Inflace na dvou procentech, ale bydlení pořád zdražuje

Inflace v Česku dosáhla dvouprocentní hranice a nechce se jí vzdát. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v březnu stejný jako v únoru, tedy na dvou procentech. Inflace je tak stále nejnižší od prosince 2018. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Náklady na bydlení i energie z rodinných rozpočtů stále ukrajují více než před rokem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle statistiků za zpomalení meziročního cenového růstu může hlavně vývoj cen potravin a nealkoholických nápojů, kde ceny meziročně klesly o šest procent. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v březnu meziročně vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 5,4 procenta.

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 0,9 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,1 %, pozn. aut.), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+4,6 %), vodného (+10,9 %), stočného (+10,5 %), elektřiny (+13,1 %) a tepla a teplé vody (+3 %).

Naopak ceny zemního plynu klesly 5,2 procenta a tuhých paliv o 4,4 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem.

Pozitivně na snižování inflace působí ceny potravin, u kterých v březnu došlo k prohloubení cenového poklesu. Nejvíce zlevnila mouka (-27,8 %), vepřové maso (-5,7 %), jogurty (-7,9 %), ovoce (-2,9 %) a zelenina (-4,8 %).

Podle předběžných výsledků vzrostl v březnu harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku meziročně o 2,2 procenta. To je pod průměrem zemí eurozóny (+2,4 %) i sousedního Německa (+2,3 %) či Slovenska (+2,5 %). Ještě v prosinci 2023 přitom bylo Česko s meziročním růstem HICP o 7,6 procenta nejhorší ze všech zemí EU.

Inflace se tak už druhý měsíc v řadě drží na inflačním cíli dlouhodobě stanovených centrální bankou. To je jasný signál proto, aby centrální bankéři ještě rychleji snížili základní úrokové sazby, které jsou nyní výrazně nad inflací.

Nižší základní úrokové sazby přinesou levnější hypotéky i firemní úvěry, což rozhýbá realitní trh i celou českou ekonomiku. Vlastní bydlení by tak mohlo být opět o něco dostupnější.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB