Inflace po rozvolnění ekonomiky zpomalila

Názor
Inflace v květnu navzdory očekávání přibrzdila a v meziročním vyjádření se vrátila zpět na prognózu České národní banky (ČNB). Hlavním důvodem zpomalení inflace byl pokles cen potravin. Ceny služeb naopak po rozvolnění protiepidemických opatření vzrostly a jádrová inflace meziměsíčně mírně zrychlila. Navzdory pomalejší celkové inflaci spekulace na brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB pravděpodobně významněji neklesnou.
Ačkoliv inflace za květen překvapila směrem dolů a vrátila se na prognózu centrální banky, bylo to do značné míry díky snížení cen potravin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v dubnu inflace překvapila vyšším údajem, v květnu tomu bylo naopak. Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,2 procenta a meziroční inflace se tak snížila na 2,9 procenta z předchozího tempa 3,1 procenta.

Trh počítal s inflací 3,1 procenta, náš odhad činil 3,2 procenta. Zatímco v dubnu inflace předběhla i prognózu centrální banky, v květnu se vrátila zpět na centrální bankou prognózovaných 2,9 procenta.

V souladu s očekáváním byla inflace navyšována vyššími cenami u čerpacích stanic, nicméně oproti předchozím měsícům už bylo tentokrát meziměsíční zdražení slabší, lehce nad jedno procento. Co naopak inflaci oproti odhadům snížilo, byl pokles cen potravin.

PSALI JSME:
Inflace je slabší, než se čekalo, zejména kvůli snížení cen potravin. Koruna v reakci oslabuje

V souhrnu tak dle naší předběžné kalkulace mírně zrychlil meziměsíční růst jádrových cen na 0,4 procenta z předchozího tempa 0,3 procenta (sezónně očištěno, pozn. aut.). Tomu by odpovídalo zpomalení meziroční jádrové inflace na 3,1 procenta z předchozích 3,4 procenta.

Zatímco ceny zboží se v průměru meziměsíčně nezměnily, ceny služeb vzrostly o 0,5 procenta. Takový vývoj je pravděpodobně odrazem květnového rozvolňování protipandemických opatření právě v sektoru služeb. V meziročním vyjádření rostou ceny zboží v průměru o 2,7 procenta a ceny služeb o 3,1 procenta.

V meziročním srovnání jsou stále největším tahounem inflace ceny dopravy související především s dražšími pohonnými hmotami a dále alkoholické nápoje a tabák. Kdybychom z inflace odečetli příspěvek těchto položek, činila by inflace pouhé jedno procento.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

V naší prognóze počítáme s tím, že v případě meziměsíční dynamiky se inflace nachází na svém vrcholu v období května až července. Snížení cen potravin může způsobit, že už jsme za tímto vrcholem. Meziroční míra inflace by se tak mohla v nejbližších měsících ještě snížit. Nicméně nejistota ohledně dalšího vývoje cen služeb je stále velmi vysoká.

Ačkoliv inflace za květen překvapila směrem dolů a vrátila se na prognózu centrální banky, bylo to do značné míry díky snížení cen potravin. Naopak vyšší růst cen služeb a potažmo vysoká jádrová inflace může být pro ČNB stále argumentem pro úvahy o zvýšení úrokových sazeb na červnovém zasedání.

Klíčové pro rozhodnutí o nastavení měnové politiky bude nyní vnímání epidemických rizik jednotlivými členy bankovní rady. Z jejich posledního vyjádření ale vnímáme silný pokles vnímaného rizika a peněžní trh tak pravděpodobně bude i dál počítat se zvýšením úrokových sazeb spíše již na zasedání na konci června.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace zpět na prognóze ČNB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru