Inflace v Česku všechny zaskočila, už je vysoká skoro jako v Rusku

Názor
Česká inflace opět překonala všechna očekávání, inflační spirála se nebezpečně roztočila a nejde zastavit. Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent, nejvíce od roku 1993.
Česká inflace opět překonala všechna očekávání; meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 procenta. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. Česká národní banka (ČNB) počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 procenta.

Inflace je vyšší, než ta předpokládaná, zejména proto, že nastalo ještě výraznější zdražení potravin a bydlení, než se čekalo. Dramaticky zdražuje mouka, chleba, cukr, oleje, maso, mléko, vejce i máslo.

Enormně rostou také ceny bydlení, a to hlavně z důvodu zdražování energií, zejména plynu a elektřiny, ale také tuhých paliv, jako je uhlí a dřevo.

PSALI JSME:
Česko zasáhla pravá inflační smršť, inflace je nejvyšší od roku 1993

ČNB bude muset v reakci na takto rapidní inflaci markantně zvýšit základní úrokovou sazbu. Na zasedání 22. června tak její bankovní rada patrně rozhodne o navýšení základní sazby o 1,5 procenta, na 7,25 procenta. I tak bude obtížné inflaci zkrotit.

V červnu inflace dále zrychlí, přiblíží se úrovni 17 procent, což je mimochodem zhruba míra inflace Rusku. A to i z důvodu drahých pohonných hmot. Cena benzínu zřejmě už dnes překoná absolutní historicky cenový rekord, 47,26 koruny za litr. A to přesto, že minulý týden došlo na snížení spotřební daně z něj o 1,50 na litr.

Za celý rok by inflace v ČR měla činit 14,5 procenta, neboť ve druhé polovině roku bude její tempo postupně zmírňovat.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Rusku poletí nahoru. Kde se zastaví?

Zavřít reklamu ×
  1. Jo, ČNB musí zvýšit úrokové sazby, protože zatím to moc pomohlo… Země EU, kde je úroková sazba 0%, mají inflaci ani ne na polovině. Ono to možná nebude tak jednoduché, že…

    • Zásadní je velikost trhu . Velký trh – velká konkurence . Třeba německo – muže zákazník nakupovat v německu , rakousku , švýcarsku (100 milionu zákazníku ) . A uživí se tam třeba deset firem co si konkurují . U nás v čechách kde je deset milionu zákazníku se uživí třeba dvě firmy . A ty si ani nemusí konkurovat a dohodnou se na shodných cenách , kde vás natáhnou . Pak se nedivte že je zde drahota . Poté se zde řekne , že máme speciální chutě.

  2. Inflace je uměle vyšponovaná….Důvod? Obrovské úspory občanů v hodnotě skoro 3.3 bilionu korun,které je potřeba „rozpustit“. To je celý důvod inflace 16 procent.

  3. Jestliže máme stejnou roční míru inflace jako v Rusku (17%), je zřejmé, že proti nám Evropská Unie zavedla přísné sankce. Doporučme tedy premiéru Fialovi, aby využil českého předsednictví k tlaku na instituce EU tak, aby sankce vůči ČR byly zrušeny. Zejména doporučuji zrušit sankce zvané emisní povolenky a sankce vázané na tzv. Green Deal.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zvýšení DPH na 23 procent?

Vládní hnutí STAN navrhuje zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ze stávajících 21 na 23 procent. Samozřejmě, zaštiťuje se snahou o ozdravení veřejných financí. Samozřejmě, daňové inkaso veřejných …

Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.