Inflaci drží na uzdě ceny potravin

Březnová inflace stagnovala na úrovni dvou procent. Meziroční růst spotřebitelských cen se tak drží na únorových hodnotách, na které zpomalil z lednových 2,3 procenta. Inflace je tedy na nejnižší úrovni od prosince 2018. V březnu pokračoval především pokles cen potravin přibližně o šest procent. Právě zlevňování potravin táhne inflaci dolů.
K výraznému meziročnímu snížení ceny – o 27,8 procenta – došlo například u mouky. Ilustrační foto: Pixabay.com

V jednotlivých položkách tak došlo k výraznému meziročnímu snížení, například u mouky to bylo o 27,8 procenta či u vepřového masa o 5,7 procenta. Do poklesu cen potravin se promítá několik faktorů – tím hlavním je dlouhodobý pokles cen zemědělské produkce.

V únoru se meziročně snížily ceny zemědělců již desátý měsíc v řadě, a to téměř o 18,7 procenta. Tím druhým faktorem je konkurence mezi obchodníky, kteří tváří v tvář několik měsíců trvajícímu poklesu cen zemědělců museli ceny pro své zákazníky upravit. Třetím faktorem je i vliv úpravy DPH z 15 na 12 procent.

V dalších měsících budou ostře sledovány ceny ve službách. Zde přetrvávají inflační tlaky, což potvrzují to i březnová čísla; růst cen služeb představoval 5,4 procenta.

Rostou ceny spojené s bydlením, ale také ceny v pohostinství a hoteliérství. Ceny stravovacích služeb tak byly vyšší o 8,2 procenta a ubytovacích služeb o devět procent.

Současná inflace, která se pohybuje na úrovni dvouprocentního inflačního cíle České národní banky, se promítá do růstu optimismu spotřebitelů, a tedy i jejich ochoty více utrácet. V březnu dosáhl index důvěry spotřebitelů nejvyšší úrovně od října 2021 a přiblížil se svému dlouhodobému průměru.

Výrazně se například zvýšil počet spotřebitelů, kteří očekávají v následujících měsících zlepšení své finanční situace. Není to nijak překvapivé; pokles inflace má pro české domácnosti jasně pozitivní efekt, neboť rostou jejich reálné příjmy. Vzestup domácí poptávky by pak měl následně stimulovat růst celé české ekonomiky.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Ing.Mysík

    Poté, co většina potravin za poslední dva roky zdražila o 100%, nemůžou zdražovat dál, protože by se staly neprodejnými. Ale pořád moje oblíbené šunkové koleno místo 100,-Kč za kg stojí 225,-Kč. Mám se tedy radovat z toho, že nezdražilo přes 300,-Kč ? Jste si jistí?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB