Inflace v Německu a Španělsku skončila v květnu výrazně nad odhady

Názor
Německá inflace v květnu skončila výrazně nad odhady. Podle předběžného odhadu meziměsíční růst spotřebitelských cen v harmonizovaném vyjádření zrychlil z 0,7 na 1,1 procenta, zatímco analytici očekávali zpomalení na půl procenta.
Nadále zrychlující růst evropských spotřebitelských cen je stále větší výzvou pro Evropskou centrální banku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně německá inflace dosáhla nového rekordu ve výši 8,7 procenta, oproti očekávaným 8,1 procenta. K růstu cen přispěly zejména dražší energie a potraviny. Rychleji, než se čekalo, v květnu rostly ceny také ve Španělsku. Meziroční harmonizovaná inflace zde činila 8,5 procenta, když se čekalo 8,3 procenta.

Vyšší inflace v Německu a Španělsku je tak významným rizikem pro již tak vysoké odhady celoevropské inflace, která bude zveřejněna v úterý. Nadále zrychlující růst evropských spotřebitelských cen je navíc stále větší výzvou pro Evropskou centrální banku (ECB), která zasedá příští čtvrtek.

PSALI JSME:
ECB blízko prvního zvýšení úrokových sazeb za více než dekádu

Na tomto zasedání centrální bankéři pravděpodobně ukončí program nákupu aktiv APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.), aby na následujícím červencovém zasedání mohli zvýšit úrokové sazby. Finanční trhy do konce letošního roku počítají již s celkem pěti zvýšeními úrokových sazeb o 25 bazických bodů.

Důvěra v ekonomiku eurozóny v květnu v souladu s očekáváními stagnovala. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu dosáhl 105 bodů, zatímco v dubnu činil 104,9 bodu. Přes pokles v průběhu března a dubna je však stále důvěra v evropskou ekonomiku zhruba na úrovni, které dosahovala před vypuknutím pandemie.

PSALI JSME:
Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

To je hlavně díky důvěře podnikatelů. Ta je – jak v průmyslu, tak i ve službách – z historického hlediska nadále relativně vysoká. Na opačné straně spektra se naopak pohybuje důvěra spotřebitelů. Ta se vlivem vysoké inflace a nejistoty pohybuje poblíž historických minim.

Evropské tržní sazby v pondělí v důsledku zmíněných překvapení z titulu vyšší německé a španělské inflace výrazně vzrostly. Euro ve výsledku během pondělka zpevnilo vůči americkému dolaru o 0,4 procenta. Akciové trhy v průběhu evropského obchodování rostly tempy nad 0,5 %, když pozitivní stimul poskytla informace o rozvolnění protiepidemických opatření v Číně.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra evropských spotřebitelů se v dubnu mírně zvýšila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.