Vyšší sazby Fedu přetrvají po delší dobu

Názor
Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic řekl, že úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou na vyšších úrovních po delší dobu. Uvedl, že aktuálně nevnímá bezprostřední potřebu sazby dále zvýšit, stejně tak ale ani nevidí důvod k jejich snížení. Stabilita úrokových sazeb na současných úrovních po delší dobu je podle něj receptem, jak zajistit návrat inflace na dvouprocentní cíl.
Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic řekl, že úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou na vyšších úrovních po delší dobu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zmínil rovněž obavu z předčasného snížení sazeb. Tyto komentáře však nikterak nevybočují z toho, co Raphael Bostic v poslední době říká, když patří k holubičí polovině představitelů Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Centrální banka si teď podle něj může dovolit vyčkávat, a to i díky poklesu inflace, díky čemuž jsou nyní úrokové sazby v reálném vyjádření více restriktivní.

Podle šéfky clevelandského Fedu Loretty Mesterové, by letos mělo dojít k ještě jednomu zvýšení. Také ona ale říká, že následně by americké sazby měly zůstat vyšší po delší dobu. Zdali k dalšímu zvýšení úrokových sazeb nakonec dojde, bude však podle Loretty Mesteroivé záviset především na zveřejněných datech o stavu ekonomiky a vývoji inflace.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Americká vláda hraje proti centrální bance

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.