Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku

Česká inflace opět překonala všechna očekávání, inflační spirála se nebezpečně roztočila a nejde zastavit. Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent, nejvíce od roku 1993.
Česká inflace opět překonala všechna očekávání; meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 procenta. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. Česká národní banka (ČNB) počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 procenta.

Inflace je vyšší, než ta předpokládaná, zejména proto, že nastalo ještě výraznější zdražení potravin a bydlení, než se čekalo. Dramaticky zdražuje mouka, chleba, cukr, oleje, maso, mléko, vejce i máslo.

Enormně rostou také ceny bydlení, a to hlavně z důvodu zdražování energií, zejména plynu a elektřiny, ale také tuhých paliv, jako je uhlí a dřevo.

ČNB bude muset v reakci na takto rapidní inflaci markantně zvýšit základní úrokovou sazbu. Na zasedání 22. června tak její bankovní rada patrně rozhodne o navýšení základní sazby o 1,5 procenta, na 7,25 procenta. I tak bude obtížné inflaci zkrotit.

V červnu inflace dále zrychlí, přiblíží se úrovni 17 procent, což je mimochodem zhruba míra inflace Rusku. A to i z důvodu drahých pohonných hmot. Cena benzínu zřejmě už dnes překoná absolutní historicky cenový rekord, 47,26 koruny za litr. A to přesto, že minulý týden došlo na snížení spotřební daně z něj o 1,50 na litr.

Za celý rok by inflace v ČR měla činit 14,5 procenta, neboť ve druhé polovině roku bude její tempo postupně zmírňovat.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Jan Hlavinka

  Jo, ČNB musí zvýšit úrokové sazby, protože zatím to moc pomohlo… Země EU, kde je úroková sazba 0%, mají inflaci ani ne na polovině. Ono to možná nebude tak jednoduché, že…

  • Jenda Stehlik

   Zásadní je velikost trhu . Velký trh – velká konkurence . Třeba německo – muže zákazník nakupovat v německu , rakousku , švýcarsku (100 milionu zákazníku ) . A uživí se tam třeba deset firem co si konkurují . U nás v čechách kde je deset milionu zákazníku se uživí třeba dvě firmy . A ty si ani nemusí konkurovat a dohodnou se na shodných cenách , kde vás natáhnou . Pak se nedivte že je zde drahota . Poté se zde řekne , že máme speciální chutě.

 2. Petr

  Inflace je uměle vyšponovaná….Důvod? Obrovské úspory občanů v hodnotě skoro 3.3 bilionu korun,které je potřeba „rozpustit“. To je celý důvod inflace 16 procent.

 3. Daniel

  Jestliže máme stejnou roční míru inflace jako v Rusku (17%), je zřejmé, že proti nám Evropská Unie zavedla přísné sankce. Doporučme tedy premiéru Fialovi, aby využil českého předsednictví k tlaku na instituce EU tak, aby sankce vůči ČR byly zrušeny. Zejména doporučuji zrušit sankce zvané emisní povolenky a sankce vázané na tzv. Green Deal.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB