Vysoký srovnávací základ snižuje výrobní inflaci. Pokles zažívají i ceny v námořní dopravě

Názor
Napínavě očekávána nebyla pouze lednová spotřebitelská inflace, ale i ta výrobní, protože měla odkrýt nové ceníky firem pro letošní rok. Podle aktuálně zveřejněných údajů statistického úřadu se ceny v průmyslu zvýšily poměrně výrazně – o necelých šest procent – a to především v důsledku dalšího zdražení energií. Ty se právě na lednovém výsledku podílely více než z poloviny.
Výrazný pokles zažívají i ceny v námořní dopravě, které se vracejí na předcovidovou úroveň. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziroční inflace v průmyslu přesto poklesla na 19 procent, když zafungoval vysoký srovnávací základ z loňského ledna. K výrobní inflaci nicméně nepřispěly pouze energie, ale i samotný zpracovatelský průmysl, zejména pak výroba potravin (+29,1 %).

S vyššími cenami do nového roku vstoupili i zemědělci, když jejich produkce v průměru meziměsíčně zdražila o 1,7 procenta, meziročně pak o 25,5 procenta. I zde inflace na první pohled polevuje, ale ne proto, že by zemědělské komodity začínaly zlevňovat.

Stejně jako v průmyslu začíná fungovat vysoký srovnávací základ, který bude meziroční čísla opticky vylepšovat.

PSALI JSME:
Nejen zelenina… Ceny v živočišné výrobě rostou nejvíce v historii ČR

Lednové výsledky cen ve výrobě nevyznívají příznivě, protože potvrzují pokračování inflační vlny ve velké části ekonomiky. Sice nás mohou těšit nižší meziroční čísla, avšak ta jdou na vrub výpočtu z vyššího srovnávacího základu.

Přesto je vidět určité signály o možném reálném zpomalení inflace. Jde především o korekci cen některých komodit – zejména kovů, zemního plynu a postupně i elektrické energie. Výrazný pokles zažívají i ceny v námořní dopravě, které se vracejí na předcovidovou úroveň.

Vzhledem k tomu, že poptávka prostor pro růst cen v podstatě nevytváří, mohly by se firmy brzy firmy v některých oborech ocitnout pod tlakem na zlevnění. Prozatím ovšem nic takového příliš vidět není.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lednový růst cen ve výrobním sektoru je proinflačním překvapením

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Analýza
Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, nově se týká provozovatele místo vlastníka a zvyšují se limity pro pojistné plnění.