Inflace letos výrazně klesne. Sníží se ale i růst HDP

Invaze Ruska na Ukrajině, s ní spojené turbulentní ceny energií, výrazný nárůst spotřebitelských cen, se kterým jde ruku v ruce pokles reálných mezd. To jsou hlavní faktory, které ovlivňovaly ekonomické ukazatele v letošním roce a významnou roli budou hrát i v tom příštím. Česká ekonomika sice prochází recesí, je ale postavena na zdravých základech, a tak by obtíže měla postupně překonat.
Vysokou inflaci ovlivňují zejména zvýšené ceny energií, které se následně přelévají i do ostatních částí spotřebitelského koše. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká ekonomika se nachází v recesi, která neskončí ani na počátku roku 2023. Hlavní příčinou je vysoká inflace, kterou ovlivňují zejména zvýšené ceny energií, jež se následně přelévají i do ostatních částí spotřebitelského koše.

Ačkoliv se inflace pravděpodobně nachází poblíž vrcholu, její odeznívání bude kvůli vysokým inflačním očekáváním, zrychlující se mzdové dynamice a relativně nízkým reálným úrokovým sazbám jen velmi pozvolné.

Míra inflace se v letošním roce může pohybovat kolem deseti procent, výrazně však poklesne růst hrubého domácího produktu (HDP). V základním scénáři počítáme s tím, že recese bude kvůli relativně nízké nezaměstnanosti a uvolněné rozpočtové politice relativně mírná. Po ní však bude následovat jen velmi pomalé oživení. Proto za celý rok 2023 počítáme s růstem v blízkosti nuly (0,7 %).

Své poslední slovo přitom pravděpodobně neřekly ani ceny energií. Podle negativního scénáře skupiny ČSOB může přijít během této zimy nucená racionalizace spotřeby plynu, což by výrazně zasáhlo i český exportně orientovaný trh. Evropa se v tomto roce musí potýkat s bezprecedentní energetickou krizí, jejíž dopady budou citelné také v roce 2023.

Přestože se díky dostupnosti alternativních dodávek a nižší spotřebě situace na trhu s plynem stabilizovala, ceny setrvají na vysokých úrovních i v příštím roce. Inflace zůstane jedním ze zásadních makroekonomických témat, nicméně v hlavních ekonomikách by měly cenové tlaky v roce 2023 začít viditelně zvolňovat. V Evropě i ve Spojených státech očekáváme mělkou recesi.

Letos očekáváme i pokles základní sazby České národní banky (ČNB), která by se mohla z nynějších sedmi procent snížit k šesti. Na úroveň pod tři procenta, která by mohla reálně přispět k oživení realitního trhu, se ale letos nedostaneme. Minimálně na začátku roku by pak pod tlakem měla zůstat i česká měna, a to zejména kvůli aktuálnímu napětí na globálních trzích a slabým domácím fundamentům.

Jan Bureš je hlavní ekonom Patria Finance, Dominik Rusinko je makroekonomický analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena