Inflace v Rusku poletí nahoru. Kde se zastaví?

Analýza
Ruská centrální banka dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku, a dokonce bych ji dal za vzor mnoha dalším zemím. Současnou krizi zvládá na výbornou. Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnou, akciemi a dluhopisy.
Aktuálně je ruský rubl „jen“ o třetinu slabší, než před vypuknutím válečného konfliktu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 procent a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než deseti tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 procent svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů.

Tím se centrální bance podařilo situaci stabilizovat a v příštím týdnu by mohlo dojít k obnovení obchodování na moskevské burze. Je samozřejmě otázkou, jak si centrální banka poradí s dopadem aktuální situace na ekonomiku Ruska. Tu čeká hluboká, až 10% recese, a inflace se bude pohybovat okolo 20 procent. Stlačit ji k pětiprocentnímu cíli nebude jednoduché.

Dlouhodobě dobré výkony centrální banky oceňuje i prezident Putin. Politika cílování nízké inflace má jeho plnou podporu a v pátek navrhl prodloužení mandátu současné guvernérky ruské centrální banky Eliviry Nabiulliny.

PSALI JSME:
Uran, benzín, pšenice… Sankce se vracejí jako bumerang, i Česku

Možný státní bankrot a platební neschopnost Ruska

Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 procent hrubého domácího produktu (HDP) a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci, nebo spíše nebude chtít, zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my.

Situace je značně nepřehledná a investoři netuší, zda a jakým způsobem proběhne příští splátka. Například držitelé rublových státních dluhopisů se dosud nedostali ke kuponům, které měli obdržet před dvěma týdny. Peníze vyplacené ministerstvem financí byly totiž zmrazené a jejich převod je zablokovaný současnou regulací na pohyb kapitálu.

Tento týden ve středu byl splatný kupon ruských dolarových eurobondů ve výši 117 milionů dolarů. Podle posledních zpráv se platba odehrála s třídenním zpožděním a korespondenční banka JP Morgan byla schopna ji realizovat ze zmražených devizových rezerv Ruska. Teoreticky by přitom měly splátky zahraničního dluhu Ruska a ruských společností probíhat v rublech na speciální účty v ruských bankách, ke kterým zahraniční investoři zatím nemají přístup.

PSALI JSME:
Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií

Inflace v Rusku

Rusko již před vypuknutím válečného konfliktu bojovalo s inflací. To ale není v dnešním světě nic zvláštního. V únoru inflace v Rusku dosahovala 9,2 procenta. Pohybovala se vysoko nad pětiprocentním cílem navzdory tomu, že jsou ceny energií v Rusku naprosto odtržené od současného růstu světových cen ropy a plynu.

Centrální banka na situaci reagovala podobně jako Česká národní banka (ČNB) a s výrazným předstihem utahovala měnovou politiku. Klíčová úroková sazba se tak před vypuknutí války pohybovala na úrovni 9,5 procenta. Nyní je na 20 procentech a může dojít k jejímu dalšímu zvýšení.

Inflace totiž poletí nahoru a je značná nejistota, kde se zastaví. Zhruba 20 procent se jeví jako realistický odhad. Jednak zdraží o několik desítek procent vše z dovozu kvůli oslabení kursu rublu. Zároveň se projeví omezení dodávek ze zahraničí kvůli sankcím, což ještě znásobí dopad slabého rublu na ceny potravin i nepotravinářského zboží.

PSALI JSME:
Tři podoby ruského finančního krvácení: V akciích, v ropě i v měně

Vývoj rublu, který aktuálně posiluje

V první moment kurzu rublu dominovala panická reakce Rusů a zahraničních investorů, kterou pomohla zastavit opatření centrální banky. Ta zakázala obchodovaní s rublem na domácím trhu a rubl se sedm dní obchodoval jen na méně likvidním trhu v zahraničí. K otevření domácího trhu došlo minulý týden ve středu a rubl od té doby odmazal část prvotního propadu.

Aktuálně je „jen“ o třetinu slabší, než před vypuknutím válečného konfliktu. Kromě opadnutí první panické reakce rublu pomáhá i zvýšení domácích úrokových sazeb a vidina přiměří v konfliktu s Ukrajinou. To by eliminovalo riziko uvalení dalších sankcí ze strany západu, což děsí západní investory.

Za pozornost stojí i silná korelace české koruny a regionálních měn s rublem. Ty fungují v očích investorů jako „proxy“ válečného konfliktu, podobně jako ceny ropy a řady dalších komodit s výrazným podílem dodávek z Ruska či Ukrajiny.

Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upravfeno)

PSALI JSME:
Nynější sankce Rusko nepoloží, v posledních letech se na ně pečlivě připravovalo

Zavřít reklamu ×
  1. Je vidět, že to Rus má pod kontrolou. Takovou ránu platbou v rublech zasadi tržnímu světovému hospodářství. Zákon akce a reakce platí stále.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.