Index: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst

Na realitním trhu v České republice dochází k obratu, kdy ceny bytů a rodinných domů začínají opět růst, což je trend, který se rovněž projevuje u stavebních pozemků. Odborníci na hypotéky proto doporučují, aby ti, kteří dosud váhali s uzavřením hypotéky kvůli vysokým úrokovým sazbám, již neodkládali své rozhodnutí.
Podle statistik jdou ceny bytů od roku 2010 strmě nahoru. Rovněž je velký zájem o pozemky, kde poptávka převyšuje nabídku. Zdroj: ČSOB Index bydlení

Ve srovnání s posledním kvartálem minulého roku se ceny bytů zvýšily o 0,3 procenta, rodinných domů o 1,1 procenta a pozemků o 0,7 procenta. Vyplývá to z aktuálního Indexu bydlení (dříve HB Index), který redakci Finančních a ekonomických informací poskytla ČSOB. Kromě toho trh ovlivňují i lepší podmínky financování.

Podle aktuálních dat, které vychází ze statistik ČSOB, jdou ceny pozemků i bytů v České republice znovu nahoru. Lidé, kteří tak čekají na výrazné zlevnění, by již neměli čekat a investovat by měli co nejdříve. V prvním čtvrtletí roku 2024 došlo k velkém obratu a ekonomové zjistili, že éra snižování cen nemovitostí je definitivně u konce.

V současné situaci je nejlepší radou pro ty, kdo zvažují koupi vlastního domova, aby své rozhodnutí neodkládali. Finanční podmínky se postupně zlepšují a většina regionů už nebude svědkem dalšího poklesu cen nemovitostí. Spíše se očekává jejich růst. Navíc, realitní trh běžně nabírá na dynamice během jarních měsíců, což může vést k zvýšené poptávce po nemovitostech.

Zdroj: ČSOB Index bydlení

Ceny bytů jdou nahoru, nejvyšší zájem o byty je velikosti 3+1

Podle dosavadních statistik jdou ceny bytů od roku 2010 strmě nahoru. Nejvyšší nárůst je zřetelný v Olomouckém a Jihomoravském kraji a také v Praze. Pouze ve dvou krajích, mezi které patří Pardubický a Středočeský, byl v současnosti zaznamenán mírný pokles.

Na trhu novostaveb se cenová hladina stabilizovala, poskytování individuálních slev zákazníkům postupně ustupuje, a naopak se u nových projektů objevují první nárůsty cen. Na trhu s novými byty je vidět nejvýraznější oživení poptávky zejména v Praze a Brně.

Stabilitu si zachovává i nabídka starších bytů. Současný zájem se primárně soustředí na větší byty určené pro rodinné bydlení, jako jsou 3+1 a 3+kk, především v panelových domech. Zde je zřetelný efekt odložené poptávky po vlastním bydlení, který se projevuje rychlým růstem cen těchto nemovitostí.

Zdroj: ČSOB Index bydlení

Tuzemský realitní trh, jak před časem uvedla Česká bankovní asociace (ČBA), zažívá od loňského jara z pohledu počtu transakcí růst u všech typů nemovitostí. Prodeje u novostaveb v posledním čtvrtletí meziročně vzrostly téměř dvojnásobně, u starších bytů to bylo o 49 procent a prodeje rodinných domů posílily o 45 procent.

Rodinné domy musí být pouze úsporné, pozemky převyšují nabídku

Ceny rodinných domů zaznamenávají růst již tři kvartály v řadě a meziroční změna je nyní velmi kladná. Domácnosti vykazují výraznou poptávku po rodinných domech, s meziročním nárůstem objemu prodejů přesahujícím 30 procent.

Přesto je počet prodaných domů stále nižší než v období let 2018-2022. Zároveň je patrný výrazný nezájem kupujících o energeticky náročné domy, což ovlivňuje trend v preferencích na trhu s nemovitostmi. Lidé mají momentálně větší zájem o úsporné bydlení.

Zdroj: ČSOB Index bydlení

Rovněž je velký zájem o pozemky, kdy poptávka převyšuje nabídku. Ceny pozemků stabilně rostou a nabídku brzdí zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítích. S rostoucí cenou zároveň roste i zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst, kdy lidé shánějí bydlení spíše na vesnicích.

„Jednoznačně se projevuje dopad růstu cen energií, kdy se kupující víc, než kdy dřív dívají na technický stav nemovitostí. Vybírají takové, které splňují standardy moderního bydlení z pohledu energetické, a tím pádem i ekonomické náročnosti.

Udržitelnost podporujeme i my a klientům nabízíme širokou nabídku produktů na financování úsporného bydlení, ať už jde o hypotéky, půjčky nebo nezajištěné úvěry,” sdělil generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky Martin Vašek.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB