Inflace v USA zrychlila, její struktura trhy vesměs potěšila

Americká inflace se v listopadu vyvíjela zcela v souladu s očekáváními. Ta celková se v meziročním vyjádření mírně zvýšila z říjnových 2,6 na 2,7 procenta, zatímco jádrová složka zůstala beze změny na 3,3 procenta.
Příznivá struktura inflace v USA a s tím související nárůst dolarových sazeb posunuly americkou měnu k mírně silnějším úrovním vůči jiným měnám. Ilustrační foto: Pixabay.com
Příznivá struktura inflace v USA a s tím související nárůst dolarových sazeb posunuly americkou měnu k mírně silnějším úrovním vůči jiným měnám. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tržní konsensus se naplnil i z hlediska meziměsíčních dynamik, když celková inflace v listopadu dosáhla 0,3 procenta po říjnových 0,2 procenta, zatímco jádrová složka již čtvrtý měsíc v řadě stagnovala na stále zvýšených 0,3 procenta meziměsíčně. Ze zhruba 40 procent se na celkové meziměsíční inflaci podílely ceny bydlení, jejichž meziměsíční růst ale zpomalil z 0,4 na 0,3 procenta.

Váhově důležitá položka imputovaného nájemného vykázala růst o 0,2 procenta meziměsíčně, což byla nejnižší úroveň od roku 2021. V oblasti bydlení tak došlo k potvrzení trendu zmírňujících se cenových tlaků. Zejména v důsledku toho finanční trhy zvýšily sázky na prosincové snížení sazeb Fedu, centrální banky USA, o dalších 25 bazických bodů, a to z původních 86 na 95 procent.

S ohledem na naplněná očekávání vývoje americké inflace ve středu hlavní měnový pár neměl tolik důvodů k pohybu. Víc toho totiž denní ekonomický kalendář nenabídl. Příznivá struktura inflace v USA a s tím související nárůst dolarových sazeb ale přeci jen posunuly americkou měnu k mírně silnějším úrovním.

Ta vůči euru zpevnila o zhruba 0,3 procenta s kurzem kolem úrovně 1,05 USD/EUR. Česká koruna společně s polským zlotým vůči euru mírně ztrácely, a to zhruba v rozsahu 0,1-0,2 procenta. Kurz tuzemské měny se pohyboval poblíž 25,10 CZK/EUR. V jeho vývoji se nikterak zásadně neprojevil rozhovor viceguvernéra České národní banky (ČNB) Jana Fraita pro Seznam Zprávy.

Ten podobně jako v předešlých dnech další členové bankovní rady připustil, že ČNB se na prosincovém zasedání bude pravděpodobně rozhodovat mezi dalším mírným snížením sazeb a jejich případnou stabilitou. Preferenci pro jednu či druhou možnost však nevyjádřil, když argumenty vyplývající z dat podle něj nehovoří jednoznačně pro jednu či druhou variantu.

Ve vztahu k tomu uvedl, že zatím není rozhodnutý, pro jakou možnost bude na prosincovém zasedání hlasovat. Nejlépe si ze středoevropských měn během středečního obchodování vedl maďarský forint, který oproti euru posiloval o zhruba 0,2 procenta, avšak do otevření amerických trhů, kdy přišla korekce do blízkosti jeho otevíracích úrovní.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena