Záhada drahých vajec objasněna. Obchodní řetězce si „mastí kapsu“

V takřka celonárodní „detektivku“ se mění odhalování příčiny drahých vajec, která zajímá jak veřejnost, tak média. Přitom příčina je stále stejná jako na jaře. Je jí zejména obchodní politika prodejců, v čele s těmi největšími – řetězci.
U potravin, jako jsou vejce, máslo, kuřata či mouka, je letos navýšení cen v obchodech markantně vyšší, než jaké je navýšení výrobních cen. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vždyť začátkem letošního roku podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) typický chovatel slepic prodával jedno vejce průměrně za 1,94 koruny. Tato cena odpovídá lednové průměrné ceně zemědělských výrobců, jak ji zachycují tuzemští statistici. V témže měsíci se na pultech obchodů jedno vejce prodávalo – po započtení DPH – přesně o korunu dráž, tedy za 2,94 koruny. Opět to vyplývá z dat ČSÚ.

V období od ledna do letošního října zdražili jak chovatelé, tak obchody, což asi nikoho nepřekvapí. Kámen úrazu tkví v tom, že obchody zdražily znatelně výrazněji, než chovatelé. Přitom drtivá většina zvýšení nákladů, k němuž od ledna do října došlo, je na straně chovatelů.

Vždyť až 70 procent cen vejce tvoří krmivo nosnic. Krmivo zdražuje, neboť kvůli růstu cen plynu, a tedy hnojiv, zdražují zemědělské plodiny, jejichž zdražení navíc umocňují ekonomické dopady války na Ukrajině.

Tyto náklady jsou tedy zahrnuty na straně chovatele, čili producenta vajec. Průměrný chovatel proto od ledna do října zdražil „výrobu“ jednoho vejce ze zmíněné 1,94 koruny na 2,61. To je nárůst o 34,5 procenta. Prodejci a obchodní řetězce za stejnou dobu zdražili z uvedené lednové úrovně 2,94 koruny za jedno vejce na říjnové 4,50 koruny za vejce. To je nárůst hned o 53 procent.

Samozřejmě, také prodejci čelí vyšším cenám v ekonomice. Musí platit více třeba za vytápění nebo osvětlení prodejen. Jenže podobným nákladům čelí také chovatelé. Navíc v ceně vejce už tyto náklady tvoří při rozpočtení na obrovský počet vajec, který se v obchodech prodá, zcela zanedbatelnou, haléřovou sumu.

Jestliže tedy chovatel letos zdražuje o 34,5 procenta, jak uvádí ČSÚ, přiměřené by ještě bylo, pokud by obchodník zdražil o zhruba 40 procent. Tedy pokud by v říjnu jedno vejce stále v obchodech průměrně 4,10 koruny.

Ale místo toho – jak už víme – stojí 4,50 koruny, tedy o čtyřicet haléřů více, než by odpovídalo ceně bez navyšování obchodnických marží nad rámec marží lednových. Jenže říjnová marže prodejců je oproti té lednové o 40 haléřů na vejce vyšší.

Těchto 40 haléřů tedy představuje částku, kterou si prodejci v čele s obchodními řetězci z každého prodaného vejce momentálně takzvaně „mastí kapsu“. Nečiní tak zdaleka jen v případě vajec. Podobný přístup k cenotvorbě letos řetězce používají také třeba v případě kuřat, másla nebo mouky.

Je vlastně přirozené, že obchodník chce dobře prodat. Tedy s co největší marží a ziskem. Obchodním řetězcům v tom napomáhá vysoká tržní síla, kterou ve vztahu ke svým dodavatelům z řad chovatelů disponují.

Navíc vždy mohou pohrozit, že jestliže chovatel neakceptuje jejich výkupní cenu, budou dovážet ve větší míře třeba vejce či máslo z Polska, kde tamní vláda uplatňuje štědřejší dotační politiku než vláda česká. Obchodní řetězec tak snadno dostane chovatele „do kleští“. Chovatel tak zdražuje právě o tolik, aby vůbec přežil a nezkrachoval, zatímco s marží pak dále „čaruje“ obchodní řetězec.

Opět, nejde o nic nezákonného, ani nepochopitelného. Obchodní řetězec má svůj zisk z toho, že levněji nakoupí od výrobců a dráže prodá spotřebiteli. Bylo by úsměvné, pokud by řetězce pravily, že toto nečiní. Vždyť je to samotný základ jejich existence – jejich nejvlastnější byznysmodel a zdroj zisku.

U potravin, jako jsou vejce, máslo, kuřata či mouka, je letos navýšení cen v obchodech tak markantně vyšší, než jaké je navýšení příslušných cen výrobních, že je evidentní, že prodejci, zejména řetězce, využívají napjaté atmosféry ve společnosti, obav z drahoty, a s odkazem na rapidní inflaci a válku zdražují více, než by museli. Tak, že si zjevně navyšují své marže.

Zákazník pak buď dražší vejce oželí, nebo ne. Řetězce si přestanou „mastit kapsu“ tehdy, až shledají, že už si lidé jejich zboží v dostatečné míře nekupují. Z letmého adventního pohledu do plných nákupních center plyne, že k tomu zatím nedošlo. Lidé předražené vejce prostě kupují v dostatečné míře.

Mají stále ještě peníze a hlavou jim k tomu zní z jejich hlediska stále ještě uvěřitelný „příběh“ prodejců, linoucí se dnes a denně z médií, tedy že za vyšší cenou je obecná inflace, energetická drahota a válka.

Běžný zákazník prostě nerozliší, že vejce kvůli těmto zmíněným okolnostem zdražilo u výrobce ve skutečnosti jen průměrně na 4,10 koruny, a ne na 4,50 koruny, za něž mu jej prodává obchodník. Ke zdražení nad rámec navýšení cen výroby – k navýšení marží nad běžnou úroveň – je potřeba vlastě jen jednoho. Aby zákazník byl ochoten předražené zboží kupovat.

To bude činit, jestliže bude mít peníze a jestliže si koupi předražené věci vnitřně, ve své mysli, obhájí. Zdůvodnění válkou a obecnou drahotou řetězce používají k tomu, aby si zákazník dále mentálně obhájil právě to, proč u nich tak relativně draze nakupuje.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 77
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  • Ka Karolina

   Taky nevím, kam chodí autor pro vejce, dnes u nás v Pramenu 59,90 za 10 vajec.

   • Fi Filip

    Nekupujte, nebo nakupujte od výrobců. Jiná obrana není. Protože vláda s tím nic neudělá, řetězce nezlevni, když se tak hezky prodává. Nebo máte jiný nápad?

  • Ru Rudolf

   Nákup slepičky 250kč.Pšenice z 600kč na dnešních až 1000kč.Šrot pro nosnice z 310kč na 490kč za 25kg.Elektřina plus práce,voda a podestýlka.Tak si spočítejte kolik vajec musí slepice snést vajec aby se zaplatila.Když vám slepice za rok snese 310 vajec tak je opravdu dobrá a v dobré snušce je nanejvýš 2 roky.

   • jo josef

    Chovatel nechová jednu nosnici , ale má jich miliony a to se dá haléřově rozprostřít

    • pe petr

     vice nosnic vice krmiva vice prace vice starosti a v zimnim obdoby mene snuzky plus nove nosnice neco stoji .

 1. In Inka

  Přečetl si to autor po sobě, To je šílené!, takovou zpravu by se dalo napsat bez těch „blábolu a omáčky “ na 15-20vět, Tenhle „výplod“ nikdo do konce nedočte!!

  • pe petr

   Dočte jako nic……Stačí si sednout a číst a nebejt líná jako prase, kdybyste místo toho Vašeho výplodu kritiky sedla a četla, dočetla byste do konce…Nechápu lidi jako Vy, pokud Vás čtení nebaví, neotravujte se svými zkratkovitými návrhy a prostě jděte do …

   • Ji Jirka

    Petře, co se tak chovat slušně! To že se někomu zdá článek dlouhý, není důvod abys ho urážel, trochu se uklidni. Mimochodem na to co článek popisuje, je opravdu zbytečně dlouhý a v cenách vajec dokonce zavádějící. Hezký den 🙂

  • Tu Tuten

   Ale dočetl a nechápu, jak ten člověk může být hlavní eekonom banky, která dává na spořitelním účtu njvyšší úrok. Není něco shnilého ?

 2. Pe Petr

  Tak nevím, uvedené ceny jsou v současnosti již jenom krásnou hudbou minulosti. Včera v Tescu, Horní Slavkov – 6kč za vejce. Vajíčka byla kdysi levnou pochutinou. Teď, když bych chtěl udělat míchaná vejce na snídani pro rodinu, tak si to vážně rozmyslím…..

 3. SJ Soustružník Josef

  Tak to určitě není, manažer obchodních řetězců Prouza to
  vysvětlí, že za zdražováním můžou jen a jen chovatelé a
  pěstitelé.

  • Mr Marie ryšvá

   U nás také 6 kč, vejce potřebuji ,ale je fakt ,že už s nimi nechutně šetřím

  • pe petr

   pane , ale je tez ta drahota elektriny krmiv a vseho potrebneho tez postihuje nehlede slepice vam vejce za darmo nesnese a kdyby to prodavali predrazene kdo to od nich koupi aby pak na tom vidal hm. retezce si navisujou videlek pane .

 4. Ja Jaroslav

  Ano obchodní řetězce = jsou ZLODĚJI ! já prodávám domací vejce za 4 kč !!

  • Ji Jiřina

   Ono to máte nastejno… byla léta, kdy všud ebylo – podpořte naše zemědělce…hm, ano, ale vlastně šlo o odbourání konkurence. I přesto,že naši zemědělci by mohli knkurovat prodejním řetězcum, tak sice oni to dělají,ale za stejné ceny. naopak. Jim to vyhovuje. POkud řetezec vyšplhá cenu 1 vejce za např. 6 Kč, tak zemědělec jde v jeho šlépějích s alibistickým tvrzením “ víte jaké jsou náklady „…vím, vyrustala sjme na statku , takže moc dobře vím,jaké jsou náklady . Mohli by jít s cenami dolů a právě nyní , v tuto dobu konkurovat řetezcum,ale otázka zní“ proč to nedělají a svým způsobem,když čerpají dotace, což jsou peníze danových poplatníků EU, tak nyní nepodpoří svmi cenami zase kupující?! Nechce odpověď – stejná nenažranost. Takže od porsince 22 již nepodporuji naše zemědělce. At se živí jako ostatní podnikatelé. Vadí jim jakékoliv počasí. Zavedla bych jednu věc..OK, chceš dotace?! V pořádku , dáme Ti je,ale za desátky. Státu odvedeš tolik a tolik vajec, mléka, masa, zrní atd…jako tomu bylo za I. republiky. Je rozdíl zaplatit 6Kč v obchodním řetězci , a je rozdíl zaplatiti tu samou cenu , s daleko nižšími náklady u místního zemědělce (ne-li vyšší s odkazem na lepší kvalitu). To není problém jen vajec,ale také mléka, sýrů, uzenin , masa. Náš trh je silně pokřiven , a to jen díky tomu,že právě chybí u nás konkurence , a to velice dynamická.

   • ri rita

    Madam, když pánbůh rozdával rozum, tak jste byla někde jinde, ne??? jasně se tu píše, že zemědělci prodávají vajíčka za cca 2,5 a vše ostatní je přirážka obchodu… porozumět psanému textu je zřejmě nad vaše síly…

    • pe petr

     pane staci slusne napsat a ne hned takto protoze pak se da rici ze ten rozum minul vas ste jak vlada nekdo nenapise jinak nez vy myslite a uz se navazite .

     • ŠB Štěpán Böhm

      Prouza opakovaně lže, určitě bere provize od řetezců protože podle Proužky za všechno může zemědělství pěstitelé a chovatelé

    • pe petr

     trochu slusnosti bez urazek a pokavad na nekoho vyrev steku mate vladu kam se vyrvat a obchodni retezce

   • Ly Lydie

    Koupila jsem vejce u velkochovatele, tedy primo u vyrobce a za jeden kus si uctoval 6,60, tak nejak nevim kdo si prirazil???

    • ŠB Štěpán Böhm

     Když to takto na ízí tak to nekoupím a příště vám to dá za 4,-kč

 5. Da Daniel

  Je zajímavé,že na ceny na čerpacích stanicích se zaměřili,jestli nemá náhodou nepoctivý pumpař moc vysoké marže.

  • Sc Schioo

   Jo, ale dnes si tu cenu vzaly společnosti, které palivo prodávají čerpacím stanicím.

 6. pe pepík

  kupuji vejce za 4 koruny, přímo od výrobce.ještě před měsícem jsem je kupoval za 3,80 koruny.

  • Ho Honza

   Vlada dre ve vsech smerech. Nestiha aby lidem pomohla ale lide si maji zajit pro pomoc.

   • pe petr

    vlade ta drahota vyhovuje , vybere vyce na danich tak proc by se snazila nejak pomahat

 7. Ji Jirka

  Problém je v tom, že vláda (ministr financí) je rád ,že vybere hodně na daních a je jim jedno kolik zaplatí občané. Všechny normální země v Evropě mají u vybraných potravin stanoveny maximální marže ( máslo, mléko, vejce, chleba ,brambory ) . Je to cíleno na nejchudší část obyvatel. Proto kupujeme např. máslo, vejce, některé sýry v Německu levněji než u nás.

 8. Pa Pavel

  Proč kupovat v obchodě, ldyž vejce prodávají samy drůbežárny. A dokonce i v Babišově drůbežárně jsou ta největší za 5 Kč. Jezdím tam i když ho nemusím.

  • Ja Jarda

   Já využívám toho, že nedaleko od mého zaměstnavatele je velkofarma a vejce velikosti „L“ jsme tam ve středu kupovali za 4,50. Vzhledem k tomu, že s ostatními kolegy bereme vždy 20 plat, a na cestu se střídáme tak nám ta cesta 10km tam a 10km zpátky, tvoří 10ti haléře navic.

 9. JT Jaroslava Trachtová

  Když na kterékoliv stránky napíšu,že drahota je ve velkém hlavně vinou obchodníků a jejich marži,snese se na mě tolik nenávistných připomínek,že obchodník si může dělat marži jakou chce,stále jsou někteří pro mě nenazrancu.

 10. Fo Forejtová

  Hlavně se bez vajec těžko upeče vánoční cukroví, vánočka, obalí kapr, udělá bramborový salát. Každý nemá doma slepice a dokonce i ti, co je mají, tak si někdy vejce kupují, když v určitých ročních obdobích slepice přestanou snášet. Takže předpoklad je, že po Vánocích lidé možná vejce přestanou kupovat ve větším množství a řetězce budou nuceny je zlevnit.

  • Ev Eva

   Oni to po vánocích zlevní, ale budou ta vejce ještě vůbec poživatelná? Já kupuji domácí od sousedky za 3,50 Kč A jestli slepice neponesou tolik, tak jich holt nebudu mít 10 každý týden, ale třeba jen 5. Nedá se nic dělat. Za ty peníze v obchodě je kupovat nebudu, jsou to vydřiduši.

 11. kr král

  Co by jsme mohli očekávat od převlečených bolševiků, kteří kryjí nenasytné obchodní řetězce.

   • Bl Blanka

    Promluvil soudruh Petr, který má vzorně pod košilemi uloženou stranickou legitimaci dodnes a je mu smutno po VŘSR.

    • Ro Rosťa

     Blaničko víte co je VŘSR? a v kterém roce proběhla? To by pravděpodobně Petr nebyl věkově při smyslech pokud by ji zažil nemyslíte?

 12. Al Aleš

  A komu asi tak ty řetězce patří? A kdopak tenhle způsob umožnil? Kdo dával řetězcům pobídky a daňové prázdniny? Vzpomínáte si? Já bohužel ano….

 13. Ja Jana

  Dnes v obchodě vejce za 5.90 kč/ks a loni před vánocemi 2.40 kč/ks. Před velikonocemi bylo vejce za 3.50 kč/ks což je během půl roku 2.40 kč/ks. Hlavně že to mohou svádět na válku na Ukrajině. Kdyby vláda ohledně marží zasáhla jako tomu bylo u pohonných hmot, tak by si ty kapsy obchodníci tolik nemastili.

 14. Ja Jan

  Prosím autora o jméno a adresu obchodu, kde se 10. prosince 2022 prodávají vejce za 4.50. Předem děkuji za odpověď.

  • Věra

   Taky bych ráda věděla, kde mají vecje za 4.50. Nebo má autor staré informace?

  • Da Dana

   Autor uvádí zdražení od ledna do října. Teď už je situace opět o dost horší. Když se zamyslíme nad tím, jak vše zdražilo a o kolik, tak nám hned dojde, že obchodům nejde jen o větší náklady na energie…

   • Ja Jan

    Ano, ovšem.proč 10. prosince zveřejňovat vývoj ceny do října? Má to nějaký smysl?

 15. Gu Gustav

  Není toho kovandy a TB nějak moc? Už se obavám zvednout i záchodové prkénko, aby mě s nějakou
  tou svojí každodenní analýzou zase neohromil.

 16. Pa Pavel

  Není zde co rozebírat,Babišova vláda lidem lhala avšak co předvádí Fialova vláda je už těžce za hranou. Kdo jakž takž sleduje dění na naší politické scéně by musel být slepý ke lžím současné vlády. Shrňme si to : Na jaře v parlamentu ,mimochodem vysílala ČT se pan Fiala bil v prsa že energie se zastropovávat nebudou nebot tudy cesta nevede,daně se zvyšovat v žádném případě nebudou neboť daňová zaťíženost obyvatelstva je už tak dost velká. A co se stalo? před komunálními volbami se objevily obrovské bilboardy s obrejličkovaným a usměvavým panem lhářem z ODS který na nás z každého plakátu křičel : Zastropovali jsme pro vás cenu energii. Stejně jako se bije v prsa že v žádném případě se nebudou zvyšovat daně. Realita? Vláda připouští že některé služby přesune z nula procentní potažmo patnácti procentí daně zpět do patnacti procentní eventuálně dvacetipěti procentní sazby,to vše před a po komunálních volbách. Každému rozumnému a uvažujícímu člověku bylo jasné že pokud je státní rozpočet v v hajzlu bez zvyšování daní se neobejdeme obzvláště když vláda pere peníze do ukrajiny a do nesmyslných nákupu vojenské techniky kterou mi jako světová velmoc v řádech jednotek zbraní stoprocentně potřebujem neboť bez nás by NATO nepřežilo. Tak proč pan Fiala veřejně takto lže? Takto se chová rovný chlap,nejvyšší představitel vlády?Vše toto,ať zdražování služeb,výroby,produktu,energii,benzínu,nafty vede k tomu že ´Česká republika přestává být soběstačná ( přiznejme si to,co z naší země patří vlastně ještě Čechum )a začíná se ( jestli už tam dokonce není) dostávat do područí bohatých státu bývalé západní Evropy,potažmo Německa. Co se Hitlerovi ve čtyřicátém nepovedlo silou se povedlo Bruselským politikum a panu Fialovi a sbírce jeho politických kreaturkteré se tváří že politice rozumí avšak ve skutečnosti jsou to jen loutky tahané za provázky a papouškující VON Leynenovo za dvě dekády.Zdražováním vstupu do výroby které sem plynou z evropské unie to začíná a drahými pidivajíčky třídy “ M “ v akci za 180 korun to kočí. jestli si někdo myslý ´že krize pomine,svet se da so starých koleji tak se težce
  mýlí. Takže polskym pukavcum Třidy M za 180 korun Přeji velkou slavu v Českých suprmarketech

 17. Ja Jan

  Stále to samé. Pokud jsou lidi ochotni zaplatit 6 Kč, proč bych neprodával? Nabídka -poptávka. Stačí ,aby týden nikdo nekoupil ani jedno vejce a uvidíme, jak strmě půjdou ceny dolů.

 18. Pe Petr

  Všichni jsme chtěly kapitalismus tak ho zde máme. Tak se nesmíte divit že prodejci si dělají co chtějí a vše je v pořádku. Až lidi přestanou nakupovat předražené vejce tak teprve cena půjde dolu.

 19. Petr Čech

  “ Musí platit více třeba za vytápění nebo osvětlení prodejen“???
  Tedy prodejci. Ti sami mohou za to, že musí osvětlovat své prodejny, protože si její stavby objednali bez oken. Je to jejich chyba a tedy nechť zani jen oni platí.

 20. MM Moravcová M.

  Dnes jsem u soukromníka koupila vejce dovezená ze SRN v ceně 3,60 Kč za kus. Proč u nás není stanovena max. marže, kterou si může obchodník připočítat, a zbytek považován za lichvu? Ale to by naše vláda musela přemýšlet a to zřejmě bolí. Snazší je přeci planě placat.

 21. ja jaroslav

  Přijďte se podívat do prodejny ( vrátnice) na bus-nádraží mají tam čerstvá vejce (zatím za 5.-) údajně „podniková prodejna“ Benešov u Phy Mydlářka. … . zdr ad

 22. ga gargamel

  PRODEJ VEJCE,ZACHRÁNÍŠ SVĚTOVÝ MÍR:S vejci na věčné časy a nikdy jinak.

 23. Ma Martin

  Jediným důvodem zvyšování cen je lichvaření, pokud obchodníci nakupují na dluh.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB