Letošek bude rokem drahých potravin. Vepřové zdraží o desítky procent

Názor
Češi čelí největší drahotě za posledních více než šest let. Inflace v březnu rostla tříprocentním tempem, což je rychlost, kterou nepamatují od října 2012. A citelný růst cen přitom nekončí. Klíčový podíl na vzestupu cen má i zdražování potravin.
Cena vepřového na evropském trhu povážlivě stoupá. Jatečně zpracovaná prasata za poslední necelý měsíc podražila o pětinu. Foto: Pixabay

Na historickém maximu je cena brambory či cibule. Tato zelenina meziročně zdražuje o 75 až sto procent. Důvodem je loňská slabá úroda, kterou způsobilo suché a teplé počasí, příznačné pro celou Evropu. Bohužel, sucho bude zemědělce trápit i letos. Zimní sníh nedokázal doplnit zásoby vody. Zachránit by to mohly opravdu vydatné jarní deště, které se ale ani náznakem nekonají.

Sucho loni způsobilo také slabší úrodu obilovin v čele s pšenicí, pročež nyní pozorujeme poměrně svižný růst cen pečiva. Spirála růstu cen zeleniny či pečiva kvůli letošnímu velmi pravděpodobnému opětovnému suchu získá další impuls, takže Češi musí počítat s dalším citelným zdražováním.

PSALI JSME:
Potravinový patriotismus si mohou dovolit bohatší Evropané. Češi jsou zatím cenově senzitivní

Dosud je mohlo těšit alespoň to, že příliš nerostla cena masa. I to se ale nyní mění. Cena vepřového na evropském trhu totiž povážlivě stoupá. Jatečně zpracovaná prasata za poslední necelý měsíc podražila o pětinu, jejich jednotlivé samostatně obchodované části i o 40 procent.

Důvodem zdražování vepřového není sucho, ale Čína. Tamní chovy decimuje africký mor prasat, takže se o to více musí dovážet z jiných zemí, včetně evropských. To žene cenu evropského vepřového vzhůru a Češi musí počítat pro nejbližší měsíce se zdražením vepřového až o desítky procent.

S tím, jak budou dražší vepřové v jídelníčku více nahrazovat například hovězím či kuřecím, nastane posléze růst cen také u těchto dalších druhů masa, byť ten již by neměl být tak výrazný jako v případě vepřového.

Ať tak či onak, tenhle rok pro Čechy levný nebude.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Produkce masa v České republice vzrostla. Stále však nejsme soběstační

Sdílet:
  1. Za šíření poplašných zpráv má přijít trest! To nás jen cvičně na to připravujete, abychom se v reálu nenaštvali a nešli vám pocuchat ofinu? Jděte do háje!!!

  2. Už se spekuluje,že zase bude sucho,aby se opět zdražily potraviny.A co když nebude?,tak se zdraží i tak. Takže to nenī jen suchem,ale chamtivostí o co nejvyšší zisky.

  3. Tak si to užijte koblihy jak Vám Andrejko všechno zdraží.Ono přidat na důchodech,přidat učitelům,doprava za 25 %,zvýšená mateřská pro nepřizpůsobivé….Tento stát půjde brzo do (_!_) Já nastěstí maso nejím už přes 10 let,auto mám na levné lpg,chleba peču doma v domácí pekárně za 8 kč.Alkohol ani cigarety nekupuji.Mě Andrejko nedostane.Já jsem pořád na svých.Do důchodu půjdu s několika miliony korun.Proč?Protože nesypu peníze do bezedného tlamy tohoto státu!

  4. Vepřo knedlo zelo s hovězím masem si nedovedu představit a segedín taky ne. Nebo moravský vrabec. Hovězí šunka? Hovězí párky? Ne, že bych kvůli tomu začal jíst zeleninu, prostě si připlatím.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Zdražují brambory, energie i dovolené

Lidé, kteří letos pojedou na dovolenou, si sáhnou hlouběji do kapsy. Cestovní kanceláře využívají rostoucí životní úrovně Čechů a nabízejí stále dražší dovolené. Cestování příliš nenahrává ani slabý kurz koruny, …

Nakupování v e-shopech: Češi hodně dají na doporučení

Uživatelské recenze využívá na svých e-shopech čím dál více značek. Není divu, dávno už totiž neplatí, že se Češi rozhodují především podle nejnižší ceny. Mezi nejdůležitější aspekty, podle kterých si lidé zboží …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vyberte si správně pojištění pro vaši cestu

Analýza
Léto už propuklo a většina lidí už má jasno v tom, jak stráví svou letošní letní dovolenou. Aktivitám, které budete v létě podnikat, by měl odpovídat nejen obsah vašeho kufru, ale i pojištění, které si na cestu uzavřete. Jaké jsou nejoblíbenější druhy dovolených a jak se na ně správně pojistit?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru