Inflace v lednu skoro 10 %, ale senzace se nekoná

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v lednu oproti prosinci vzrostly o 4,4 procenta, meziroční míra inflace tedy zrychlila na 9,9 procenta z předchozích 6,6 procenta. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 9,6 procenta. Očekávání trhu bylo poblíž 9,3 procenta. S ohledem na výjimečně velkou nejistotu lze říci, že výsledek je velmi blízko odhadů.
Největším cenovým tahounem inflace byly náklady na bydlení kvůli zdražení energií a také kvůli návratu plateb DPH v případě plynu a elektřiny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Senzace v podobě velkého skoku inflace nad deset procent se nekoná, ale to nic nemění na faktu, že předchozí růst spotřebitelských cen byl skutečně vysoký a meziroční míra inflace tak dosahuje vysokého tempa. Současně je velmi pravděpodobné, že v nejbližších měsících magickou desítku překročí.

Z hlediska struktury bylo oproti našemu odhadu výrazně větší zdražení v případě potravin. Zde ceny v průměru meziměsíčně povyskočily o 4,1 procenta. Největším cenovým tahounem ovšem byly náklady na bydlení kvůli zdražení energií a také kvůli návratu plateb DPH v případě plynu a elektřiny.

To dle Českého statistického úřadu samo o sobě přihodil k inflaci výrazných 1,4 procentního bodu. Tato struktura ovšem znamená, že se se zdražení odehrávalo především v cenách, na které má Česká národní banka (ČNB) relativně malý, nebo žádný vliv.

PSALI JSME:
Inflace těsně pod desítkou… Zatím

Dle našich předběžných propočtů jádrová inflace naopak mírně zpomalila. Prognóza centrální banky pro leden čekala inflaci 9,4 procenta a pro celý rok 8,5 procenta. My jsme počítali s 9,6 procenta a celoročním růstem v průměru 8,8 procenta. Vyšší údaj ze začátku roku tak spíše indikuje, že by se celoroční průměr mohl nacházet blízko devíti procent.

Většina letošního zdražení by se dle naší prognózy měla odehrát na začátku roku a v dalších měsících by mělo tempo zdražování slábnout.

Obava z růstu inflačních očekávání a průsaku vyšších cen energií do dalších položek spotřebitelského koše by dle naší prognózy ještě měla vést ke zvýšení úrokových sazeb ČNB. Současně však relativně slabší jádrová inflace naznačuje, že úrokové sazby jsou blízko svého vrcholu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě neskončilo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB