Inflace zpět na prognóze ČNB

Názor
Jen o 0,2 procenta se zvýšily spotřebitelské ceny v květnu, a to především zásluhou zdražujících pohonných hmot reagujících na vývoj cen ropy na světových trzích. Meziroční inflace cílovaná centrální bankou v květnu poklesla z předchozích 3,1 procenta na 2,9 procenta a vrátila se tak do tolerančního pásma České národní banky (ČNB).
ČNB by mohla být s vývojem inflace vcelku spokojená, a proto by nemusela až tak pospíchat se zvyšováním sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Za celkovou inflací můžeme aktuálně vidět rychle rostoucí ceny v dopravě, a to znamená především zdražující pohonné hmoty a současně i dražší automobily. Jen doprava se na inflaci podílí zhruba třetinou, druhou třetinu „obstarává“ stejně jako v předchozích měsících alkohol a cigarety.

Rostou sice i náklady na bydlení, avšak díky levnější elektřině a plynu není jejich dopad na spotřebitele tak výrazný jako například v západní Evropě, kde již tyto ceny kopírují zdražování energií na trzích. Potraviny, které představují druhou nejvýznamnější část nákladů tuzemských spotřebitelů, v průměru zlevnily o 1,3 procenta.

PSALI JSME:
Jádrová inflace v eurozóně v dubnu mírně klesla na 0,7 procenta

A jakou inflaci čekat v dalších měsících? Je pravděpodobné, že v blízkosti tří procent se bude pohybovat i v létě, nicméně od podzimu by se inflace mohla dostat pod 2,5 procenta, aby se v roce 2022 vrátila na cílovou hodnotu centrální banky. Velkou neznámou je tentokrát rozvolnění, respektive reakce na vývoj cen v lockdownem postižených službách.

V každém případě ČNB by mohla být s vývojem inflace vcelku spokojená, a proto by nemusela až tak pospíchat se zvyšováním sazeb. Nakonec kus práce za ni už udělala posilující koruna. Nakonec inflace má spíše nákladové příčiny, než že by ji podporovala silná poptávka. Na to se tu zatím žádný spotřební boom rozhodně nekoná.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První zvýšení sazeb ČNB pravděpodobně v srpnu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB