzal hypoteční trh se ceny nemovitostí v ČR snížily o 3,5 procenta, což je nesrovnatelné s téměř desetiprocentním zlevněním v Německu.

Dolů s cenami šli především prodejci starších bytů, v případě nových bylo zlevnění v podstatě jen symbolické. Vzhledem k obvyklé nutnosti rekonstrukcí to snad není ani překvapivé. Asi nejvíce utrpěly energeticky náročné nemovitosti, které vyžadují velké investice.

Jde o průměrná data za celou ČR, která zakrývají jednotlivé regionální trendy. Dá se nicméně říct, že loňské zlevnění je jen velmi malou korekcí dlouhodobého růstového trendu. Ceny se v podstatě jen vracejí na úroveň začátku roku 2022 a předchozí dramatické nárůsty vlastně nijak viditelně neumazaly.

PSALI JSME:
V Česku poprvé po více než deseti letech klesají nabídkové ceny nemovitostí

Český realitní trh se začíná stabilizovat, a to především díky opětovnému rozjezdu hypoték. Nejde zatím o boom, který jsme tu viděli ještě před třemi lety, avšak je to jasný signál, že naděje některých kupujících na výrazné zlevňování se nejspíš už pomalu rozplývají. Pomáhá k tomu i stále menší nabídka nových bytů v důsledku výrazného omezení jejich výstavby.

Co čekat dál? V letošním roce nejspíš ceny nemovitostí opět začnou pomalu narůstat. Na straně nabídky budou chybět nové byty, na straně poptávky velkou roli sehrají úrokové sazby na hypotékách. Říkat, o kolik přesně ceny bytů letos vzrostou, je však zatím velmi předčasné. Na to je ve hře až příliš mnoho neznámých.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pokles cen bytů zpomaluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB