Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

Názor
Únorová inflace v ČR byla mírně vyšší, než se čekalo. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 16,7 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě růst o 16,6 procenta.
Meziroční inflace předčila také očekávání ČNB, která ve své aktuální prognóze předpokládala únorový údaj 16,5 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vyšší, než se čekalo, byla v únoru také meziměsíční inflace. Činila 0,6 procenta, kdežto odhad počítal s 0,5 procenta. Meziroční inflace předčila také očekávání České národní banky (ČNB), která ve své aktuální prognóze předpokládala únorový údaj 16,5 procenta. V zásadě ale nelze říci, že by inflace svým tempem jakkoli výrazně zaskočila. Oproti lednové úrovni, 17,5 procenta, jde o zpomalení.

Pokud bychom nebrali v potaz snížení inflace způsobené loni v říjnu až prosinci zavedením energetického úsporného tarifu a souvisejícím poklesem cen elektřiny pro domácnosti, je letošní únorová meziroční inflace nejnižší od loňského května. To signalizuje zmírňování, byť zatím jen velmi pozvolné, inflačních tlaků v ekonomice.

PSALI JSME:
Česko získalo v EU bronzovou inflační „medaili“

Je však třeba říci, že inflaci nadále snižuje další administrativní zásah, a to je odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Odpuštění platí od loňského října. Bez něj by únorová inflace činila 17,3 procenta, takže by tak byla nejnižší jen za období od loňského srpna, nikoli května. Zmírňování inflačních tlaků v ekonomice je tedy opravdu jen tak pozvolné, že snad ani pozvolnější už být nemůže.

Což může opět rozdmýchat diskusi nad tím, zda by centrální banka přece jen neměla přikročit k signálnímu navýšení své základní úrokové sazby, jak ji doporučuje třeba i Mezinárodní měnový fond. Tím by tlumila přenos přetrvávající, jen velmi pozvolně klesající inflace do inflačních očekávání. Debata by to byla o to případnější, že inflace v únoru překonala, byť poměrně mírně, prognózovaný údaj samotné ČNB.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování ani letos nekončí, inflace vyskočila na 17,5 procenta

Zavřít reklamu ×
  1. Zajímavé je, že skutečná inflace je téměř vždy vyšší než ČNB očekává. Buď nedisponuje potřebnou odborností nebo sobě i lidem záměrně lže do kapsy?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?