
Právě kouzlo statistické základny nám připomíná, že fenomén inflace, alespoň v případě Česka, není záležitostí pouze letošního roku. Připomeňme, že inflace se nad třemi procenty držela nepřetržitě v období od listopadu 2019 až do září loňského roku. V průměru dosáhla loňská inflace 3,2 procenta, což letos s největší pravděpodobností překonáno nebude.
Pokud se podíváme na inflační vývoj ještě z větší historické perspektivy, je zřejmé, že nad dvouprocentní cíl centrální banky se tuzemská inflace dostala s rokem 2017 a s výjimkou krátké dvouměsíční periody na počátku roku 2018 se pod něj až dodnes nepodívala.
Pokud by nepřišla pandemická recese, lze spekulovat, že utahování měnové politiky, zejména v roce 2019, by inflaci zkrotilo. V období pandemie fiskální i měnová politika logicky a správně ruku v ruce ekonomiku silně podpořila. Výrazná expanze se samozřejmě musela v tlacích na vyšší růst cen projevit.
Po odeznění pandemie, návratu ekonomiky k růstu je tak správný čas na návrat úrokových sazeb k vyšším úrovním, což inflaci dostane v průběhu příštího roku zpět k cíli. A ČNB k utažení zavelela již na červnovém zasedání. Další krok ke zkrocení inflace a zejména inflačních očekávání přijde podle nás již počátkem srpna.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)