Inflace se blíží ke třem procentům

Spotřebitelská inflace meziročně dle očekávání opět povyskočila směrem výše. V říjnu se zvýšila z 2,6 na 2,8 procenta, což bylo v souladu s mediánovým odhadem trhu. Naše prognóza očekávala mírnější nárůst (2,7 %). Na celkovém vývoji inflace se ale příliš nemění, když ceny rostou zejména v oblasti bydlení či služeb a také zvlášť některých potravin.
Spotřebitelská inflace meziročně dle očekávání opět povyskočila směrem výše. V říjnu se zvýšila na 2,8 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Spotřebitelská inflace meziročně dle očekávání opět povyskočila směrem výše. V říjnu se zvýšila na 2,8 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rovněž v meziměsíčním srovnání se ceny vyvíjely v souladu s očekáváním trhu, když vzrostly o 0,3 % (vs. 0,2 % naše prognóza, pozn. aut.). Opět se výrazněji zvýšily ceny potravin, například vajec (15,5 %), ovoce (5,9 %) či másla (3,5 %). Naopak významně poklesly ceny polotučného trvanlivého mléka (-15 %) a také cukru (-11,3 %).

Stejný příspěvek na meziměsíčním nárůstu v procentních bodech (0,1 p.b.) jako potraviny měly také ceny bydlení, kde rostly ceny tuhých paliv (+1,7 %) a nájemného z bytu (+0,4 %). V meziročním srovnání stejně jako v září tlačily směrem dolů ceny pohonných hmot, jejichž pokles byl dokonce ještě mírně vyšší (-11,4 %).

Naopak pokračuje svižný růst v oblasti bydlení, kde ceny rostly dvouciferným tempem v případě elektřiny, vodného a stočného. Nájemné je meziročně vyšší o více než šest procent a imputované nájemné stouplo o 1,7 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje pokračoval druhý měsíc v řadě více než 40% nárůst cen za máslo.

Signifikantně se zvýšily také ceny čokolády a čokoládových výrobků (14,4 %), kde se do značné části odráží nízká produkce kakaa v zemích západní Afriky. Zrychlilo inflační tempo ve službách z pěti na 5,3 procenta, když byly ceny v říjnu ve srovnání s loňským říjnem vyšší o devět procent v ubytovacích službách a o 6,9 procenta ve stravovacích službách. Mírně vyšší dynamika je zaznamenána také u cen zboží (1,3 %).

Říjnový výsledek inflace je v souladu s nejnovější makroekonomickou prognózou České národní banky (ČNB) z minulého týdne. Ve zbytku tohoto roku inflace pravděpodobně pokoří tříprocentní hranici, což může vyvolat u některých centrálních bankéřů obavu, zda není nutné přerušit cyklus uvolňování měnové politiky.

Ostatně již na zasedání v minulém týdnu jeden člen hlasoval pro tento postup. My se v tuto chvíli domníváme, že bankovní rada může opět v prosinci snížit sazby o 25 bazických bodů vzhledem k příznivějšímu výhledu na obzoru měnové politiky. Nicméně pravděpodobnost prosincového snížení či stability sazeb vnímáme takřka srovnatelně.

Aktuální výsledek inflace je v souladu s očekáváními, což se projevuje i na finančních trzích, kde koruna zůstává na stejných hodnotách jako před zveřejněním inflačního údaje. Za celý letošní rok očekáváme inflaci v průměru ve výši 2,4 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB