Inflace v USA přilila do ohně očekávání „cutů“

Z tuzemských centrálních bankéřů ve čtvrtek poskytla rozhovor pro Seznam Zprávy viceguvernérka Eva Zamrazilová. Ta sice potvrdila, že červnový pozitivní inflační vývoj překvapil i samotnou centrální banku, rychlé snižování úrokových sazeb podle jejich slov ale nehrozí. Inflace je dle ní rozkolísaná, pokles cen je tažen volatilními položkami, které příště mohou překvapit ve směru nahoru.
Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová potvrdila, že červnový pozitivní inflační vývoj překvapil i samotnou centrální banku, avšak rychlé snižování úrokových sazeb podle jejich slov nehrozí. Ilustrační foto: Holasjakub – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108082491

Finanční trhy na rozhovor nijak nereagovaly. Kurz koruny se po středečním oslabení držel v úzkém pásmu 25,35-25,40 CZK/EUR. Makroekonomický kalendář byl prázdný. Podobně poklidné jako obchodování s českou korunou bylo i to s maďarským forintem. Jeho kurz osciloval v pásmu 393-394 HUF/EUR. Polský zlotý v průběhu dne ztrácel, i tak ale ve srovnání s předchozím dnem skončil o 0,1 procenta silnější (na 4,26 PLN/EUR).

Inflace ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně snížila o 0,1 procenta nižší, a v meziročním srovnání se dostala na tři procenta. Nižší, než očekávaná byla i jádrová inflace. Pozitivně vypadá i struktura, kdy zpomaluje růst cen nájemného, který je pro udržitelné dosažení inflačního cíle stěžejní.  Větší šance na snížení úrokových sazeb už v letošním roce nahrála společné evropské měně. Ta posílila o 0,4 procenta a v odpoledních hodinách se obchodovala za 1,088 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB