Vyšší sazby Fedu přetrvají po delší dobu

Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic řekl, že úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou na vyšších úrovních po delší dobu. Uvedl, že aktuálně nevnímá bezprostřední potřebu sazby dále zvýšit, stejně tak ale ani nevidí důvod k jejich snížení. Stabilita úrokových sazeb na současných úrovních po delší dobu je podle něj receptem, jak zajistit návrat inflace na dvouprocentní cíl.
Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic řekl, že úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou na vyšších úrovních po delší dobu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zmínil rovněž obavu z předčasného snížení sazeb. Tyto komentáře však nikterak nevybočují z toho, co Raphael Bostic v poslední době říká, když patří k holubičí polovině představitelů Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Centrální banka si teď podle něj může dovolit vyčkávat, a to i díky poklesu inflace, díky čemuž jsou nyní úrokové sazby v reálném vyjádření více restriktivní.

Podle šéfky clevelandského Fedu Loretty Mesterové, by letos mělo dojít k ještě jednomu zvýšení. Také ona ale říká, že následně by americké sazby měly zůstat vyšší po delší dobu. Zdali k dalšímu zvýšení úrokových sazeb nakonec dojde, bude však podle Loretty Mesteroivé záviset především na zveřejněných datech o stavu ekonomiky a vývoji inflace.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB