Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku

Názor
Česká inflace opět překonala všechna očekávání, inflační spirála se nebezpečně roztočila a nejde zastavit. Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent, nejvíce od roku 1993.
Česká inflace opět překonala všechna očekávání; meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 procenta. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. Česká národní banka (ČNB) počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 procenta.

Inflace je vyšší, než ta předpokládaná, zejména proto, že nastalo ještě výraznější zdražení potravin a bydlení, než se čekalo. Dramaticky zdražuje mouka, chleba, cukr, oleje, maso, mléko, vejce i máslo.

Enormně rostou také ceny bydlení, a to hlavně z důvodu zdražování energií, zejména plynu a elektřiny, ale také tuhých paliv, jako je uhlí a dřevo.

PSALI JSME:
Česko zasáhla pravá inflační smršť, inflace je nejvyšší od roku 1993

ČNB bude muset v reakci na takto rapidní inflaci markantně zvýšit základní úrokovou sazbu. Na zasedání 22. června tak její bankovní rada patrně rozhodne o navýšení základní sazby o 1,5 procenta, na 7,25 procenta. I tak bude obtížné inflaci zkrotit.

V červnu inflace dále zrychlí, přiblíží se úrovni 17 procent, což je mimochodem zhruba míra inflace Rusku. A to i z důvodu drahých pohonných hmot. Cena benzínu zřejmě už dnes překoná absolutní historicky cenový rekord, 47,26 koruny za litr. A to přesto, že minulý týden došlo na snížení spotřební daně z něj o 1,50 na litr.

Za celý rok by inflace v ČR měla činit 14,5 procenta, neboť ve druhé polovině roku bude její tempo postupně zmírňovat.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Rusku poletí nahoru. Kde se zastaví?

Zavřít reklamu ×
  1. Jo, ČNB musí zvýšit úrokové sazby, protože zatím to moc pomohlo… Země EU, kde je úroková sazba 0%, mají inflaci ani ne na polovině. Ono to možná nebude tak jednoduché, že…

    • Zásadní je velikost trhu . Velký trh – velká konkurence . Třeba německo – muže zákazník nakupovat v německu , rakousku , švýcarsku (100 milionu zákazníku ) . A uživí se tam třeba deset firem co si konkurují . U nás v čechách kde je deset milionu zákazníku se uživí třeba dvě firmy . A ty si ani nemusí konkurovat a dohodnou se na shodných cenách , kde vás natáhnou . Pak se nedivte že je zde drahota . Poté se zde řekne , že máme speciální chutě.

  2. Inflace je uměle vyšponovaná….Důvod? Obrovské úspory občanů v hodnotě skoro 3.3 bilionu korun,které je potřeba „rozpustit“. To je celý důvod inflace 16 procent.

  3. Jestliže máme stejnou roční míru inflace jako v Rusku (17%), je zřejmé, že proti nám Evropská Unie zavedla přísné sankce. Doporučme tedy premiéru Fialovi, aby využil českého předsednictví k tlaku na instituce EU tak, aby sankce vůči ČR byly zrušeny. Zejména doporučuji zrušit sankce zvané emisní povolenky a sankce vázané na tzv. Green Deal.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.