Inflace: Astronomický růst ceny byl v únoru zaznamenán u vajec

Názor
Inflaci nám pomáhá krotit silný kurz koruny. Naopak nedostatečná konkurence na některých trzích umožňuje další zdražování. Lidem přitom výrazně klesají reálné příjmy a rovněž dochází ke znehodnocování životních úspor domácností. 
Doslova astronomický růst ceny o 95,2 procenta byl letos v únoru zaznamenán u vajec. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v únoru na úroveň 16,7 procenta. To bylo o 0,8 procentního bodu méně než v lednu. Inflace je však stále extrémně vysoká, což snižuje kupní sílu úspor domácností a vede k poklesu reálných příjmů drtivé většiny obyvatel. V důsledku vysoké inflace tak dochází k poklesu životní úrovně v naší zemi.

V únoru došlo k meziročnímu zvýšení ceny elektřiny o 32 procenta a ceny zemního plynu o 74,3 procenta. Přestože jde o nižší nárůsty než v lednu, tak vysoké ceny energií stále výrazně zatěžují rozpočty domácností i firem. Zdražují rovněž nájmy, vodné, stočné, tuhá paliva, teplo a teplá voda, takže ceny v oddíle bydlení měly nadále nejvyšší vliv na meziroční růst cenové hladiny.

PSALI JSME:
Záhada drahých vajec objasněna. Obchodní řetězce si „mastí kapsu“

Situace je rovněž znepokojivá u potravin. Prudké zdražení je evidováno u rýže (+31,9 %), mouky (+36,1 %), vepřového masa (+31,1 %), mléka (+39,5 %) a cukru (+75,1 %). Doslova astronomický růst ceny o 95,2 procenta byl zaznamenán u vajec, což bylo způsobeno ptačí chřipkou. V následujících měsících by se měla situace zlepšovat u ovoce a zeleniny, díky dovozu nové úrody z jihu Evropy. Naopak u masa lze očekávat další zdražování kvůli redukci některých evropských chovů.

Ještě vyšší inflaci brání silný kurz koruny, který zlevňuje dovoz do České republiky. Naopak nedostatečná konkurence na některých trzích může umožňovat další zdražování. Proto je důležité, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže výrazně navýšil počet kontrol, tak aby bylo zajištěno dobře fungující tržní prostředí v naší zemi.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

Zavřít reklamu ×
  1. Poděkujte vedení v Bruselu. Zákaz klecového chovu a ještě ptačí chřipka kdy se vybije miliony nosnic zbytečně……

  2. Já jsem vejce kupovala 2x.
    Jednou 30 kusů za 150 a jednou 10 kusů za 45.
    Pokaždé velikost M.
    Takže takové zdražení neznám.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB